Posebno presenečenje je bila kolajna 20-letnega Sebastiana Samuelssona, trenutno 50. v skupnem seštevku svetovnega pokala, ki je šel v zasledovanje šele kot 14., po zaslugi dobrega streljanja pa si je v končnici priboril priložnost za srebro in ga v finišu tekme v neposrednem dvoboju z bolj izkušenim in sedem let starejšim Benediktom Dollom, aktualnim svetovnim prvakom v sprintu, tudi osvojil.
Devetindvajsetletni Martin Fourcade je tekmecem, do polovice je bilo skupaj sedem biatloncev, ušel na tretjem streljanju in zlato potrdil z brezhibnim streljanjem na zadnjem postanku. Za Fourcada je to skupaj že tretji olimpijski naslov in peta olimpijska kolajna. Veliki poraženec tekme je bil Nemec Arnd Peiffer, zmagovalec sprinta, ki je po treh kazenskih krogih zdrsnil na osmo mesto.
Fak sredi tekme na pogovor k trenerju
Zelo vesel je bil uspeha tudi Fourcade, ki je na letošnjih 15 tekmah svetovnega pokala, skupni seštevek je v karieri dobil šestkrat, prav vselej stal na stopničkah za zmagovalce, prvič v sezoni pa se mu je strelski nastop ponesrečil prav na olimpijskih igrah.
Slovenski tekmovalci so bili daleč od pričakovanj. S šestimi kazenskimi krogi je bil najboljši Klemen Bauer na 24. mestu. Jakov Fak je po drugem streljanju in treh zgrešenih strelih odšel na pogovor k trenerju Tomašu Kosu, a se nato vendarle odločil za nadaljevanje. Sledili so še trije kazenski krogi in končno 47. mesto. Miha Dovžan pa je bil s sedmimi kazenskimi krogi predzadnji 59. s skoraj sedmimi minutami in pol zaostanka.
"Razmere so bile podobne kot v nedeljo, morda je bil veter še nekaj močnejši," je razmere na tekmi opisal 32-letni Bauer. "Predvsem v streljanju stoje sem imel veliko težav, močno je zapihalo prav ko sem bil na strelišču, moral sem odložiti puško in počakati. Nato sem zgrešil dvakrat, a lahko bi se izšlo še slabše. Cilj je seveda bil, da zadanem kakšen strel več, tekaška forma je dobra, in želel sem se na lestvici povzpeti še precej višje kot za dve mesti. A naš šport je nepredvidljiv, hitro se vse obrne. Upam, da se bo tudi v moj prid, saj bi bilo to formo škoda zapraviti," je sklenil v ponedeljek daleč najboljši Slovenec.
Semafor me ni zaznal, nisem hotel odstopiti
Še večje težave je imel Fak. Pri prvem streljanju je trikrat meril preveč desno, po nastavljanju merilne naprave je bil neuspešen še dvakrat. Po pretečenih kazenskih krogih mu je eden od tekmovalcev preprečil izhod iz kazenskega kroga, da bi se izognil trčenju, je stopil čez provizorično ograjo.
"Mislil sem, da sem naredil prekršek, da bom diskvalificiran, saj se je vse to zgodilo za vmesnim časom, tako da me semafor ni zaznal. Po pogovoru s trenerjem Kosijem sem nadaljeval, nisem hotel odstopiti, tega v karieri še nisem storil," je težave opisal slovenski adut.
"Na koncu nisem bil diskvalificiran, ker so se sodniki strinjali, da so mi preprečili izhod, sem bil pa zbegan, to se mi je namreč zgodilo prvič. Za nameček sem po tretjem streljanju odtekel kazenski krog preveč. S tem se najbrž ne bi vsak pohvalil. Če ne izpolniš svojih načrtov, ti ne preostane nič drugega, kot da to poskušaš narediti na naslednjih tekmah. Zdaj se bodo v ekipi vsi delali norca iz mene, to moram preživeti, potem bo vse v redu," je dodal Fak.
Izidi:
- moški, zasledovanje (12,5 km):
1. Martin Fourcade (Fra) 32:51,7 sekunde (1 kazenski strel)
2. Sebastian Samuelsson (Šve) + 12,0 (1)
3. Benedikt Doll (Nem) 15,1 (1)
4. Tarjei Boe (Nor) 1:02,6 (3)
5. Simon Schempp (Nem) 1:02,7 (3)
6. Benjamin Weger (Švi) 1:03,1 (2)
7. Simon Desthieux (Fra) 1:03,7 (3)
8. Arnd Peiffer (Nem) 1:14,1 (3)
9. Erlend Bjoentegaard (Nor) 1:26,3 (4)
10. Lukas Hofer (Ita) 1:32,7 (3)
...
24. Klemen Bauer (Slo) 3:04,2 (6)
47. Jakov Fak (Slo) 5:18,7 (6)
59. Miha Dovžan (Slo) 7:21,5 (7)
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.