V skupini za uvrstitev od 5. do 8. mesta so Američani premagali Portoriko s 84:74 (50:36) in se bodo v tekmi za 5. mesto srečali s Španijo. V četrtfinalu so Američane z 81:78 premagali košarkarji ZRJ, ki so se uvrstili v polfinale, kjer se bodo pomerili z reprezentanco Nove Zelandije.
Še pod vtisom poloma v prejšnjih dneh so Američani pred le tisoč gledalci začeli slabo. Portoričani, ki so po dobrih igrah v prvem delu tekmovanja pričakovali več kot tesen poraz z Novo Zelandijo v čertfinalu, so vodili s 25:19, nato pa so se domači, ki so igrali brez poškodvanih Eltona Branda, Shawna Mariona in v zadnji četrtini še Jermaina O'Neala, le zbrali in dobili polčas. Ob koncu so se Portoričani s trojko Jeroma Mincyja približali na pet točk (69:65), stvari pa je v svoje roke prevzel Baron Davis in z dvema trojkama Američanom omogočil miren konec tekme.
V drugi tekmi skupine za končno uvrstitev od 5. do 8. mesta so bili Španci s 105:89 boljši od Brazilije. Slednji so po štirih zmagah na začetku SP zdaj doživeli še četrti poraz in na koncu je zanje dosegljivo le sedmo mesto. Proti Španiji so igrali brez zvezdnikov Marcela Machada in Vanderleija Mazzuchinija. Pri zmagovalcih je bil najboljši Pau Gasol z 21 točkami in Španiji omogočil možnost, da kot tretja reprezentanca vzame skalp doslej nepremagljivim ameriškim NBA zvezdnikom. V skupini za uvrstitev od 9. do 12. mesta sta bili uspešni evrospki ekipi. Rusija je premagala Angolo s 77:66, Turčija pa Kitajsko s 94:86.
Američani se ob porazih svojega moštva obremenjujejo tudi s slabim obiskom tekem SP. Ne le, da sta velikanski dvorani v Indianapolisu precej prazni na tekmah, ko ne igrajo Američani, pravo razočaranje je tudi slab obisk na tekmah domačih košarkarjev. Odločilni dvoboj z ZR Jugoslavijo si je odgledalo le dobrih 5000 gledalcev, Jugoslovanski navijači pa so pripravili pravo evropsko navijaško vzdušje in lekcijo pasivnim Američanom. "Občutek sem imel, da je tekma v Beogradu," je po porazu potarnal predsednik ameriške košarkarske zveze Tom Jernstedt. Priznal je tudi, da so prireditelji s cenami vstopnic pošteno brcnili v temo. V predtekmovanju si je bilo sicer mogoče tekme ogledati že za 10 dolarjev, cene pa so nato le še naraščale: v drugem delu SP od 12 do 66, v četrtfinalu od 24 do 110, v polfinalu od 65 do 135 in v finalu celo od 95 do 195 dolarjev. Dvorani, Conseco Fieldhouse z 18.345 sedeži in RCA Dome s kar 33.475 sedeži, pa sta žalostno samevali. Optimistični prireditlji so pričakovali, da bo SP privabilo množice kot na tekmah lig NBA ali NCAA, a so se njihova pričakovanja razblinila.