Organizatorji letošnje kolesarske dirke po Franciji so sporočili, da so bili vsi današnji dopinški testi negativni, z nekaj zamude pa so posredovali informacijo, da je bil po sobotni zmagi v kronometru pozitiven Kazahstanec Aleksander Vinokurov, sicer tudi zmagovalec zadnje, ponedeljkove 15. etape, po kateri so ga še enkrat testirali. Vinokurov, 33-letni zmagovalec lanske dirke po Španiji, ki so ga povezovali že z lansko afero Fuentes, si je pomagal s krvnim dopingom.
Po tej novici so se pri kazahstansko-švicarskem moštvu Astana odločili, da vse svoje tekmovalce odpokličejo z dirke. Tako sta morala odstopiti tudi Nemec Andreas Klöden in Andrej Kašečkin, ki sta bila v igri za visoko uvrstitev, saj sta zasedala peto oziroma osmo mesto.
Vinokurov se je začudil ob novici, da je bil pozitiven na dopinškem testu in je športnemu direktorju ekipe Astana Marcu Biverju zatrdil, da ni kriv. Z novinarji ni hotel govoriti, tako da je hotel na skrivaj zapustil skozi zadnja vrata.
"Dokler ne bo znan vzorec B, ga ne moremo obsojati, čeprav bi rekel, da je za nas kriv, dokler ne dobimo rezultatov drugega testa. Lahko da je prišlo do napake, Aleksander meni, da bi bil za nevšečnosti lahko kriv padec v eni izmed etap, zaradi katerega je na kolenu dobil kar 30 šivov. Zaenkrat smo ga suspendirali," je dejal Biver.
Hotel, kjer prebivajo kolesarji Astane, so okupirali policisti, ki iščejo morebitne dokaze. Tudi v sobah kolesarjev, ki jih zaenkrat dopinga še niso obtožili, čeprav jih je moštvo že umaknilo z dirke: "Za to smo se odločili, ker menimo, da je pošteno do drugih ekip. Razumem razočaranje Andreasa Klödna, ki so ga prav tako testirali po kronometru, a so bili rezultati taki, kot je treba," je svojo odločitev obrazložil Biver.
Čeprav je Italijanski olimpijski komite (CONI) za kolesarja Alessandra Petacchija pred časom predlagal enoletno prepoved, ker na dopinškem testu med letošnjim Girom ni bil negativen, se bo sprinterski specialist moštva Milram očitno hitro vrnil na dirke.
Na zaslišanju pri italijanski zvezi so ga namreč oprostili, saj mu je uspelo dokazati, da je za preveliko mero salbutamola krivo zdravilo ventolin, ki ga kot astmatik uporablja in ima za njegovo uporabo potrebno dovoljenje Mednarodne kolesarske zveze (UCI).
"Po 12 letih kariere in 140 zmagah ne vidim nobenega razloga, da si z ventolinom uničim vse, kar sem si do zdaj prigaral. Letos na dirki po Italiji ničesar nisem storil drugače kot v prejšnjih letih. Za ventolin imam potreben certifikat. Še enkrat poudarjam, da nimam nobene potrebe, da bi omadeževal svojo kariero," je dejal 33-letni kolesar, ki je na Giru zabeležil že 24 etapnih zmag, štiri pa ima na Touru, na katerem letos ne nastopa.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.