Svet

'V tujini ne morejo verjeti, da lahko tako majhna država prinese toliko velikih športnikov'

Ljubljana, 26. 12. 2019 21.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Kaj najbolj opiše enotnost in veselje v Sloveniji v letu 2019? Odgovor je jasen: šport in dosežki slovenskih športnic in športnikov, ki blestijo tako v individualnih kot tudi ekipnih športih. Uspehi so namreč tako izjemni in posebni, da se lahko z lahkoto primerjamo z največjimi športnimi velesilami sveta. Ob iztekajočem se letu smo tako povzeli vse dogodke, ki so pustili pomemben pečat v slovenski zgodovini športa.

Leto 2019 je bilo za slovenski šport izjemno. Naša najboljša smučarka Ilka Štuhec si bo leto 2019, kljub poškodbi, zapomnila po izjemni vožnji v Areju, kjer je ubranila naslov svetovne prvakinje.

Slovenske pesmi pa pogosto vrtijo tudi preko luže. Marca smo v Miamiju videli pravo slovensko zabavo. Goran Dragić je gostil Luko Dončića in nastali so številni prizori, ki jih ne bomo zlahka pozabili. Novinec leta v ligi NBA pa praktično vsako tekmo poruši nov rekord. V nizih tekem z 20 točkami, petimi skoki in petimi podajami je prehitel celo legendarnega Michaela Jordana.

Tim Gajser je že leta 2016, v svoji krstni sezoni v elitnem razredu MXGP, osvojil naslov svetovnega prvaka. To mu je nekaj dirk pred koncem sezone uspelo tudi letos. Kar tri naslove svetovne prvakinje pa je v žep pospravila naša plezalka Janja Garnbret, ki je s konkurenco pometla v kombinaciji, težavnosti in balvanskem plezanju. Naslednje leto pa bo zlato lovila tudi na Olimpijskih igrah.

Septembra smo dihali z odbojkarsko reprezentanco, ki je večkrat uspela razprodati Stožice in poskrbela za izjemno navdušenje med navijači. Prislužila si je vstopnico za finale, na koncu pa se je v domovino vrnila s srebrno medaljo, ki pa se je v očeh vseh nas svetila v zlati barvi.

Mirjam Poterbin, Tine Urnaut in Ervin Čurlič
Mirjam Poterbin, Tine Urnaut in Ervin Čurlič FOTO: Kanal A

"Imeli smo zgodbo, imeli smo pravljico z odbojkarskega vidika. Vsi smo si samo želeli napolniti dvorane, potem pa se je zgodilo nekaj, kar si nikoli nismo mogli zamisliti. Najbolj me dvigne tistih 13.000 ljudi, ki poje slovensko himno," nepozabne občutke opiše Tine Urnaut, kapetan slovenske odbojkarske reprezentance. Kot da vsi ti dosežki ne bi bili dovolj, je slovenski športnik leta Primož Roglič na Giru d' Italia osvojil tretje mesto, 13. septembra pa je na najvišjo stopničko stopil na dirki po Španiji. To pred tem ni uspelo nobenemu Slovencu, da pa je uspeh še večji, je s tretjim mestom poskrbel 20-letni Tadej Pogačar.

Našim športnim dosežkom zavidajo mnogi, celo naši zahodni sosedje Italijani, ki veljajo za odbojkarsko velesilo, kar iz prve roke potrdi tudi Urnaut: "Iz vseh strani prihajajo samo komplimenti. Predvsem na to, da smo tako mala država, pa imamo toliko vrhunskih športnikov, s katerimi dosegamo take dobre rezultate. Ja, zavist je prisotna." S tem se stinja tudi Mirjam Poterbin, mama Luke Dončića, ki sina velikokrat obišče čez lužo: "Glede na to, kako majhna država smo, imamo ogromno velikih športnikov. Tudi v tujini ne morejo verjeti, da lahko tako majhna država prinese toliko velikih športnikov," pove.

Še toliko bolj navdihujoče pa je dejstvo, da enotnost Slovencev sega tudi izven meja naše male državice: "Kamorkoli pridem, tudi v Dallasu, vedno vidim slovenske zastave. In to te res dvigne, ko vidiš, kako majhna država smo, pa vendar vedno stopimo skupaj, ko je treba," pripoveduje Poterbinova. Njene besede potrdi tudi Ervin Čurlič, športni komentator in novinar: "Ta občutek, ko si v tujini, ko vidiš slovenske navijače, slovenske zastave, to je res nekaj posebnega. September je bil res čaroben. Toliko pozitivnih zgodb se je prepletalo iz dneva v dan."

Celotnemu pogovoru pa lahko prisluhnete v priloženem videu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Smešno
28. 12. 2019 09.46
+1
Sicer ne vem zakaj ne “Modenrator” briše.., bom popravil navedek - imate dobre športnike mešanih in nemešanih srbskih korenin. A to tudi ni v skladu z pravili..?
Gyuhgevfin
27. 12. 2019 21.40
+0
Goran dragic pa men osebno največji car
klokcar
27. 12. 2019 17.05
+2
Dober prispevek
mariomandzukic
27. 12. 2019 14.28
-14
Kaj sele pravjo tujci za nas Hrvate, ki nas je sam enkrat vec, dali pa 200 krat vec vrhunskih športnikov.. Samo mesto Split je dalo vec vrhunskih sportnikov od celotnega slov naroda
tamjak
27. 12. 2019 16.20
+9
Kaj pravijo? Samo dobro saj veš, še posebno cenijo vašo skromnost.
tutmozis
27. 12. 2019 19.35
+9
Kaj pravijo, tako lepa dežela (Hrvaška), pa tako nekulturni ljudje......
Vzemi si
29. 12. 2019 21.47
+2
jspatipaon
27. 12. 2019 10.34
+12
Ce sem ponosen na sportnike se še kako razocaran nad politiko, zdravstvom, infrastrukturo, sodstvom itd. Zalostno kaj ste naredili politiki in mediji iz drzave.
Smešno
27. 12. 2019 08.45
-2
Pa ćevapčići, ter vsa roštiljada, valjda tudi sleng..
Smešno
27. 12. 2019 08.47
+4
Pa Zokija, šerifa ljubljanskega, lopužo legalno carovsko!
Smešno
27. 12. 2019 08.42
-1
#pomladni ... prepotrebno, zdravo “mešanje krvi”, drgač bise butalci med seboj “izdebilizirali”.. Pomlad v genetiki, #pomlad14. Dojel?
pomlad14
27. 12. 2019 08.31
-4
A so kaj takšnega izumili, da bi prinesli kakšno korist državi. Narod nima nič od njih.
FRTACIN
27. 12. 2019 07.54
+9
malo balkanskega športnega navdiha, malo nemške delavnosti, slovenska trma... in želja da dokažemo, da nismo nič slabši od velikih narodom, ki so nas tlačili dolga stoletja.. vse to se je počasi oblikovalo naše gene.. mogoče nam manjka še malo balkanske prepotentnosti in samovšečnosti..
Smešno
27. 12. 2019 07.30
-17
Kvalitetno mešanje balkanskih in butalskih genov? Zagotovo!