Visoka zmaga Slovencev

Velenje, 08. 09. 2005 00.00 |

Slovenska košarkarska reprezentanca je v zadnji pripravljalni tekmi pred EP premagala Madžarsko s 94:64.

Slovenska reprezentanca je visoko nadigrala madžarsko
Slovenska reprezentanca je visoko nadigrala madžarsko FOTO: POP TV

Slovenska košarkarska reprezentanca je v Velenju v zadnji pripravljalni tekmi pred evropskim prvenstvom v Srbiji in Črni gori premagala Madžarsko s 94:64 (16:20, 46:37, 74:46).

Slovenska reprezentanca je s prepričljivo zmago proti Madžarski zaključila pripravljalne tekme za evropsko prvenstvo v Srbiji in Črni gori. Generalka je uspela, čeprav je bilo uvodnih dvanajst minut, ko so bili gostje še pri moči, katastrofalno slabih in so razkrile, da Sloveniji še manjka do vrhunske pripravljenosti.

Nič novega nismo izvedeli. Nekateri igralci so že v formi, kot na primer Boštjan Nachbar, nekateri počasi prihajajo v želeno formo, drugi pa so zelo živčni, saj bi vsi radi igrali v Beogradu. Upam, da je s kolenom Udriha vse v redu. Selektor Aleš Pipan

Slovenija je zdaj že pregovorno slabo začela tekmo. Zavoljo nekaj čudnih menjav selektorja Aleša Pipana - do 12. minute so na parket stopili vsi razen Uroša Slokarja - in skrajno neresnega pristopa nekaterih igralcev do obrambnih nalog so se Madžari sprehajali pod koš in z neoviranimi meti z razdalje polnili slovenski koš. Reprezentanca v zeleno-belih dresih je delovala kot razbita vojska, ko pa se je ob minuti odmora v zadnji minuti prve četrtine Sani Bečirovič glasno in gestikulirano spustil v ustni prepir s selektorjem, so se pojavile še zle slutnje o nesoglasjih znotraj ekipe, ki so Slovenijo pokopale na dosedanjih šestih evropskih prvenstvih. Aleš Pipan je reagiral pravilno: Bečiroviča je do zadnje četrtine posadil na klop, na igrišče pa poklical Jaka Lakoviča, Bena Udriha (v 3. minuti tekme je grdo padel med reklamne panoje in odšepal z igrišča), Boštjana Nachbarja, Erazma Lorbka in Primoža Brezca. Fantje so stisnili v obrambi, Nachbar je bil s 13 točkami v drugi četrtini (na koncu 27) nerešljiva uganka za tekmeca (Lakovič jih je v 16 minutah dodal 11), tako da se je prednost Madžarov iz 12. minute 27:18 ekspresno pretvorila v vodstvo s 33:31. Ob le eni nadaljnji menjavi, Lorbek - Slokar, je Slovenija prvi del igre pripeljala do konca z rezultatom 46:37.

Omenjena slovenska peterka je pokazala pot do uspeha - garanje v obrambi, ki so ji ostali igralci sledili v drugem polčasu. Madžarska, ki bo v nedeljo v Novem Sadu začela nastope na dodatnem kvalifikacijskem turnirju s Češko in Izraelom za eno prosto mesto na EP, je v tretjem delu igre dosegla vsega devet točk, Slovenija 28, tako da je bil zmagovalec odločen že pred zadnjimi desetimi minutami. Vseeno je Slovenija preostali čas izkoristila za visoko dokončanje naloge, s čimer si zagotovila miren spanec do naslednjega obračuna, 16. septembra v prvem krogu EP proti BiH.

Rdeča dvorana, gledalcev 1200, sodniki: Špendl, Boltauzer, Žebeljan (vsi Slovenija)
Slovenija: Jurak 6, Lakovič 16 (1:2), Čapin 2 (2:4), Nesterovič 14, Udrih 2, Nachbar 27 (2:3), Lorbek 4, Joksimovič 2 (2:2), Milič 6 (2:3), Maravič 7 (3:3), Slokar 2 (2:4), Brezec 6 (2:2)
Madžarska: Sitku 3, Bader 4 (2:2), Denes 9 (1:2), Kalman 7 (4:4), David 10, Z. Horvath 3 (1:3), Kaman 4 (1:2), Fodor 12 (2:3), Gulyas 10 (2:5), Nemeth 2 (2:2)
Prosti meti: Slovenija 16:23, Madžarska 15:23
Met za dve točki: Slovenija 27:42, Madžarska 14:30
Met za tri točke: Slovenija 8:22 (Nachbar 5, Lakovič 3), Madžarska 7:22 (Denes 2, Fodor 2, Sitku, Kalman, Kaman)
Skoki: Slovenija 34 (25 + 9), Madžarska 23 (19 + 4)
Osebne napake: Slovenija 24, Madžarska 24
Pet osebnih: Kaman (31.), Bečirovič (37.)