To velja tako za nadzor, postopke kot tudi sankcije. Do olimpijskih iger 2004 v Atenah naj bi nov dokument podpisale vse športne organizacije. Tiste zveze, ki kodeksa ne bodo sprejele, jim po zagotovilih Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) grozi izključitev iz programa olimpijskih iger.
Hkrati je v danski prestolnici tudi vseh 37 predstavnikov vlad sprejelo "koebenhavnsko deklaracijo", s katero so izrazili svojo podporo novemu pravilniku WADA, ki v boju proti dopingu v športu vsekakor pomeni mejnik.
Osnovne značilnosti novega protidopinškega kodeksa Svetovne protidopinške agencije (WADA):
Pojem doping je z novim kodeksom razširjen. Odslej ne bodo preganjani samo kršitelji, pač pa tudi tisti, ki bodo skušali uporabiti prepovedana poživila, jih posedovali ali jih preprodajali.
Novi kodeks predvideva, da je vsak športnik sam odgovoren za vsebnost prepovedanih substanc v organizmu. Čeprav pravilnik predvideva izjeme, bodo vsi kršitelji na svetovnih prvenstvih in olimpijskih igrah diskvalificirani, odličja pa jim bodo odvzeta.
Prva kršitev v primeru zlorabe športnika je odslej kaznovana z dveletno prepovedjo nastopanja. V "posebnih primerih" je lahko to obdobje krajše ali daljše. V primeru ponovitve prekrška, športniku ali športnici sledi doživljenjska prepoved nastopanja.
WADA bo enkrat letno objavila seznam prepovedanih poživil. Na seznamu je od 1. januarja 2003 na črni listi prvič naveden tudi genski doping.
WADA lahko v primeru dopinškega postopka v posamezni organizaciji vloži priziv na Mednarodno športno razsodišče (CAS).