Eva Urevc je začela finale za Slovenijo na 7,8 km dolgi ledeni progi, ki so jo pretekli v 12 krogih. Z Anamarijo Lampič sta bili med drugim in četrtim mestom v uvodnih predajah.
Jessie Diggins, skupna zmagovalka pokala v minuli zimi, je v peti predaji padla tik pred Urevčevo in jo podrla, kar je za slovenski dvojec pomenilo šest sekund in devet desetink zaostanka ob naslednji predaji Lampičevi. Poleg tega je prva švedska ekipa narekovala zelo hiter ritem na čelu, tako da sta Slovenki s težavo pridobivali mesta in se približevali najboljšim.
"Povsem nepričakovan padec, a to se v takih sprintih dogaja. Borba je bila do konca, ker se lahko vse obrne in v bistvu se je vse obrnilo na najino stran. Sicer še z enim padcem, a sva pokazali borbenost, željo po uspehu in izplačalo se je," je bila vseeno zadovoljna Urevčeva.
V naslednjih predajah sta bili osmi z zaostankom dveh sekund za tedaj sedmouvrščeno Francijo. Po 6,5 kilometra, dva kroga pred koncem, je bila Slovenija šesta – 2,7 sekunde za vodilno Švedsko. Urevčeva je nato pridobila še dve mesti, Lampičeva je dobila zadnjo predajo na četrtem mestu – 1,9 sekunde za Švedsko.
Lampičeva je v ciljni ravnini za trenutek prišla celo na drugo mesto, a Julie Kern na ciljni črti ni zmogla prehiteti in sta tako Slovenki ponovili lanski uspeh iz tekme v mestu ob Labi. Maja Dahlqvist je bila neogrožena na prvem mestu in je po štirih posamičnih sprintih v nizu dobila tudi ekipno preizkušnjo.
"Glede na to da se je Eva zapletla prvič, pa sva prišli zraven in sem ji predala, pa se je nato še enkrat zapletla in znašla na tleh, sem takrat malce obupala in si rekla: 'O, šit'. Nekako sva obe nato z jezo prišli nazaj, borili sva se in dali vse od sebe. V zaključku se mi zdi, da me je malce zmanjkalo, saj sem od druge predaje naprej šla na polno, lovila tekmice, enako velja tudi za Evo in mislim, da sva danes lahko zelo zadovoljni s tretjim mestom," je pojasnila Lampičeva.
Lampičeva in Urevčeva sta bili v drugi kvalifikacijski skupini drugi. Prvi del proge je najhitreje opravila druga norveška ekipa Magni Smedaas in Julie Myhre, ki je bila večji del pred prvo slovensko. V drugem delu pa sta bili na čelu Digginsova in Kernova pred Slovenkama. Pri merjenjih na 5,2 in 7,2 km sta bili na čelu Lampičeva in Urevčeva, ki pa sta v cilju na drugem mestu za 38 stotink zaostali za Američankama.
Druga slovenska ženska zasedba, Anja Mandeljc in Klara Mali, je tako kot zasedba Lampičeve in Urevčeve tekla v drugi kvalifikacijski skupini med 14 ekipami. Bila je 36,9 sekunde za zmagovalkama na 11. mestu in se ni uvrstila v zaključne boje najboljše deseterice. Imeli sta skupno 22. čas.
Slovenska moška reprezentana neuspešna
Med tekači je zmagala druga ekipa Norveške, v kateri sta tekla Thomas Helland Larsen in Even Northug, druga je bila prva norveška postava v zasedbi Sindre Bjoernestad Skar in Haavard Solaas Taugboel, ki je zaostala 0,42 sekunde, tretja pa sta bila Rusa Aleksander Boljšunov in Gleb Retivik (+0,62).
V moški konkurenci med najboljšo deseterico finalistov nismo videli slovenskih predstavnikov. V drugi skupini kvalifikacij tekačev sta bila Vili Črv in Miha Šimenc, ki sta sestavljala prvo slovensko ekipo, osma. Za Rusoma, Aleksandrom Boljšunovom in Glebom Retivikom, sta zaostala 9,5 sekunde in bila skupno 18. med vsemi. Druga slovenska ekipa, ki sta jo sestavljala Janez Lampič in Anže Gros, sta prav tako nastopila v drugi kvalifikacijski skupini in z minuto in 9,66 sekunde zaostanka v cilj pripeljala kot zadnja. Skupno sta prav tako zasedla zadnje torej 36. mesto.
Svetovni pokal se bo po premoru nadaljeval z novoletno turnejo, prva postaja bo 28. in 29. decembra v švicarskem Lenzerheideju.
Izidi ekipnega sprinta v Dresdnu (7,8 km), ženske:
1. Švedska 1 15:45,81
(Jonna Sundling, Maja Dahlqvist)
2. ZDA +1,11
(Jessie Diggins, Julia Kern)
3. Slovenija 1 1,21
(Eva Urevc, Anamarija Lampič)
4. Finska 1 2,05
5. Rusija 1 2,97
6. Norveška 1 4,41
...
- izpadli v kvalifikacijah:
22. Slovenija 2
(Anja Mandeljc, Klara Mali)
Izidi ekipnega sprinta v Dresdnu (7,8 km), moški:
1. Norveška 2 14:19,34
(Thomas Helland Larsen, Even Northug)
2. Norveška 1 +0,42
(Sindre Bjoernestad Skar, Haavard Solaas Taugboel)
3. Rusija 1 0,62
(Aleksander Boljšunov, Gleb Retivih)
4. Italija 1 0,78
5. Francija 1 1,21
6. Velika Britanija 3,84
...
- izpadli v kvalifikacijah:
18. Slovenija 1
(Vili Črv, Miha Šimenc)
36. Slovenija 2
(Janez Lampič, Anže Gros)
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.