Predsednik Nogometne zveze Slovenije (NZS) Rudi Zavrl je preživel nezapnico. Na izredni seji na Brdu pri Kranju so mu delegati - glasovalo jih je 36 - namreč izrekli podporo. Zavrl, ki je na čelu NZS že od leta 1989, bo krovno slovensko nogometno organizacijo vodil vsaj do konca svojega petega mandata.
Podporo Zavrlovemu delu je izreklo 24 glasovalcev, 11 jih je bilo za razrešitev, ena glasovnica pa je bila neveljavna.
O Zavrlovi prihodnosti je odločalo pet delegatov MNZ Ljubljana, po štirje iz MNZ Maribor, MNZ Murska Sobota in MNZ Ptuj, po trije iz MNZ Celje, MNZ Gorenjska in MNZ Lendava ter Zveze nogometnih sodnikov Slovenije in Zveze nogometnih trenerjev Slovenije, dva iz MNZ Koper in delegat iz MNZ Nova Gorica. Proti Zavrlu naj bi glasovali predvsem Ljubljančani in Mariborčani, ki mu odkrito nasprotujejo.
Poraz nogometne opozicije ...
Opozicija pod neuradnim vodstvom predsednika Medobčinske nogometne zveze (MNZ) Ljubljana Ivana Simiča je v dobrem letu in pol doživela že drugi boleč poraz. Potem ko je Zavrl prav Simiča gladko porazil na lanskih februarskih volitvah za predsednika NZS, je tokrat še drugič v "kozji rog" ugnal tiste, ki so predlagali njegovo razrešitev.
Simiču, ki je imel ob sebi poleg ljubljanske MNZ tudi podporo MNZ Maribor pod vodstvom novoizvoljenega mariborskega župana Franca Kanglerja (eden izmed mariborskih delegatov je bil tudi nekdanji reprezentant Zlatko Zahovič), pa s svojimi očitki glede netransparentnega in nepravilnega poslovanja NZS ter kritikami na račun dela selektorja članske vrste Branka Oblaka očitno ni uspelo prepričati dovolj delegatov.
Simič je še poudaril, da kljub nekaterim govoricam Zavrlu zdaj niti ni treba odstopiti, saj mu na NZS očitno zaupajo.
... in zmaga Zavrla
Zagotovo se je največji kamen od srca odvalil Zavrlu. "Zadovoljen sem z izidom glasovanja, najbolj pa s to večino glasov. Glasovanje je pokazalo, da delegati in skupščina podpirajo program, ki so ga sami sprejeli. Drugo
sporočilo je, da je finančno poslovanje povsem v redu, v skladu z zakonom, tretje pa, da je NZS organizacijsko, kadrovsko in finančno stabilna institucija," je dejal. "Gotovo pa ne more biti predsednik kriv za slabe rezultate reprezentance, saj bi v nasprotnem primeru požel tudi vse zasluge pri največjih uspehih," je še dodal.
Kritike vodstva NZS so namreč postale še posebej , ki so postale posebej glasne po visokem septembrskem porazu slovenske članske reprezentance v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo leta 2008 z Bolgarijo (0:3).
Kritike z vseh strani
Kritike so na Čerinovo 4 letele z vseh strani. Odstop Zavrla in selektorja Oblaka so zahtevali javnost, mediji in tudi tako imenovana nogometna opozicija na čelu s Simičem in Kanglerjem, ki sta delegate družno pozvala, naj glasujejo proti Zavrlu, saj je, kot sta poudarila, prišel čas za spremembe. Na njuni strani so bili tudi nekateri člani "zlate generacije" slovenskega nogometa (poleg Zahoviča tudi Mladen Rudonja in Miran Pavlin).
Simič napovedal zamenjavo Oblaka
Prav gotovo bo ena glavnih prioritet v prihodnjih dneh odločitev o usodi selektorja Oblaka. Pojasnil naj bi, zakaj slovenska reprezentanca igra pred praznimi tribunami, zakaj igra ne zadovoljuje nogometnih privržencev in zakaj niti stanje na lestvici kvalifikacijske skupine G (tri tekme, tri točke) ni prav nič rožnato.
Medtem ko je Zavrl odločitev o morebitnem slovesu prvega moža članske izbrane vrste zavil v meglo, pa je bil bolj konkreten Simič, ki je potrdil, da bodo slovenski reprezentanti kmalu igrali pod vodstvom novega selektorja.
Simič je sicer napovedal tudi izid glasovanja v prid nogometne opozicije. Pred začetkom skupščine je namreč dejal, da ima že devet glasov in 14 "skritih", za razrešitev pa bi moralo na vprašanje: "Ali ste za to, da se predčasno razreši predsednika NZS-ja?" z da odgovoriti devetnajst delegatov.
Glavna težava nogometne opozicije, ki naj bi bila pomemben dejavnik pri odločanju delegatov, je, da ta doslej ni predstavila nobene rešitve za slovenski nogomet, prav tako pa za zdaj ni zaslediti niti konkretnega imena za Zavrlovega naslednika.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.