Mednarodni olimpijski komite (MOK) je na zasedanju v Gvatemali odločil, da bo zimske olimpijske igre leta 2014 gostilo rusko letovišče ob Črnem morju Soči.
Mesto ob vznožju kavkaških gora je v odločilnem krogu z 51 glasovi proti 47 premagalo južnokorejski Pjeongčang, ki je v prvem krogu prejel štiri glasove več kot Soči (36:34). Že v prvem krogu pa je izpadel avstrijski Salzburg, ki je prejel 25 točk.
Po mnenju ruskega drsalskega asa Jevgenija Plušenka je imel odličilno vlogo pri izbiri olimpijskega komiteja ruski predsednik Vladimir Putin, ki je pred glasovanjem osebno nagovoril komite. Putin je obljubil, da bodo to varne, prijetne in zanimive igre: "Obljubim, da ne bo prihajalo do prometnih zastojev. Verjamem, da bodo igre vsem ostale v najlepšem spominu."
Ena izmed velikih prednosti Šočija pa je bilo tudi dejstvo, da Rusija, katere športniki so na zimskih olimpijskih igrah doslej osvojili 293 kolajn, še nikoli ni gostila zimskega srečanja najboljših športnikov.
Žalost v Južni Koreji in Avstriji
Tako južnokorejski kot avstrijski kandidat sta na podoben način ostala brez organizacije iger že pred štirimi leti, ko so izbirali prireditelja OI 2010, ki jih bo gostil kanadski Vancouver. Takrat je bil Pjeongčang v finalu poražen s 53:56.
Poraz je bil še posebej boleč prav za južnokorejsko delegacijo, ki se počuti zabodeno v hrbet, potem ko so izgubili za pičle štiri glasove, in to že drugič zapored. „Ne razumem. Več let smo gradili na izboljšanju svoje kandidature, potem ko smo prejšnjič izgubili. Naredili smo vse, kar je od nas zahteval olimpijski komite,“ pove eden od južnokorejskih delegatov.
V delegaciji iz azijske države tudi dvomijo, ali se bo rusko mesto do leta 2014 uspelo pripraviti na tako velik dogodek, kot so zimske olimpijske igre. „Nismo prepričani, da lahko v tem času zgradijo vse potrebne komplekse, čeprav sami trdijo, da to zmorejo,“ dvomijo Južnokorejci.
Tako kot Južnokorejci so nad odločitvijo MOK razočarani tudi Avstrijci. Toni Sailer, avstrijska smučarska legenda, je prepričan, da je to katastrofa: "Zame je to manjša katastrofa. Še vedno denar vrti svet. Južna Koreja, ki je že pred štirimi leti za las zgrešila, je očitno premajhna, premalo pomembna."
Poraz je presenetil tudi vodjo avstrijske kandidature Franza Klammerja: "MOK se je odločil vstopiti na nov trg, v Rusijo, ki bo imela z zimskošportnim središčem svetlo prihodnost. A zaenkrat ni tam ničesar. V tem glasovanju tradicija in vrednote niso imele pomena. Pripravili smo najboljšo predstavitev, a izbor je šel v povsem drugo smer."
Na odločitev članov MOK pa se je odzval tudi avstrijski kancler Alfred Gusenbauer, ki je prepričan, da pri odločitvi niso imele besede olimpijske vrednote. "Razočaran sem, da avstrijski trud ni bil poplačan. Salzburg bi gotovo pripravil najboljše igre, naš koncept je bil zagotovo najboljši, saj so v Avstriji zimski športi del kulture in duše," je prepričan avstrijski predsednik.
Poraz Salzburga pa v resnici ni presenečenje, saj se je med kampanjo za odstop odločil izvršni direktor lokalnega organizacijskega odbora, pred nekaj meseci pa je Avstrijo pretresel dopinški škandal.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.