Naša izbrana vrsta se bo v prvem delu zaključnega turnirja pomerila s Švedsko, Dansko, Egiptom, Brazilijo in Alžirijo, tekme skupine D pa bodo v Sao Joao da Madeiri. Pod taktirko slovenskega selektorja Nika Markoviča bodo na Portugalskem nastopili Beno Lapajne, Mustafa Torlo, Dušan Podpečan, Zoran Jovičič, Andrej Kastelic, Luka Žvižej, Zoran Lubej, Marko Oštir, Tomaž Tomšič, Roman Pungartnik, Matjaž Brumen, Ivan Simonovič, Ognjen Backovič, Miladin Kozlina, Uroš Zorman, Renato Vugrinec in Sergej Sokolov.
Slovenska rokometna reprezentanca se je v četrtek na Brdu pri Kranju zbrala na zadnjih pripravah, na Portugalsko pa se bo odpravila v zgodnjih nedeljskih urah. Po vrnitvi iz Španije, kjer so slovenski rokometaši na turnirju v La Coruni osvojili prvo mesto, je prvi strokovni mož izbrane vrste razrešil še zadnja dvoma in med potnike uvrstil Marka Oštirja in Luko Žvižeja, izpadli pa so Vid Kavtičnik, Jure Natek in Boštjan Ficko.
"S pripravami za nastop na SP smo začeli 18. decembra v Kopru, do 12. januarja pa smo opravili 23 treningov in odigrali deset tekem. Veliko časa smo namenili tudi sestankom in analizam, tako da priprave in turneje po Franciji, Islandiji in Španiji lahko ocenim kot zelo uspešne. Program pripravljalnega dela je bil prilagojen turnirskemu sistemu, ki nas čaka na Portugalskem. Na tem področju smo vsekakor naredili korak naprej," je uvodoma dejal Niko Markovič in dodal: "Na pripravljalnih tekmah smo doživeli le poraz z Islandijo, najboljšo predstavo pa prikazali prav na zadnji tekmi, ko smo premagali Španijo. V primerjavi z minulimi leti se je seznam igralcev razširil, konkurenca znotraj reprezentance je vse ostrejša, igra ne sloni več na dveh ali treh igralcev, zaradi enakomerno porazdeljene minutaže pa igralci po tekmi več niso izčrpani. V naši reprezentanci seveda imamo nosilce igre, vendar se vselej lahko zanesemo tudi na igralce s klopi za rezervne igralce. Naša glavna naloga na Portugalskem je uvrstitev v drugi krog tekmovanja, v bistvu pa je cel reprezentančni projekt prilagojen evropskemu prvenstvu, ki bo v Sloveniji leta 2004."
Na Portugalsko bo poleg sedemnajstih igralcev odpotovalo tudi 7-člansko strokovno moštvo, v katerem bo tudi trener zadnjih slovenskih državnih in pokalnih prvakov Kasim Kamenica. Trener Mobitela Prul 67 bo na Madeiri bdel nad reprezentancami v skupini C (Savdska Arabija, Hrvaška, Argentina, Francija, Madžarska in Rusija), morebitnimi tekmeci Slovenije v drugem delu tekmovanja.
"Priprave so bile kakovostne in upam, da se na Portugalskem ne bo ponovila zgodba iz minulih let, ko smo na pripravljalnih tekmah dobro igrali in zmagovali, na zaključnih turnirjih pa doživljali poraze. Velika tekmovanja so zelo dvorezen meč, za uspeh potrebuješ tudi kanček sreče in ugoden žreb, s katerim pa mi nismo imeli srečne roke. V prvih treh tekmah nas čakajo zares vrhunske reprezentance, šele po srečanjih z Dansko, Švedsko in Egiptom pa prideta na vrsto na papirju lažja tekmeca. Portugalska je zame osebno le vmesna postaja, moja intimna športna želja je, da si na evropskem prvenstvu v Sloveniji priborimo nastop na olimpijskih igrah v Atenah. Nastop na olimpijskih igrah je največji motiv vsakega športnika," je dejal slovenski kapetan Tomaž Tomšič.
Slovenija se bo v prvem krogu tekmovanja pomerila s Švedsko, Dansko, Egiptom, Brazilijo in Alžirijo. Švedom se je v zadnjih trinajstih letih na velikih turnirjih (svetovnem ali evropskem prvenstvu ter olimpijskih igrah) izmaknila le ena kolajna, ko so na evropskem prvenstvu v Španiji leta 1996 osvojili četrto mesto. Varovanci skandinavskega trenerskega lisjaka Bengta Johanssona z najžlahtnejšim odličjem koketirajo tudi na bližajočem SP, nastopili pa bodo z vsemi zdaj že legendarnimi zvezdniki, vključno z neuničljivim 39-letnim Magnusom Wislanderjem, ki je rokometno slovo prestavil za nedoločen čas. Bržkone za olimpijske igre v Atenah leta 2004. Danska je na lanskem evropskem prvenstvu na Švedskem osvojila bronasto kolajno. Drznost in nespoštovanje na papirju močnejših rokometnih imen krasi igralce danskega selektorja Torbena Wintherja, ki si izkušnje nabirajo v najmočnejši ligi na svetu - Bundesligi. Egipt je na svetovnem prvenstvu v Franciji leta 2001 izgubil tekmo za bronasto kolajno z ZR Jugoslavijo in se zelo približal evropskemu rokometu. Afriške rokometne kralje je ponovno prevzel z vsemi žavbami namazan jugoslovanski strokovnjak Zoran "Tuta" Živkovič, največja zvezdnika igralcev iz dežele faraonov pa sta Zaky Hussein in Ahmed Belal. Alžirija in Brazilija ne bi smela povzročiti prevelikih preglavic varovancem slovenskega selektorja Nika Markoviča, oba tekmeca pa je Slovenija premagala na nedavnih turnirjih v francoskem Ivryju in španski La Coruni.
Postava slovenske rokometne reprezentance
Igralci:
- vratarji:
Beno Lapajne (Mobitel Prule 67), Mustafa Torlo (Trimo Trebnje) in Dušan Podpečan (Mobitel Prule 67);
- leva krila: Zoran Jovičič (Mobitel Prule 67), Andrej Kastelic (Mobitel Prule 67) in Luka Žvižej (Celje Pivovarna Laško);
- krožni napadalci: Zoran Lubej (Mobitel Prule 67), Tomaž Tomšič (Celje Pivovarna Laško), Marko Oštir (Celje Pivovarna Laško;
- desni krili: Roman Pungartnik (Wilhelmshavner) in Matjaž Brumen (Mobitel Prule 67);
- leva zunanja: Ivan Simonovič (Mobitel Prule 67) in Ognjen Backovič (Mobitel Prule 67);
- srednja zunanja: Miladin Kozlina (Celje Pivovarna Laško) in Uroš Zorman (Mobitel Prule 67);
- desna zunanja: Renato Vugrinec (Celje Pivovarna Laško) in Sergej Sokolov (Mobitel Prule 67).