
Na dirki za veliko nagrado San Marina se bodo vsi ljubitelji tega avtomobilističnega športa spomnili, da je mladi Avstrijec izgubil življenje, potem ko je v kvalifikacijah zletel iz zavoja Villeneuve, 24 ur kasneje pa je podobna usoda doletela enega največjih dirkačev vseh časov, ko je Senna v sedmem krogu dirke v zavoju Tamburello izgubil nadzor nad vozilom in z nezmanjšano hitrostjo končal v varnostni ograji.

V spomin na oba preminula voznika bo Avstrijec Gerhard Berger v nedeljo neposredno pred pričetkom dirke v starem Lotusu odpeljal častni krog. Poleg tega bodo v Imoli, ki nekaj časa ni smela gostiti najboljših dirkačev, na sporedu tudi dobrodelna nogometna tekma, številne razstave, velika gala večerja, maša na dirkališču "Autodromo Enzo e Dino Ferrari" in številni drugi dogodki. Navijači trikratnega svetovnega prvaka Senne (1988, 1990, 1991) - konec tedna prireditelji pričakujejo na tisoče njegovih navijačev iz vsega sveta kot tudi njegovo sestro Viviane - so na usodnem ovinku Tamburello namestili tudi napis "Ayrton - za vedno številka 1".
Eden vrhuncev spominskega "Senna-vikenda" je tudi nogometna tekma med vozniki formule 1 in brazilsko nogometno reprezentanco svetovnih prvakov iz leta 1994. Dobiček od srečanja bodo prireditelji namenili skladu Senna, ki je namenjen pomoči brazilskim otrokom z ulice. Dva meseca po smrti Senne je "Selecao" na SP v ZDA osvojila naslov svetovnih prvakov, zvezdniki Romario, Bebeto, Taffarel in ostali pa so dosežek takoj posvetili dirkaču: "Vedno je bil v naših srcih, posvečamo u četrti naslov, kajti tudi on je z nami osvojil to prestižno lovoriko."

V Castellu Sforzesco blizu Imole bo v četrtek odprta tudi razstava z naslovom Senna. Na ogled bodo dirkalniki, fotografije, dokumenti in številni predmeti, ki so bili nekoč last Brazilca. Glavna tribuna ob dirkališču bo v petek razglašena za "tribuno Ayrtona Senne", v soboto bo na "Autodromu" spominska maša za prvaka, ki je umrl v 34. letu starosti. Maša bo potekala tudi v čast Ratzenbergerja, Salzburžan je ta svet zapustil v 31. letu. Leto 2004 je bilo v Braziliji razglašeno za "spominsko leto Ayrona Senne". Ob tem je eden največjih Brazilčevih konkurentov Francoz Alain Prost dejal: "Senna je bil edini voznik, ki sem ga spoštoval." Tudi Berger razkriva svoje spoštovanje do nekdaj velikega šampiona: "Bil je popoln, nihče pa niti pomislil ni, da bi se mu lahko kaj zgodilo." Sennin rekord s 65 prvimi štartnimi mesti tudi v času velikega Schumacherja še vedno stoji.
Še vedno pa okoli tragične smrti Brazilca ni vse pojasnjeno. Prav zaradi tega so preiskovalci znova odprli primer nesreče na dirkališču v Imoli. Sodišče najvišje instance v Italiji je namreč razveljavilo oprostilno sodbo, ki je bila sprejeta novembra 1999. Najvišje italijansko sodišče se ni zadovoljilo s sodbo, zaradi česar je prišlo do obnovitve procesa, glavno vprašanje pa ostaja: ali so spremembe na drogu volana, ki jih je uvedlo moštvo Williams, 1. maja 1994 povzročile nesrečo s smrtnim izidom ali ne? Sodišče v Bologni leta 1999 ni sprejelo nobene odločitve na to vprašanje, zaradi pomanjkanja dokazov pa so bili morebitni krivci takrat oproščeni. Državni tožilec Rinaldo Rosini pa se s takšno sodbo ni strinjal in je vložil pritožbo. Brazilski zvezdnik formule 1 je na omenjenem zavoju skorajda brez zaviranja zapeljal naravnost v zid ob progi. Pri tem ga je ubil kovinski del, ki je prebil čelado. Tehnična preiskava nikoli ni odkrila, zakaj je do nesreče dejansko prišlo. Kot trdi Rosini, so bile za nesrečo krive spremembe na dirkalniku FW-16, kjer naj bi počil volanski drog, zaradi česar Senna ni mogel več upravljati z vozilom. Branilci zagovarjajo tezo, da je drog počil šele ob trku bolida v zid.