
Jamajška atletinja s slovenskim potnim listom Merlene Ottey je uspešno opravila svoj prvi atenski nastop. V svoji predtekmovalni skupini teka na 100 metrov je s časom 11,24 osvojila tretje mesto in se uvrstila v sobotni polfinale. Zmagali sta njeni nekdanji rojakinji Sherona Simpson (11,09) in Aleen Bailey (11,12).
"Start ni bil najboljši, ker imam težave z novim startnim blokom. Dopoldan sem dosegla dober čas in popoldan načrtovala državni rekord, a mi je bilo po začetnih korakih jasno, da to ne bo mogoče. Zato sem se odločila za taktičen tek, kjer sem imela tretje mesto in polfinale zagotovljeno. Državni rekord je izziv za naslednji tek," je dejala Otteyjeva.

Adut za atletsko olimpijsko medaljo Jolanda Čeplak je zanesljivo začela svoje nastope v Atenah. V svoji predtekmovalni skupini teka na 800 metrov je s časom 2:00,61 osvojila prvo mesto ter se tako neposredno uvrstila v sobotni polfinale.
"Malo me je zmotilo, ker smo pozneje začeli, saj nimaš kaj delati. Imela sem težke noge, a je bilo vse pod kontrolo. Bo pa jutri zelo težak polfinale. Če bo vse v redu, pa bo v finalu še težje. Zelo sem bila živčna, ker se je tekma začela z 20-minutnim zamikom. Tekmovalci smo bili dolgo v prostoru, kjer čakamo na start in zato slabše ogreti kot običajno. Moj osebni cilj je bil, da narekujem ritem in osvojim prvo mesto v skupini. To mi je uspelo, čeprav nisem bila stoodstotna. Že v polfinalu me čaka težko delo in tek na vso moč. Danes je dobro formo pokazala Kelly Holmes, seveda pa ne smemo pozabiti na branilko naslova Mario Mutolo," je povedala Čeplakova.
Atlet Matija Šestak se je uvrstil v polfinale teka na 400 metrov. V svoji predtekmovalni skupini je s časom 45,88 osvojil četrto mesto. Skupno je ta dosežek v vseh osmih skupinah pomenil delitev osmega mesta, zadnjega, ki še vodi v nadaljevanje tekmovanja po času, s Calfornio Molefejem iz Bocvane. "Kot me je športna sreča na zadnjih igrah zapustila, me je zdaj doletela. En teden pred tekmo sem imel težave z želodcem, pripotoval pa sem šele včeraj in imel nekoliko težke noge. Prvih 300 metrov sem odtekel malo s strahom, finiš pa je bil dober. Če bi začel malo prej, bi lahko še ujel tiste, ki so bili pred mano. Mislim, da lahko tečem še bolje," je bil zadovoljen Šestak.
Skakalec v višino Rožle Prezelj se ni uspel uvrstiti v finale. V predtekmovanju je preskočil 220 centimetrov, nato pa podrl letvico na 225 cm in končal tekmovanje še pred nadaljevanjem na kvalifikacijski višini 228 centimetrov. "Pričakoval sem veliko več kot 220 cm. Do te višine mi je šlo dobro, na 225 cm pa nisem mogel zadeti skoka. Pred tekmo sem imel dober občutek, nato pa mi je očitno zmanjkalo moči. Od ogrevanja do konca sem namreč tekmoval okrog štiri ure," je potožil Prezelj.

Primož Kozmus se je v metu kladiva z rezultatom 78,81 m uvrstil v nedeljski finale, kjer bo nastopilo dvanajst atletov. Z metom je Kozmus dosegel tudi svoj najboljši letošnji izid. Boštjan Šimunič, ki je v troskoku dosegel 16,07 m, je končal tekmovanje na olimpijskih igrah s 37. izidom.
Francoski kajakaš Benoit Peschier je na igrah v Atenah postal olimpijski prvak, potem ko je bil najhitrejši v finalu slaloma na divjih vodah (K1). Za njim je zaostal Britanec Campbell Walsh, ki je bil najhitrejši v polfinalu, bronasto medaljo pa je osvojil še en Francoz Fabien Lefevre. Slovenski kajakaš Uroš Kodelja, ki je bil v polfinalu osmi, je na koncu osvojil 10. mesto.
Slovenski strelec Rajmond Debevec je z malokalibrsko puško 60 leže osvojil nehvaležno deveto mesto in le za las zgrešil uvrstitev v veliki finale osmerice. Debevec je nastreljal 594 krogov, v prvem delu tekmovanja pa je bil najboljši Američan Matthew Emmons (599).

Najboljši slovenski strelec vseh časov bo v nedeljo, 22. avgusta, nastopil v svoji paradni disciplini - MK puški trojni položaj. V kraljevski strelski disciplini je Debevec pred štirimi leti na olimpijskih igrah v avstralskem Sydneyju osvojil odličje najžlahtnejšega leska.
"Kljub osvojenemu nehvaležnemu devetemu mestu sem zadovoljen s svojo uvrstitvijo. Vremenski pogoji na strelišču so bili zelo neugodni, poleg izjemne vročine je vseskozi dokaj močno pihalo. V takšnih razmerah, ob dejstvu, da gre za olimpijski nastop, vsakemu strelcu srce utripa močneje kot običajno. Tako je bilo tudi pri meni," je dejal edini slovenski strelec na olimpijskih igrah v Atenah in dodal: "Uvrstitve v finale me je stal dokaj slab začetek. Nikakor se nisem mogel umiriti, puška mi je preveč 'plesala'. To so bili vsekakor moji najbolj kritični trenutki na tekmi. Kljub temu je nastop z MK puško 60 leže zelo obetajoč pred zame veliko pomembnejšo nedeljsko tekmo z MK puško trojni položaj, od katere osebno največ pričakujem."
Slovenci plavalci so sklenili z nastopi na olimpijskih igrah v Grčiji. Sara Isakovič je na 50 metrov prosto s časom 26,81 zasedla 36. mesto, Bojan Zdešar pa na 1.500 metrov s časom 15:31,57 20. mesto. Slovenska moška štafeta na 4 x 100 m mešano je zasedla 14. mesto s časom 3:44,17.
Slovenski jadralec v razredu laser Vasilij Žbogar bo zadnjo regato olimpijskih iger začel s skupnega tretjega mesta. Danes, predzadnji dan, je aktualni evropski prvak osvojil 14. in peto mesto. Teje Černe (Evropa), poleg Žbogarja danes edina slovenska jadralka, ki tekmuje, je bila na deveti regati sedma, s čimer je pridobila tri mesta in je zdaj 18.

Slovenska judoistka Lucija Polavder je na hitro sklenila olimpijski debi v Atenah. V 1. krogu jo je v neenakovredno borbi premagala Nemka Sandra Kloeppen, ki ji je po dobri minuti uspel končni prijem in 1:18 minute po začetku borbe je sodnik dvoboj prekinil.
Polavdrova je čakala na repesaž, a je Nemka v drugem nastopu naletela na razpoloženo Ekvadorko Carmen Chala, ki ji je med borbo uspel vazari, nato pa je južnoameriška tekmovalka razliko obdržala do izteka petih minut. S tem so bile pokopana tudi sanje tekmovalke celjskega Sankakuja, da še enkrat stopi na tatamije v dvorani Ano Liossia, hkrati pa so Slovenci zaključili judoistična tekmovanja na kraju, ki je slovenskemu judu prinesel največji uspeh v zgodovini z bronasto medaljo Žalčanke Urške Žolnir v kategoriji do 63 kilogramov.