
Hrvaška rokometna reprezentanca je osvojila naslov olimpijskega prvaka, potem ko je v finalnem obračunu premagala Nemčijo s 26:24 (11:12). V sobotni tekmi za tretje mesto je Rusija premagala Madžarsko z 28:26 (13:10), Slovenija pa je osvojila končno enajsto mesto.
Hrvaški rokometaši so po zlati kolajni v Atlanti leta 1996 drugič slavili na olimpijskem turnirju. Pred osmimi leti so v velikem finalu premagali Švede s 27:26, v letošnjem odločilnem obračunu pa aktualne evropske prvake Nemce s 26:24. Tako kot pred poldrugim letom na Portugalskem, ko so se hrvaški in nemški igralci pomerili v finalu svetovnega prvenstva, so se tudi tokrat zmage veselili naši južni sosedi.

V velikem finalu letošnjih OI sta se pomerili ekipi z najboljšim ratingom: svetovni in evropski prvak. Nemško-hrvaški obračun ni bil lep, to je bil neusmiljen boj za vsak košček igrišča in žogo, v teh razmerah pa se je bolje znašla Hrvaška. V prvem polčasu in prvem delu drugega so Kretzschmar, Zerbe in druščina še imeli tekmece pod svojim nadzorom, zadnjih dvajset minut pa so Džomba, Metličič, Vori in drugi hrvaški igralci vendarle prevzeli oblast in se zasluženo veselili zmagoslavja. V izjemno razburljivi končnici so si hrvaški igralci odločilno prednost priigrali v 57. minuti, ko so povedli s tremi goli prednosti (24:21). Nemci se po tradiciji niso predali in skušali narediti preobrat, vse njihove upe pa je v 59. minuti dokončno razblinil Blaženko Lackovič, ki je povišal na 25:22.
Helliniko Indoor Arena, gledalcev 11.000, sodnika: Hansson in Olsson (oba Švedska).
Hrvaška: Losert, Kaleb 3, Balič, Lackovič 3, Zrnič, Vori 3, Dominikovič, Džomba 9 (3), Šola, Vukovič, Goluža 1 (1), Šprem 3, Špoljarič, Metličič 4.
Nemčija: Fritz, Ramota, Dragunski, Kretzschmar 9, Immel, Schwarzer 3, Petersen, von Behren 1, Zerbe 2, Baur, Zeitz 1, Jansen, Stephan 3 (1), Kehrmann 5.
Sedemmetrovke: Hrvaška 6 (4), Nemčija 2 (1).
Izključitve: Hrvaška 2, Nemčija 10 minut.
Rdeči karton: /.
Danske rokometašice so osvojile olimpijski turnir v Atenah, potem ko so v finalni tekmi šele po streljanju sedemmetrovk premagale Južnokorejke z 38:36 (34:34, 29:29, 25:25, 14:14). Tretje mesto so si že v soboto priigrale Ukrajinke, ki so z 21:18 (10:10) ugnale Francijo.

Danke so po zmagoslavju v Atlanti leta 1996 in Sydneyju 2000 v Atenah še tretjič zapored stopile na olimpijski vrh. Dvoboj z olimpijskimi prvakinjami iz Seula 1988 in Barcelone 1992 je bil vseskozi izenačen, tako da se je tekma po dobrih dveh urah končala šele po izvajanju kazenskih strelov. Pri zmagovalkah sta blesteli predvsem Fruelundova s 15 zadetki in vratarka Karin Mortensen, ki je svoje delo najbolje opravila v drugem polčasu in pri branjenju sedemmetrovk.
Redni del tekme je ponudil zelo hitro igro s številnimi lepimi akcijami na obeh straneh, tako da si nobena ekipa ni priigrala večje prednosti. To je šele v 40. minuti uspelo Korejkam, ki so povedle z 19:16. Toda nato je v ospredje stopila Kristine Andersen, ki je z nekaj zaporednimi goli izenačila, nato pa je ob odličnih obrambah Mortensenove Dankam uspelo uiti na tri zadetke prednosti. Ob koncu šestdesetih minut so Skandinavke naredile nekaj napak v napadu, kar so Korejke izkoristile in tekmo popeljale v prvi podaljšek.

V tem delu pa odločitev o končnih zmagovalkah še ni padla, čeprav so Korejke, odlično je igrala Sang Eun Leejeva, povedle z 28:26 in 29:27. Toda v zadnjih dveh minutah so ostale brez kaznovane igralke, Danke pa so vnovič izenačile. Tudi naslednjih 10 minut ni dalo odgovora o nosilkah zlatih odličij, zato so se igralke obeh moštev morale spoprijeti z "loterijo" - izvajanjem sedemmetrovk. Pri tem so blestele olimpijske prvakinje, saj so vse premagale Yong Ran Ohovo, na drugi strani pa je bila razpoložena danska vratarka Mortensenova, ki je ubranila dva strela in s tem prispevala levji delež pri osvojitvi že tretjega zaporednega olimpijskega zlata.
Helliniko Indoor Arena gledalcev 7.000, sodnika: Baum in Goralczyk (Pol)
Danska: Skov, Mikkelsen 1 (1), Vestergaard 2, Joergensen 1, Thomsen, Mortensen, Kiaerskou 5 (3), Jensen 1, Fruelund 15 (7), Schmidt, Andersen 5, Broedsgaard 3, Daugaard 2 (1), Touray 3
Južna Koreja: Yong Oh, Woo 4, Huh 5, Gong Lee, Yang 5, Kim Hyun, Kim Cha 3 (1), Seong Oh 1, Kyeong Moon, Lim, Sang Lee 9 (4), Myoung, Choi 4, Pil Moon 5
Sedemmetrovke: Danska 12 (12), Južna Koreja 8 (5)
Izključitve: Danska 2, Južna Koreja 8 minut
Rdeči karton: /
____________________________________________________
Madžarke pete, Brazilke sedme
Madžarska ženska rokometna reprezentanca je v tekmi za končno peto mesto na olimpijskih igrah v Atenah premagala Španijo z 38:29 (22:15). Za Madžarke je največ golov dosegla Bojana Radulovics (10), za Španke pa Montserrat Puche (7).
Brazilska ženska rokometna reprezentanca je osvojila sedmo mesto, potem ko je premagala Kitajsko s 26:25 (13:10). Pri zmagovalkah sta se najbolj izkazali Aline Silva s šestimi in Alexandra Priscila Nascimento s petimi zadetki, pri Kitajkah pa sta bili s po štirimi goli najuspešnejši Shasha Wang in Chao Zhai.
