Rusijo je zaznamoval doping v Sočiju, a mednarodne športne organizacije, Mednarodni olimpijski komite (Mok) in Svetovna protidopinška agencija (Wada) do danes niso našle in kaznovale krivcev. Prav tako se ni spremenilo rusko stališče, kjer priznavajo dopinški problem, prekrške posameznikov, nasprotujejo pa trditvi, da je šlo v državi za načrtovan sistemski doping.

Mednarodna biatlonska zveza (IBU) je Rusiji oziroma Tjumenu še lani odvzela svetovni pokal, pa tudi svetovno prvenstvo 2021. Na letošnjih igrah v Pjongčangu pa je kljub suspenzu Rusije s strani Moka potrdila, da bo Tjumen gostitelj finala svetovnega pokala. Stališča niso spremenila niti nasprotovanja posameznih zvez, niti pisma športnikov, da IBU pošlje jasen signal, da nasprotuje ruskemu početju. Več kot 40 biatloncev iz svetovnega pokala, tudi celotna nemška reprezentanca, je podpisalo pismo, v katerem nasprotujejo svetovnemu pokalu v Rusiji.
Bauer: Moj kamenček v mozaiku
Med tistimi, ki so odkrito proti odločitvam IBU, je tudi Klemen Bauer, ki trdi, da je izvedba finala v Rusiji sprta z vso zdravo logiko.
"Še z nekaterimi drugimi tekmovalci sem se precej aktivno boril proti tovrstnim odločitvam IBU. Že lani smo sprožili nekaj pobud za spremembo pravil. Brez takšnih korakov je težko pričakovati večje spremembe. Težko si sicer predstavljam, da bo moja poteza kaj spremenila, morda pa bo pomenila vsaj kamenček v tem mozaiku. Bistveno več so naredili Američani, Kanadčani in Čehi, ki so se kot celota odločili za bojkot finala," je še dejal Bauer.

IBU ignorirala želje športnikov
Kot razlog za bojkot slovenski reprezentant, četrti na olimpijskih igrah v Vancouvru 2010, navaja, da Rusija nima urejenih osnovnih organizacijskih in infrastrukturnih zadev na področju dopinga, zato je organizacija finala svetovnega pokala po njegovem mnenju zato povsem napačno sporočilo športu. V zvezi z rusko dopinško afero pa pravi: "Mislim, da sploh še niso ničesar naredili". Številni biatlonci iz svetovnega vrha so enakega mnenja.
"IBU je še enkrat več ignorirala želje športnikov in zamudila priložnost, da se jasno postavi na stran čistega športa," pravi Američan Lowell Bailey, predstavnik športnikov pri IBU, sicer pa tudi aktualni svetovni prvak z 20-kilometrske tekme. Ta je sezono sklenil v nedeljo. To je storil tudi Šved Sebastian Samuelsson, s štafeto olimpijski prvak v Pjongčangu: "V prvi vrsti ne gre za Rusijo. Dejstvo je, da ne moremo tekmovati v državi, ki nima delujoče protidopinške agencije."
Martin Fourcade: Grem, ker moram
Številni športniki so jezni, ker jih je IBU sploh spravila v položaj, da se morajo ukvarjati z vprašanjem o izvedbi tekme. "V resnici bi morala z IBU priti pobuda, da tekem v Tjumenu ne bo," je prepričan nemški svetovni prvak Simon Schempp. Enako razmišlja najboljši biatlonec zadnjih let Francoz Martin Fourcade, ki želi konec tedna še sedmič osvojiti skupni seštevek svetovnega pokala.
"V Tjumen grem, ker moram," pravi trikratni olimpijski prvak iz Pirenejev, ki ne bo brez boja prepustil slavju Norvežanu Johannesu Thingnesu Boeju. In prav pri Norvežanih je zanimivo, da so imeli možnost izbire, ali bodo v Tjumen potovali ali ne, a so se podobno kot Nemci skupaj odločili za pot v Sibirijo. Na Mednarodni biatlonski zvezi, ki bo jeseni na kongresu v Poreču dobila novo vodstvo, zdajšnji predsednik Norvežan Anders Besseberg je že napovedal slovo, pa kritike zavračajo.
"Odločitev o tekmi v Tjumenu je bila izglasovana z demokratično večino," pravi generalna sekretarka Nicole Resch.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.