
Dallasova serija treh gostovanj se je začela s porazom proti na papirju najlažjemu tekmecu, domače moštvo je bilo brez štirih igralcev zaradi okužb in varnostnih pravil ob pandemiji. Trener Rick Carlisle je dejal, da je Chicago srečanje odigral bolje, "velik del poraza so bili skoki, nismo pobirali dovolj odbitih žog, ki so bile na voljo obema stranema". Po njegovih besedah so imeli nekaj dobrih delov, a so bili premalo zavzeti v obrambi, "nismo naredili dovolj, da bi (tekemci) zgrešili več metov". To še posebej velja za LaVina in njegovih 39 točk (ter 5 podaj, 6 skokov in 3 ukradene žoge), "kot moštvo bi lahko naredili več, da bi ga ustavili in k metu prisilili druge igralce", se je strinjal tudi Maxi Klebber (16 točk, 5 skokov). LaVinu je ob strani stal Coby White (23 točk, 4 podaje, 7 skokov), njegova trojka ob koncu je bila usodni pečat za zaključek srečanja.
Pri Mavericksih je zelo dobro igral Brunson, ki je zapolnil Dončićevo luknjo v prvi peterki, a tudi njegovih 31 točk (7 podaj in 5 skokov) ni bilo dovolj. "Jasno je, da zmoremo precej več, o tem ni dvoma. Le da moramo to dokazati vsak večer. To je naš trenutni izziv," je menil po sladko-grenkem večeru. Carlisle je dejal, da ni dvomil o njegovi dobri igri v začetni postavi, "zelo dobro igra, ko prihaja s klopi ... vedno je pripravljen". Po Kleberjevih besedah je Brunson v tretji sezoni zelo napredoval, "je tehnično zelo podkovan igralec, izjemno miren, z njim je krasno igrati v drugi peterki". A "na dolgi rok potrebujemo Luka, potrebujemo KP", je bil jasen Kleber. Kristaps Porzingis že trenira s soigralci, a še čaka na zeleno luč strokovnega vodstva za igranje. Slovenec je udarec v stegno prejel med drugo četrtino tekme proti Miamiju, po Carlislovih besedah pa bodo njegovo pripravljenost za igro ocenjevali vsak dan sproti. Moštvo nemudoma čaka merjenje s Houstonom, "začeli smo s težkim urnikom, a nam pritoževanje čezenj ne bo veliko pomagalo", trener Teksašanov ni iskal izgovorov.
Potek srečanja
Prvi Dallasov napad se je končal s slabo podajo in izgubljeno žogo, Josh Richardson je prvi zadetek zanje dosegel šele iz tretjega poskusa. Mladci iz Chicaga so začeli bolje, predvsem LaVine je polnil koš gostov, Carlisle pa je po slabih štirih minutah njihov nalet prekinil z minuto odmora. Pogovor je pomagal, Mavericksi so v obrambi nekoliko strnili vrste, v napadu pa zbrusili met, Brunson je zaporedoma dosegel osem točk in s podajo poskrbel še za dve. V igro je vstopil visoki Boban Marjanović in nemudoma žogo potisnil v koš. Toda Chicago je s serijo košev v zadnjih dveh minutah izničil pridelano prednost gostov in moštvi sta bili po prvi četrtini izenačeni (31:31).
Dallas je na začetku druge četrtine sprva zadeval prek visokega Srba, v prednost jih popeljal protinapad Tima Hardawaya mlajšega, ki je košu dodal še točko iz prostega meta po prekršku. Vrnitev LaVina, ki je zaključil serijo Chicaga za sedem zaporednih točk, sam pa jih je po poldrugi četrtini zbral že 23, je prinesla drugo minuto odmora za Dallas. Trener Carlisle je že pred srečanjem opozoril "če mu pustiš, bo zadeval". Po njej je strelec domačih imel nekaj zatišja, a brž, ko so komentatorji to opazili, je ob prekršku dosegel koš. Pri Mavericksih je Richardson dobro obrambo nadgradil z metom za tri, a je znova prebujeni LaVine nemudoma tudi sam zadel trojko. Bullsi so še enkrat siloviteje zaigrali ob koncu četrtine, na odmor ob polčasu pa odšli s točko zaostanka (60:59).
Ekipi sta tudi po vrnitvi iz garderob sprva nadaljevali igro z veliko koši, nato pa sta se napada ohladila. V izenačeni tekmi je bilo vprašanje, katero moštvo bo prvo dvignilo raven igre ali popustilo. Brunson je nizanju točk dodal podajo nad obroč za lep koš Willieja Cauleyja-Steina. Na drugi strani je tudi LaVine še naprej pridno zadeval in gostom ni pustil, da bi se oddaljili. Chicago je ponovil vajo iz prvih dveh četrtin in tudi ob koncu tretje pospešil ritem. Tokrat so domači ne samo izničili prednost Dallasa, ampak ob premoru imeli pet točk prednosti (86:81).
