Kvalifikacije so zaenkrat predvidene v nedeljo pred samo dirko. V zgodovini tekmovanj formule 1 so doslej odpovedali le eno dirko, leta 1985 na belgijski VN v Spa-Franchorchampsu, ko na stezi po petkovem treningu ni bilo več možno dirkati.
Na treningih najhitrejši Schumi

Svetovni prvak formule 1 Michael Schumacher (Ferrari) je bil najhitrejši na obeh petkovih prostih treningih pred VN Japonske v Suzuki. Na prvem treningu v deževni Suzuki, ki gosti predzadnjo dirko sezone, sta se Nemcu najbolj približala Italijan Giancarlo Fisichella (Sauber) in Brazilec Rubens Barrichello (Ferrari), v drugo pa je Barrichella na tretjem mestu zamenjal Finec Kimi Raikkoenen (McLaren).
Se obetajo trije dirkalniki na moštvo?
Med najpomembnejšimi pobudami za spremembe v prihodnji sezoni formule 1, ki jih je že moč slišati, je gotovo razširitev moštev na tri dirkalnike. Znani zagovornik sporne spremembe je legendarni Avstrijec Niki Lauda, naklonjenost zamisli pa sta izrazila tudi nekdanji svetovni prvak John Suartees in šef cirkusa formule 1 Bernie Ecclestone.

Za Laudo, trikratnega svetovnega prvaka, je zamisel treh dirkalnikov na moštvo veliko razumnejša od vztrajanja pri drugorazrednih moštvih, ki mladim dirkačem ne morejo omogočiti pogojev za prodor med najboljše. Avstrijca je podprl 70-letni Anglež John Surtees, ki je sicer tako kot Lauda leta 1960 svojo prvo priložnost dobil prav kot tretji voznik. "Pred vojno so bili Mercedes Benz, Alfa Romeo in Auto Union zastopani tudi s po šestimi dirkalniki. To obdobje je bilo izjemno," se spominja Surtees. Tudi kasneje večje število dirkalnikov na moštvo ni bilo nič izjemnega, kot skuša pojasniti Lauda pa je "štartna postava s po tremi bolidi veliko bolj zanima od postave z Jaguarjem, Minardijem in Jordanom".
Tudi Bernie Ecclestone je vedno bliže sklepu, da sedem moštev s po tremi vozili pomeni prihodnost formule 1, ki je s Ferrarijevo prevlado zašla v očitno krizo. Glavni nasprotnik sprememb je predsednik Mednarodne avtomobilistične zveze (FIA) Max Mosley. Mosleyju se zdi finančno sprejemljivejši sistem, po katerem bi velika moštva privatna moštva zalagala z motorji. Lauda se na drugi strani zavzema za omejitev testiranj, kar bi prihranilo sredstva za tretji dirkalnik.