
Reli Dakar, tradicionalna vzdržljivostna preizkušnja za motocikliste, avtomobiliste in voznike tovornjakov, bo letos na sporedu v jubilejni, 30. izvedbi. Start bo v soboto v Lizboni, nato pa bo več kot 500 udeležencev prek Španije in treh afriških držav odpeljalo proti cilju, senegalski prestolnici Dakarju, kjer se bo reli končal 20. januarja. Letos bosta nastopila dva slovenska motociklista, izkušeni Miran Stanovnik in Tomaž Merhar, ki se na pot podaja drugič.
Lanski skupni zmagi bosta branila Francoz Stephane Peterhansel (Mitsubishi) med avtomobilisti in njegov rojak Cyril Despres (KTM), ki je bil najhitrejši v konkurenci motociklistov. Peterhansel bo letos naskakoval že četrto zmago na štirih kolesih, skupno pa že deseto, saj je bil šestkrat najhitrejši tudi na motorju.

Miran Stanovnik, po desetletju že stalni udeleženec naporne preizkušnje, je bil 13., kar je bila njegova najboljša uvrstitev na vseh dosedanjih relijih. Ob njem je lani prvič nastopil tudi Merhar, ki pa je zaradi padca in zloma roke nastop končal že v četrti etapi.
Dirka bo med 5. in 20. januarjem popeljala tekmovalce od Lizbone prek Malage in treh afriških držav, cilj bo v senegalski prestolnici Dakarju. Prireditelji pričakujejo močno udeležbo ter ponujajo 9273 skupnih kilometrov po puščavah in sipinah Maroka, Mavretanije in Senegala, od tega bo 5736 kilometrov hitrostnih preizkušenj. Zaradi varnosti so se letos odpovedali trasi prek Malija in Alžirije. Po decembrskem napadu na člane francoske družine, ki so jih oropali in pobili neznani napadalci v Mavretaniji, je bila izvedba Dakarja za nekaj časa celo vprašljiva, a je direktor tekmovanja Etienne Lavigne zatrdil, da je dosegel dogovor z oblastmi v tej državi glede zagotavljanja varnosti za udeležence. Francoska vlada je sicer svojim državljanom priporočila, naj se ne udeležijo etap v tej državi.
Tekmovalci bodo imeli v zgoščenem urniku na voljo le en dan počitka. V bližnji prihodnosti pa se reliju kot kaže obeta še sprememba startnega mesta: predstavniki madžarske vlade so namreč sporočili, da bo start relija leta 2010 v Budimpešti, potem ko so s prireditelji tega tekmovanja sklenili sporazum o sodelovanju.
Skrb zaradi političnih razmer
Na dirki bo predvidoma sodelovalo 570 ekip iz 50 držav, 60 več kot na lanski izvedbi. Med temi bo 245 motoristov in 205 avtomobilistov. "Danes dopoldne sem prišel v Lizbono in moram reči, da sem v pogovorih s tekmovalci in organizatorji spoznal, da so precej zaskrbljeni glede razmer v Afriki. Ne gre le za Mavretanijo, celotno območje ni najbolj stabilno. Teroristi lahko udarijo takrat, ko smo tekmovalci najbolj ranljivi: ko prihajamo v cilj na nočnih etapah, ko ni več takšnega nadzora in v zraku ni več helikopterjev. Mogoče bomo od zdaj naprej lahko veseli, če nas bodo samo oropali," je Stanovnik, že prekaljeni slovenski udeleženec relija, najprej izrazil skrb glede varnostnih razmer. A nato poudaril, da je vseeno še vedno na prvem mestu dirkanje: "Seveda je dirka še vedno v ospredju. Ko se bo začelo, se bomo tekmovalci usmerili samo na dirko in takrat bo spekter za ostale stvari zelo ozek."
Stanovnik bi si želel ponovitve lanskega dosežka, a se zaveda, da bo v ostri konkurenci to zelo težko: "Lanska uvrstitev je bila sanjska. Treba je ostati na tleh z obema nogama. Realno je, da bi bil vesel vsakega mesta med prvih 20. V konkurenci, kjer je med najboljšimi le malo amaterjev, kot sem jaz, bom lahko zadovoljen, če bo tako kot doslej. Bom pa seveda zagrabil možnost boljše uvrstitve, če se bo pokazala," je menil Stanovnik.

KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.