Bullsi so zagon prenesli v zadnjo četrtino, njihove bolj strnjene obrambne vrste so nekoliko upočasnile Maverickse. Na drugi strani so goste pestili z uspešnimi meti od daleč in počasi večali prednost. Po minuti odmora za Chicago je na igrišče prišel odločnejši Dallas, čvrsta obramba je odvzela ostrino domačemu napadu, Brunson pa je zadel, nato znova postregel Cauleyju Steinu za zabijanje. Nekaj zaporednih napak mladega moštva je Mavericksom pomagalo zbližati tekmo. Toda v zadnjih minutah so sledili zaporedni napadi brez koša, trojka Whita poldrugo minuto pred koncem pa je domače popeljala v vodstvo za osem točk. Dallas je imel napad s serijo treh zaporednih zgrešenih metov za tri, domači pa so s črte za proste proste mete do konca ohranili prednost (118:108).
Učne ure košarkarske "pošasti"
Srečanje v Chicagu je bilo preizkus za Teksašane, ali so po težavnem začetku že prišli do točke zasuka ali pa še vedno močno nihajo med odličnimi in medlimi predstavami. Do zdaj še niso odigrali dveh zaporednih dobrih tekem, obramba niha od zelo dobre do slabe, napad pa je daleč od lanskega stroja za zadetke. Del tega gre pripisati Dončićevim težavam z natančnostjo, del odsotnosti Porzingisa, ki še vedno čaka na zeleno luč zdravstvenega osebja za nastop, čeprav že trenira s polno močjo. Poleg tega zgrešijo veliko neoviranih metov na koš, kar kaže na prekratke priprave in otresanje rje ob začetku tekmovanja.
Dallas je v tekmi proti Miamiju pokazal, da je lahko dobro obrambno moštvo, toda trener Carlisle je poudaril, da je "zamisel o boljši obrambi zaživela samo na dveh od petih tekem. Igralcem postaja jasno, da bo to drugačno leto, če želimo uspeti. Ne bomo več dosegali rekordov v napadu, kot smo jih lani." Po njegovih besedah bo šlo za trdovratno ponavljanje podrobnosti, za trdo igro v obrambi, s katero bodo ustavili dodaten napad ali dva, ob tem pa "verjeli, da je to ključ za napredek do moštva, ki se lahko poteguje za prvenstvo". Dončić počasi krepi svojo pripravljenost, sam je priznal, da ta ob začetku sezone ni bila dovolj dobra. Nekdanji soigralec J. J. Barea meni, da mora prvi zvezdnik Dallasa dozoreti. "Vsako leto je boljši, a je še vedno fant. Ko bo star 24, 25, ko bo postal moški, bo resnično težava (za tekmece)," je prepričan. "Stvari še vedno jemlje zlahka, še vedno (osebnostno) raste. Ni še naredil naslednjega koraka. Ko bo začel resnično trenirati, resno delati in bo resnično pripravljen za NBA, bo (košarkarska) pošast," napoveduje Barea.
Dobre pol ure dodatnega metanja na koš po porazu proti Charlotte kaže, da se Slovenec zaveda nuje po dodatnem delu. Posnetek je prišel v javnost iz uradnih virov kluba, zato so ga na časniku The Athletic označili kot propagandni material. Morda kot odgovor na razmišljanje Baree. Josh Bowe iz spletnega časnika MavsMoneyball ugotavlja, da Dončić od 13. leta velja za izjemno nadarjenega igralca, ki ima pri komaj 21 letih že lepo profesionalno kariero, vse pa je dosegel tako zlahka, da mu za to po njegovem ni bilo treba vsak dan obsedeno vaditi. Pri tem je spomnil na Dirka Nowitzkega, ki je po izjemno težavni prvi sezoni, ko je že razmišljal o vrnitvi v Evropo, začel trdo delati, tako za bolj krepko telo kot za izboljšanje igre. "Morda je to takšna sezona za Dončića, vidno je nemiren in nezadovoljen s svojimi predstavami. Zaveda se, da je začetek pod njegovo ravnijo. Dobra novica je, da ima komaj 21 let. Ima še dovolj časa, da se nauči te lekcije, kot je dejal Barea. Le da učenja morda ne bo zabavno opazovati," je menil Bowe.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.