Veličastnega sprejema na Titovem trgu v Velenju se je udeležila množica, Jolandi v čast pa so zaigrali tudi nekateri domači glasbeniki, med njimi tudi zelo priljubljen 6pacčukur. Prireditev je povezoval Dejan Tamše.
Velenjska atletinja je povedala, da je zaradi izjemnega uspeha izredno vesela, obenem pa se je tudi zahvalila družini, trenerju, Atletskemu klubu Velenje in Športni zvezi Velenje za vso podporo in pomoč.
Čeplakovi so med drugim čestitali tudi župan Mestne občine Velenje gospod Srečko Meh, predsednik Atletske zveze Slovenije gospod Roman Jakič, predsednik Športne zveze Velenje gospod Jožef Kavtičnik ter predsednik Atletskega kluba Velenje gospod Marjan Hudej. Skupna misel vseh je bila prav gotovo ta, da je to za Slovenijo in še posebej Velenje resnično ogromen uspeh, saj je Jolanda že od mladih nog trenirala pri AK Velenje. Sama je na vprašanje moderatorja, če kaj razmišlja o »grški ponudbi«, odgovorila, da še naprej ostaja Slovenka – s tem odgovorom je tudi požela ogromen aplavz. Jolandi je župan MO Velenje zaželel, da tudi njen rekord ne bo premagan toliko časa, kot ni bil rekord Nemke Wachtel, če pa bi se to že zgodilo, naj rekord preseže ona sama.
Jolando Čeplak, evropsko dvoransko prvakinjo in svetovno rekorderko v teku na 800 metrov, je po velikem sprejemu v Velenju tudi na trgu pred ljubljansko Mestno hišo pričakala množica ljudi. Približno 300 ljubiteljev atletike je najprej nagovoril predsednik Atletske zveze Slovenije (AZS) Roman Jakič, ki je Čeplakovi in Saši Prokofjev izročil šopek cvetja. Čeplakova se je v svojem kratkem govoru najprej zahvalila vsem zvestim navijačem, ki so iz Velenja prišli tudi v Ljubljano, potem pa še dejala, da zdaj ne misli počivati, saj jo že prihajajoči konec tedna čaka tek na 1.500 m v Glasgowu, nato pa še priprave.
Sijajna zmaga

Čeplakova je v tesnem zaključku premagala domačo favoritinjo Stefanie Graf in s časom 1:55,82 za dobre pol sekunde izboljša star svetovni rekord, ki ga je leta 1988, prav tako na Dunaju, dosegla Nemka Christel Wachtel (1:56,40).

Čeplakova je v soboto v polfinalu zanesljivo zmagala v prvi od treh skupin in se s časom 1:59,60, najboljšim v vseh treh polfinalnih skupinah, uvrstila v boj za odličja, ki ga je spremljal tudi eden najboljših alpskih smučarjev vseh časov Herman Maier in videl poraz svoje rojakinje Grafove. Potem ko je Čeplakova večino teka narekovala ritem in bila na čelu, je Avstrijka dobrih 100 metrov pred ciljem prevzela vodstvo. "Tedaj sem že mislila, da sem izgubila dvoboj. Nato pa sem zbrala vse svoje moči in v zadnjih metrih prehitela tekmico," se je veselila Čeplakova.

"Če sem drobna, še ne pomeni, da nisem hitra"
Jolanda Čeplak je nase opozorila že na Evropskem prvenstvu v Gentu leta 2000, ko je v teku na 800 metrov osvojila četrto mesto. V lanski sezoni je, danes še ne 26-letna Velenjčanka, blestela predvsem na začetku tekmovanj za grand prix, ko je nekaj časa celo vodila. Pred najpomembnejšimi tekmami, predvsem na svetovnem prvenstvu Edmontonu, ji je vendarle zmanjkalo moči. Napačna taktika, na zanjo težko pričakovanem teku, pa je botrovala temu, da se je od tega svetovnega prvenstva poslovila že v polfinalu. "Lani še nisem imela toliko izkušenj, saj sem šele začela teči na velikih tekmah. Letos bo drugače, zaupam vase in vem, da lahko enakovredno tečem z najboljšimi," je Čeplakova dejala na začetku letošnje sezone, kjer je že januarja v Bostonu, s časom 1:57:79, postavila najboljši čas v zgodovini dvoranskih prvenstev v ZDA.

V New Yorku je na dvoranskem mednarodnem mitingu IAAF v teku na 800 metrov prvič v zgodovini dvoranskih iger Melrose Games tekla pod dvema minutama. Da je lahko še hitrejša, pa je dokazala v Evropi, ko je 10. februarja na mitingu v Gentu, prvič v karieri, ugnala nepremagljivo Mozambičanko Mario Mutolo. Rezultat 1:56:85 je bil takrat šesti najboljši vseh časov v dvoranah, premagala jo je le Avstrijka Grafova. "Na začetku so vsi govorili, kako boš tekla v tej disciplini, ko pa si tako drobna. Kaže da lahko in to dobro. Mnogi me primerjajo z legendarnim Sebastianom Coeom. Tudi on je tekel na 800 metrov in ni izgledal kot "mačo", ni bil ogromen, tako kot ostali tekači, kot je moja konkurentka Stephanie Graf."

Tako je "Jola" Stephanie premagala prav na najpomembnejšem tekmovanju in ob tem postavila še svetovni rekord, ki sedaj znaša 1:55:82. "Grafova ni bila najbolj zadovoljna, želela si je zmago na domačem terenu. Jaz sem tudi hotela zmago, zato ji nisem pustila. Sicer pa, najprej sploh nisem videla rezultata. Vedela sem, da sem zmagala. Ko sem spoznala, da gre za svetovni rekord in ko je cela dvorana, skupaj z mojimi navijači, norela, sem mislila, da se mi bo zmešalo od sreče," je še dodala Čeplakova.