Ledenik Rettenbach nad Söldnom v Avstriji je po tradiciji prizorišče uvodnih tekem svetovnega pokala alpskih smučarjev in smučark.

Tako bo tudi letos, ko se bo 39. sezona začela v soboto z ženskim veleslalomom (9.45 prva vožnja, 12.30 druga vožnja), v tej disciplini pa se bodo smučarji pomerili v nedeljo (9.45/12.30).
Po prvih dveh nastopih pa bo znova enomesečna prekinitev, saj bodo "alpinci" nadaljevali 27. in 28. novembra v kanadskem Lake Louisu s smukom in superveleslalomom, alpske smučarke pa se bodo med 26. in 28. novembrom merile v ameriškem smučišču Aspen, kjer bosta dva slaloma in veleslalom.
Letošnja predolimpijska sezona bo imela vrhunec na svetovnem prvenstvu od 28. januarja do 13. februarja v italijanskem Bormiu in Santa Caterini, mladinsko SP pa bo od 20. do 23. februarja v Bardonecchiaji, prav tako v Italiji. Pred članskim SP bo zadnja tekma na mariborskem Pohorju 22. in 23. januarja z veleslalomom in slalomom, 20. januarja pa bodo smučarke še v bližini Slovenije na hrvaškem Sljemenu. Rogla bo 8. in 9. februarja prizorišče dveh slalomov za evropski pokal. Slalomisti in veleslalomisti se bodo za točke svetovnega pokala v Kranjski Gori pomerili 26. in 27. februarja, Vitranc pa bo predzadnje prizorišče evropskega pokala z dvema veleslalomoma (7. in 8. marec).

Klemen Bergant, direktor alpskih disciplin, je dejal, da so morali v slovenskih ekipah po lanski sezoni zmanjšati število selekcij in trenerjev. "Zaradi notranje konkurence je mogoče dobro, da je več tekmovalcev v povečanih ekipah, to pa ima seveda tudi pomanjkljivosti. V sezoni 2006 želimo osvojiti medaljo na olimpijskih igrah v Torinu, v tej zimi pa si želimo imeti po enega tekmovalca in tekmovalko med sedem najboljših v eni od disciplin v skupnem seštevku svetovnega pokala, na SP pa je cilj eno izmed odličij."
Predsednik alpskega smučarskega sklada Tone Vogrinec je dejal, da si v vodstvu želijo pokriti del dolga in zagotoviti nemoteno delo ekipam tudi v naslednji sezoni.

Alpski smučarji si želijo nov preboj v sezoni SP
Slovenska moška alpska reprezentanca za nedeljski nastop v Soeldnu ni imela kvalifikacij, na tekmi pa bodo nastopili Aleš Gorza, Mitja Valenčič, Bernard Vajdič in Mitja Kunc. Slednjemu se ni bilo potrebno boriti z novim članom ekipe Josefom Stroblom, ki sicer ima slovensko državljanstvo, vendar ne tudi dovoljenja njegove nekdanje matične avstrijske zveze.
Glavni trener Janez Šmitek je bil s četverico reprezentantov za Soelden na zadnjem treningu zadovoljen. "V torek odidemo v Moeltal, kjer upamo na trd sneg, na kakršnem bo potekala tudi prva tekma sezone. Za nami je 42 dni treninga in upamo, da bomo spravili pod streho še kakšen dan. Nočem biti pesimist pred prvo tekmo, vendar bo težko, ker imajo naši tekmovalci zelo visoke startne številke. Če bo vidljivost slaba, bomo zelo veseli vsake uvrstitve v finale. Potreben bo popoln napad in tvegan je od starta do cilja," je napovedal Šmitek. Preostali člani reprezentance Jure Košir, Rene Mlekuž, Andrej Šporn, Mitja Dragšič in morda Drago Grubelnik bodo s trenerjem Janijem Hladnikom trenirali slalom. Slovenska reprezentanca ima v svetovnem pokalu v veleslalomu ta trenutek kvoto za nastop štirih tekmovalcev, za slalomiste pa ostaja devet mest.

