
Po testiranjih sodeč do velikih preobratov ne bo prišlo. V vrhu so se namreč izmenjavali stari znanci. Pri vsej stvari pa je nekoliko nenavadno vlogo odigral prav Ferrari, ki se je izneveril ustaljenim načrtom. Moštvo iz Maranella se je namreč na nove izzive pripravljalo skupaj s tekmeci. Michael Schumacher in Rubens Barrichello pa sta na španskih testiranjih poskrbela za dodatno pozornost, saj sta dodobra raztreščila prehodni verziji dirkalnikov. Na veliko veselje ljubiteljev formule 1 sta oba izstopila povsem nepoškodovana. Govoric kljub trudu nista mogla povsem izničiti. »Šlo je za tipično dirkaško nesrečo. V ovinku sem nekoliko pretiraval, zadnje kolo je izgubilo oprijem, zavrtelo me je in pristal sem v ogradi,« je še na predstavitvi novega dirkalnika zatrjeval svetovni prvak, Michael Schumacher.
Nemec, ki bo skušal letos podreti še zadnje rezultatske rekorde, je razumljivo moral intervenirati, saj je bilo med opazovalci testiranj veliko tistih, ki so zatrjevali, da ferrarijevi inženirji predvsem z Barrichellom ne najdejo pravega jezika. Brazilec je na začetku namreč zatrjeval, da ne ve najbolje zakaj je pravzaprav zletel s steze. To pa nikoli ni najboljši obet za prvo dirko. Ross Brawn, tehnični direktor Ferrarija je do zadnjega skrival informacije o napredku novega dirkalnika: »Smo pripravljeni. Novi dirkalnik F 2002 je nared, za vsak slučaj pa bomo imeli pripravljeno tudi lansko različico. Vse bo odvisno od zadnjih dni priprav«. Prav tik pred dnevom D pa kaže, da se bosta Schumi in Rubinho v Melbournu s konkurenco spopadla v starih dirkalnikih.

Ron Dennis, šef McLarna, človek, ki je vedno slovel po svojevrstnih izjavah, si je pripravljalnem obdobju nadel masko nekoga, ki mu gre v življenju vse kot po maslu. Realnost ali zgolj pokersko blefiranje? Dejansko imajo, vsaj na pogled srebrni letos manj težav kot lani. Z razvojem, če sodimo po testiranjih nimajo takšnih težav, kot Ferrari. Za nameček gre h koncu gradnja nove tovarne – Paragona, po besedah vodilnih iz skupine McLaren gre za tehnološki center prihodnjega stoletja. Tudi časi, ki jih je dosegal na testiranjih David Coulthard so bili vseskozi zelo obetavni, saj je Škot pogosto kraljeval na vrhu razpredelnic. Na zadnjih pripravah pred odhodom v Avtsralijo pa je celo izboljšal rekord steze. Njegov novi moštveni tekmec, Kimi Raikkonen je bil vseskozi blizu. Mladi Finec, ki je v dirkalniku McLarna zamenjal rojaka Miko Hakkinena, se tako bržkone ne bo zadovoljil z vlogo druge violine.
»Tukaj smo zato, da napredujemo, da iz dneva v dan dosegamo boljše izzide. Skratka naš cilj so zmage. Prijateljstvo med dirkačema sploh ni nujno potrebno. Pravzaprav je zdravo rivalstvo celo dobrodošlo.« S temi besedami je svoj pogled na razmerja v moštvu strnil Frank Williams, solastnik in šef istoimenskega moštva, ki plačuje enega izmed najbolj temperametnih dirkaških dvojcev. Juan Pablo Montoya in Ralf Schumacher že lani nista gojila prijateljskih odnosov. Ralfu, ki je bil pred prihodom Montoye prvi dirkač moštva, ki zaključuje vodilno trojico, je proti koncu lanskega leta namreč počasi pohajala sapa. Kolumbijec, se je na novo dirkaško serijo šele privajal, pa je bil na stezah vse hitrejši. Pozimi sta bila na testiranjih oba zelo izenačena, tako da se Montoya upravičeno noče zadovoljiti s podrejeno vlogo. Ker sir Frank vsaj v začetku leta obema pušča prosto pot, bo boj za prestižno vlogo prvega v moštvu, ki potihem računa tudi na naskok na sam vrh, zelo ogorčen.

Če so vsaj zimska testiranja nakazala, da bo potrebno svetovnega prvaka iskati pri Ferrariju, McLarnu ali Williamsu, pa je med zasledovalci za precejšnje presenečenje poskrbel Peter Sauber. Švicar, ki je lani prvenstvo končal na odličnem četrtem mestu, je po zadnjih časih sodeč sposoben ubraniti lanski dosežek. Michael Schumacher je veliko zaslug za uspešne nastope v pripravljalnem obdobju sicer pripisal odlični organizaciji švicarskega moštva in dejstvu, da sauberjeve dirkalnike poganjajo desetvaljniki, ki jih za Ferrari razvija Paolo Martinelli. Nikakor pa ne gre prezreti tudi poguma Petra Sauberja, ki je sloves najuspešnejšega lovca na talente »speljal« Eddieju Jordanu. Švicar namreč tudi letos stavi na mlade moči, saj se bosta za slavo švicarskega moštva na stezah borila Nick Heidfeld in Felipe Massa. Če je Heidfeld lani z dvanajstimi točkami dokazal, da v sebi skriva vse lastnosti, ki jih potrebuje obetaven dirkač, pa je Felipe Massa za veliko večino še neznanka. Massa v formulo 1 prihaja naravnost iz formule 3000, kjer je prepričljivo osvojil naslov svetovnega prvaka. Brazilec, ki ga zaradi sloga vožnje in poteka športne kariere mnogi razglašajo za prihodnjega Ayrtona Senno, je bil v pripravljalnem obdobju hiter. Toda novemu delodajalcu je povzročil tudi veliko stroškov, saj je velikokrat prekoračil mejo, ki loči dirkača od zaščitne ograde.
Prvič bo svojo priložnost za nastop v najelitnejšem prvenstvu dobil tudi Avstralec Mark Webber, ki je bil lani zaposlen kot testni dirkač Benettona, v prostem času pa je uspešno nastopal v prvenstvu Formule 3000. Žal bo Webber sedel za volanom Minardijevega dirkalnika, s katerim po pripravljelanem obdobju sodeč ne bo mogel posegati v sam vrh razpredlnice. Svojo premiero v najelitnejšem razredu bosta v Avtraliji doživela tudi Japonec Takuma Sato, pri Jordanu in Allan McNish pri Toyoti.
Toyota in Renault sta prav tako novinca v formuli 1. Renault je v karavani zamenjal moštvo Benetton, Toyota pa se bo prvič soočila z elitno konkurenco. Če je bilo lansko leto za marsikaterega privrženca formule 1 celo preveč monotono, je že na začetku novega toliko sprememb, da jim tudi najzvestejši privrženci že težko sledijo. Pred nami je torej sezona v najzanimivejši izdaji …