
Avstralski superzvezdnik, še ne 21-letni Ian Thorpe je potrdil, da je na 400 m prosto praktično nepremagljiv. V predtekmovanju je trikratni olimpijski prvak tekmecem sicer še dopuščal upanje, v finalu mu je dolgo sledil rojak Grant Hackett, na koncu pa je razlika znašala debeli dve sekundi in pol. Enak je bil vrstni red pred dvema letoma v Fukuoki na Japonskem. Do spremembe pa je prišlo na tretjem mestu, kjer je Romunu Dragosu Comanu z bronaste stopničke uspelo izriniti Italijana Massimiliana Rosolina. Je pa Thorpe ostal brez medalje na 4 x 100 m prosto in se s tem že poslovil od želje pa sedmih zlatih odličjih na SP in ponovitvi uspeha Američana Marka Spitza z olimpijskih iger v Muenchnu (1972), ko si je za vrat obesil kar sedem zlatih medalj.
Tudi v ženski konkurenci je bila pred skoraj polnimi tribunami v dvorani Palau Sant Jordi, ki sprejmejo 12.000 obiskovalcev, uspešna 21-letna branilka naslova Nemka Stockbauerjeva, ki je šele v finalu uspela ubraniti napade Madžarke Eve Risztov in Američanke Diane Munz, ki sta se ostro spopadli tudi za srebro. Nemka pa je s tem izpolnila le prvi cilj, saj odkrito pričakuje še zlato na 800 in 1.500 m prosto. Še bolj napeti pa sta bili obe štafetni preizkušnji, kjer so se reprezentance do cilja borile za zmago. V moški konkurenci so na 4 x 100 m prosto medalje osvojile Rusija, ZDA in Francija, v ženski pa Američanke, srebrne so bile branilke naslova Nemke in bronaste Avstralke.
V polfinalu je dvakrat že kazalo tudi na nov svetovni rekord. Najprej se je rekordni znamki v polfinalu na 50 m delfin s 23,47 na tri stotinke približal Američan Ian Crocker, nato pa na 100 m prsno Japonec Kosuke Katadžima z 59,98 na štiri stotinke, postal pa je drugi človek v zgodovini, ki je 100 m v prsnem slogu preplaval v manj kot minuti.
Slovenci z dvema polfinaloma

Dopoldan je Kejžarjeva prikazala zelo dober nastop in se z 2:15,08 kot četrta uvrstila v polfinale. Popoldan je Kejžarjeva v delfinovem slogu začela izjemno hitro, nato pa do cilja popuščala in dosegla izid 2:15,15. Za preboj med najboljšo osmerico bi morala plavati 2:14,79, kar je sposobna, s ponovitvijo lanskega državnega rekorda z evropskega prvenstva v Berlinu (2:14,23), s katerim je tam osvojila bronasto medaljo, pa bi se v finale uvrstila celo kot tretja.
Povsem drugačno težo pa ima 13. mesto Emila Tahiroviča na 100 m prsno. Plavalec kranjskega Merit Triglava je že dopoldan dosegel nov državni rekord 1:02,14 in za 15 stotink izboljšal lanski dosežek iz Berlina. V polfinalu pa je Tahirovič, ki na tako velikem tekmovanju nastopa prvič, dosežek še stopnjeval in končal z 1:02,06 na 13. mestu. Finale, za katerega bi moral plavati 1:01,60, je bilo tokrat še nedosegljivo. Z dvakrat izboljšanim rekordom in izpolnjeno olimpijsko normo pa je Tahirovič kljub temu lahko zadovoljen.
Že dopoldan je za nov slovenski rekord poskrbel tudi plavalec ljubljanski Ilirije Peter Mankoč, ki je kot prvi v štafeti 4 x 100 m prosto plaval 49,52 sekunde in kar za 56 stotink izboljšal lasten rekord, dosežen konec decembra v španskem San Sebastianu. Štafeta je bila žal manj uspešna in Mankoč, Blaž Medvešek, Bojan Zdešar in Matjaž Markič so s 3:29,51 končali na 24. mestu. Štafeta, ki je bila tudi najbolj sporna pred prvenstvom, povzročila velik spor v reprezentanci in se na tekmovanje prijavila šele naknadno, je za slovenskim rekordom Ilirije zaostala za skoraj dve sekundi in pristala na skromnem 24. mestu.
Zelo veliko so v slovenskem taboru pričakovali tudi od Anje Čarman na 400 m prosto, a je plavalka Merit Triglava iz Kranja za osebnim in državnim rekordom s 4:16,70 zaostala 2,81 sekunde in pristala na 22. mestu, rekord pa bi zadostoval za uvrstitev v šestnajsterico. Zelo soliden pa je bil na isti razdalji Bojan Zdešar, ki je s 3:55,07 zasedel 21. mesto, za skoraj 22 let starim državnim rekordom Boruta Petriča pa je zaostal 3,44 sekunde. Petričev rekord, ki dobiva brado, bi na prvenstvu pomenil 9. mesto. Zdešar pa je dosegel osebni rekord in napovedal naskok na olimpijsko normo na 1.500 m prosto, kar je njegov glavni cilj na SP. Nastopil je še Koprčan Matjaž Markič in na 100 m prsno prav tako z osebnim rekordom 1:03,65 osvojil 39. mesto in pred osrednjim nastopom na 50 m prsno potrdil dobro formo.