Košir je vesel, da je brez zdravstvenih težav opravil vse treninge. "V zadnjem času smučam za stopnjo bolje, kot ob koncu lanske ali sredi poletne sezone. Upam, da se bo vzpon nadaljeval, da bi znova prišel med prvih 15. To si želim že na začetku sezone, da bi imel v nadaljevanju boljšo startno številko. Za SP bo zelo močan boj že v slovenski ekipi, ker je veliko kandidatov." Kunc je po lanski slabi sezoni poln optimizma: "In tudi želje, da bi zelo kmalu znova doživel skok v slalomski formi. Startne številke bodo zelo slabe, ker sem katastrofalno nizko na rating lestvici. V veleslalomu nimam pravega občutka in ga bom moral nabirati na tekmah nižje ravni." Grubelnik je obnovil staro poškodbo, v 14 dnevih pa bo jasno, ali bo lahko nastopal v svetovnem pokalu ali pa bo potrebna operacija. "Sedaj vse teče po načrtih in želim bolj stabilno formo z uvrščanjem med najboljših deset slalomistov. Slalom bo moja edina letošnja disciplina," je dejal Dragšič, ki je bil letos znova poškodovan. Zadnje treninge je uspešno opravil, do sredine avgusta pa je izpustil priprave na snegu in vadil pod vodstvom atletskega trenerja Srdjana Djordjeviča. Brez zdravstvenih težav sta bila Aleš Gorza ter Mitja Valenčič, ki se je letos tudi v veleslalomu začel bolj enakovredno kosati z ostalimi. Andrej Šporn se želi v drugi pravi članski sezoni uvrščati med trideseterico in tam sezono tudi končati v skupnem seštevku discipline. Bernard Vajdič je kondicijsko zelo dobro pripravljen, zadovoljen pa je tudi z novim opremljevalcem in smučmi. Rene Mlekuž še ni zadovoljen s formo navkljub dobrim pripravam.
Spremembe v disciplinah
Veliko je sprememb v hitrih disciplinah. Strobl naj bi zeleno luč za nastope pod slovensko zastavo dobil na kongresu Mednarodne smučarske zveze (FIS) 12. novembra. V podobnih primerih čaka tekmovalca leto dni premora ter izguba vseh FIS točk, v slovenski ekipi pa se nadejajo, da bo FIS naredila izjemo. "Nastop za Slovenijo je zame velika čast in upam, da se ji bom ustrezno oddolžil. Želim si nastopiti že v Lake Louisu. Najprej bom skušal izboljšati startno številko in nato v drugi polovici ponavljati svoje najboljše uspehe iz preteklosti. V slovenski ekipi je zelo zabavno, imamo pa tudi odlične trenerje. Največja razlika je družinsko vzdušje, v avstrijski reprezentanci tega pač zaradi hude konkurence ni."
Tina Maze prva dama slovenske ženske ekipe
Tina Maze, ki bo tudi v letošnji sezoni svetovnega pokala prvo ime slovenske ženske alpske reprezentance, je lani na uvodni tekmi v Soeldnu, kjer je zmagala Nemka Martina Ertl, zasedla četrto mesto, leto pred tem pa je zmagala. Poleg Mazetove bo na prvi tekmi nastopila še 19-letna Velenjčanka Ana Drev, ki je v Soeldnu 10. oktobra v slovenskih kvalifikacijah prehitela Mojco Suhadolc in Matejo Robnik.

"Glede na to, da mi ta soeldenski 'hrib' zelo leži, si želim ponoviti tak uvod sezone, kot v zadnjih letih. Ne želim pa si več takšnih padcev, kot so se mi nato primerili v zadnjih dveh sezonah, Želim si čim boljši začetek sezone in nato stabilno formo," je napovedala Tina Maze. Po uvodnih uspehih je imela Mazetova veliko težav, zlasti na tekmah mesec dni pozneje v ZDA in Kanadi. "V Ameriki se očitno ne počutim prav dobro, zato smo se odločili, da bom letos nabirala formo na evropskih tekmah in bom na nadaljevanje sezone odšla veliko pozneje, kot običajno. Želim si dober uvod v sezono in nato stabilno formo," je napovedala Tina Maze.
Na SP v St. Moritzu leta 2003 je bila peta v veleslalomu, blizu odličja pa je bila po prvi vožnji. "Na svetovnem prvenstvu (med 28. januarjem in 13. februarjem) v Bormiu nimam posebnih ciljev, želim si stabilno formo. Če bom že pred SP ugnala vso konkurenco, mi bo tudi pozneje lažje," je dejala najboljša slovenska smučarka. Črnjanka je zaradi tega dobila trenerja Janeza Slivnika, ki je skrbel le zanjo, trenirala pa je tudi s tujimi ekipami. Bila je tudi edina slovenska smučarka, ki je poleti vadila v Argentini. Štirinajst dni je trenirala na naravnem snegu na nadmorski višini 900 m v Ushuaii, kjer je bila primerjava s Švicarkami zelo uspešna.
Od ostalih smučark ni pričakovati, da bi lahko že letos dohitele Mazetovo. "Ana Drev je že z uvrstitvijo na prvo tekmo v Soeldnu pokazala, da je v dobri formi. Lea Dabič se je po februarski poškodbi prvič pridružila ekipi prav v Pitztalu in lepo napreduje ter trenira po posebnem programu, hkrati pa še preizkuša opremo in se odloča med proizvajalci smuči," je povedal trener Marko Jurjec in dodal, da se od nje več pričakuje v drugem delu sezone.
Mojca Suhadolc se je lani vrnila po težki poškodbi. "Trenirala sem z B ekipo in Dejanom Poljanškom. Zamenjala sem smuči, na srečo pa nisem imela zdravstvenih težav. Rada bi bila hitrejša, kot sem bila na pripravah in predvsem v lanski sezoni; take neuspešne zime je potrebno čim prej pozabiti in upam, da mi je to uspelo." Ana Drev zaradi težav s hrbtom prvega dela priprav ni opravila. "Poleg rehabilitacije sem končala tudi srednjo šolo. Treninge sem začela pozneje, kot običajno, zato sem bila kar malo presenečena, ko sem dobro smučala na slovenski kvalifikacijski tekmi, obenem pa vesela, da mi je uspel preboj v svetovni pokal."
Trener ženske ekipe Marko Jurjec je dejal, da je v združeni ženski ekipi kar 12 smučark s tremi trenerji; poleg Jurjeca še Slivnik in Dejan Poljanšek. "Ekipo smo razdelili na dva dela, od katerih v eni več vadijo hitre, v drugi pa tehnične discipline. Vse tekmovalke pa trenirajo vse discipline. Odločili smo se tudi, da bomo povečali količino vadbe. Načrtovali smo 83 dni treninga, sedaj bi jih morali imeti 64, zaradi nestanovitnih vremenskih razmer pa smo jih imeli 55. Čaka nas še 17 dni treninga. Imamo težave tudi z nastopi na najpomembnejših tekmah. Le v superveleslalomu imamo v svetovnem pokalu tri mesta, v ostalih disciplinah pa lahko nastopita le po dve naši tekmovalki. Nekaj več možnosti imamo v evropskem pokalu, pa tudi tam ne toliko, da bi bili lahko zadovoljni. Povečanje kvot za nastope je naš prvi cilj," je sklenil Jurjec.