Slovenski vzdržljivostni plavalec, ki si je za letošnji podvig izbral največjo ameriško reko, načrtuje, da bo v petek preplaval Amazonko v Peruju in začel z etapami v Braziliji. Lepo sončno vreme spremlja Martina in ekipo že večino plavanja, a na žalost povzroča tudi hude težave, saj je Martin Strel na obrazu dobil opekline druge stopnje.
Zdravniki so opravičeno zaskrbljeni, da obstaja velika možnost stopnjevanja opeklin. Vrhnja plast kože bo začela odpadati in Martin lahko brez zaščitnega sloja dobi hude okužbe. Ekipa je poskusila vse kar jim je padlo na pamet pri ustvarjanju zaščite. Na koncu je bila še najboljša rešitev navadna bela krpica, z izrezanimi luknjami, saj le-ta najmanj otežuje plavanje v vodi. Strel se za "maškerado" ni odločil prostovoljno, ampak je bil zaradi opeklin druge stopnje, ki mu jih je povzročilo vroče sonce, prisiljen v takšen ukrep. Martin in spremljevalci zdaj vsak dan upajo na kaj oblačnega vremena, da bo napredovanje lažje, saj plavanje z masko močno otežuje dihanje.
Srečanje z Amazonkami
Seveda pa so se v zadnjih tednih nabirale tudi nove pustolovščine. Na najbolj nevarnem delu reke, kjer kar mrgoli raznoraznih rečnih in obrečnih razbojnikov, je dolenjskega podiralca rekordov spremljala perujska vojska, uspešno je že preplaval območje, kjer je najnevarnejša malarija, med drugim je obiskal mesto Iquitos, največje mesto na svetu, ki ga ni moč doseči po kopnem, del poti je plaval z delfini.
Martin je doživel tudi malce nenavaden sprejem, saj ga je pozdravilo prvotno pleme Yagua. Telo jim zakrivajo le palmovi liste, po obrazu pa so pobarvani z rdečo barvo. Yagua pleme, naj bi bilo prvotno pleme, ki je poimenovalo reko Amazonko. Obstaja mit, ki pravi, da so domorodci ob pogledu na pleme, oblečeno v ženska krila, asociirali z grškim mitom o bojevnicah Amazonkah. Pleme ima tudi originalni jezik Yagua, ki je še eden redkih ohranjenih.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.