"Houston je izjemno moštvo, Harden pa neverjeten, a smo ga odlično zaustavili," je Dončić povzel peto zaporedno zmago Dallasa. Po njegovih besedah je šlo za dosežek celotnega moštva, poudaril je ključno vlogo Tima Hardawayja Jr., ki je posebej v prvem polčasu polnil koš tekmecev. "Mislim, da počasi dobivamo ubijalski nagon. Ne bomo več dopustili, da bi se nam takšne zmage izmuznile iz rok," je bil navdušen tudi Kristapas Pozingis, tretji steber tokratnega uspeha.
Tudi trener Rick Carlisle je pohvalil svoje žrebičke, na čelu z Dončićem. "Vemo, česa smo zmožni, igralci so se držali načrta pred tekmo. Moštvo raste, in to je pomembna zmaga. A gre za proces, iz tedna v teden, napredovati je potrebno vsak dan,« je previdno opozoril, da je sezona še dolga. Že v torek jih čaka tekma s Klipersi iz Los Angelesa, eno najboljših obramb.
Harden je sicer dosegel 32 točk, toda zadel komaj dva meta za tri v petnajstih poskusih. Na drugi strani tudi Dončić ni bil izjemno natančen z razdalje, a so njegovi prodori pod koš v zadnji četrtini pomagali ohraniti prednost gostov, z 41 točkami pa je znova sprožil val navdušenja. Teksaško soočenje je prineslo tudi laskavo primerjavo, da gre pri Hardnu in Dončiću za podobno rivalstvo, kot so jih prinašale tekme Magica Johnsona in Larryja Birda.
https://sja.sportradar.com/w/24ur/19096896/3231
Vodstvo od prve minute
Žrebički so bili od začetka bolj poskočno moštvo in hitro povedli za deset točk, s trdno obrambo so razorožili tekmece. Dončić je nanizal dve trojki in požel nekaj občudovanja domačih komentatorjev za njegov met s korakom nazaj: "Vedeli smo, da bo v drugem letu dober, ne pa, da bo tako dober." Kasneje je podvojena obramba proti Hardnu Houstonu omogočila, da so prosti igralci lažje metali na koš ter olajšala začetne muke domačih. Harden je začel unovčevati svoje zanesljivo orožje – izsiljevanje prekrškov in proste mete. A je vstop rezervnih igralcev prevesil tehtnico v koristi Dallasa, ki se je znova oddaljil (45:29).
Dallasovi rezervni igralci so dobro začela tudi drugo četrtino, nato pa je prva peterka Houstona prevzela vajeti in začela zniževati zaostanek ter višati delež zadetih metov. Korak z njimi je držal Hardaway Jr., ki je v prvem delu tekme pokazal, da je lahko tretji ključni igralec kluba. Dončića ne primerjajo zaman s Hardnom, ko je vstopil sredi četrtine, je pokazal, da se hitro uči in nekajkrat skušal izsiliti prekrške nasprotne obrambe. Toda sodniki niso bili tako dojemljivi kot pri Bradaču, kar je nekajkrat vznejevoljilo 20-letnika. Kljub občasnim težavam, so Žrebički na klop odšli s solidno prednostjo (78:60).
Začetek drugega polčasa bi prinesel hiter četrti prekršek za Hardna, a je zahteva trenerja Mika D'Antonija po pregledu posnetka pomagala in odvrnila nevarnost, da bi prvi strelec Raket zabredel v težave. Rakete so s čvrstejšo obrambo Žrebičke prisilile k več zgrešenim metom in napakam. Na drugi strani igrišča so brez Porzingisa, ki je s štirimi osebnimi sedel na klop, lažje prihajale do zadetkov ter počasi razjedale prednost gostov. Ta je ob koncu tretje četrtine znašala le še deset točk (105:95).
Rakete so v zadnjem delu tekme vzletele in se približale že na pet točk razlike. Žrebički so v odgovor strnili vrste okoli Hardna, včasih tudi s tremi igralci, nekaj ukradenih žog v pravem trenutku pa je rezultat znova raztegnilo na za goste varnejšo dvomestno razliko. Potem je prvi strelec domačih dobil še peto osebno napako (nad Dončićem), kar je pomenilo še nekoliko lažje delo za Dallas. Še posebej, ko je peto osebno dobil tudi Russel Westbrook, tudi on nad Dončinćem, ko je s prodori na koš dajal potrebno ostrino Žrebičkom.
Poldrugo minuto pred koncem so domači vrgli brisačo na parket ter nanj poslali rezervne igralce, na klop je sedla tudi prva peterka Dallasa. Ta je s prepričljivo zmago (137:123) nad enim od favoritov Zahoda pokazal, da je končnica povsem uresničljiv cilj.
Mojster za prekrške
Harden slovi po svoji novi veščini, siljenju nasprotnikov, da ga ustavijo s prekrškom. Ali pa vsaj sodnike prepriča, da se je to zgodilo. Na tekmi proti Klipersom so počasni posnetki razkrili, kako je spretno ukleščil roke Kawhija Leonarda, enega najboljših obrambnih igralcev, da se je zdelo, kakor da je zvezdnik iz Los Angelesa uporabil nedovoljen prijem. Pravila NBA tako spretno izrablja v svojo korist, da je v zadnjih šestih sezonah dosegel več točk s prostih metov še potem, ko jih je vodstvo lige spremenilo, da bi mu to preprečilo. "Harden je čarovnik NBA. Natanko veš, kaj se bo zgodilo. Zgodi se pred tvojimi očmi. A še vedno nisi čisto prepričan, kako se je zgodilo," je zapisal Ben Cohen iz Wall Street Journala.
Bradatec je v dobrem mesecu v povprečju zadel 12,8 prostega meta, največ v zgodovini NBA, zato ne preseneča, da je na poti do novega rekorda po povprečnem številu točk na tekmo (v dobi moderne košarke je ta v rokah Michaela Jordana). Tako kot vse drugo pri Houstonu je usmeritev v proste mete podkrepljena s statistiko. Hardnovi meti na koš z bližine prinesejo 1,22 točke na met, njegovi ubijalski meti za tri so "vredni" 1,09 točke na met. Toda oboje zbledi ob primerjavi s prostimi meti – če meče dvakrat zapored, je povprečni izplen 1,73 točke, če trikrat, je 2,59 točke. Morda ni lepa košarka, je pa učinkovita. "Nehajte izvajati prekrške nad mano. Tako preprosto je," je zvezdnik lani zavrnil kritike.
KOMENTARJI (125)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.