Šport

Športno leto 2004 zaznamovala Grčija

London, 24. 12. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Leto 2004 je, vsaj kar zadeva šport, najbolj zaznamovala Grčija.

Grški nogometaši ob zmagi (Foto: Reuters)
Grški nogometaši ob zmagi (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Anketa ameriške tiskovne agencije Associated Press (AP) je namreč pokazala, da sta na vrhu dogodkov, ki so pustili največji pečat v olimpijskem letu, zmaga grške reprezentance na evropskem nogometnem prvenstvu in odlično izvedene olimpijske igre, ki so jih gostile Atene. Nogometaši so skupaj zbrali 444 glasovalnih točk, OI pa 310. Za tretje mesto sta se "spopadla" ameriški kolesar Lance Armstrong s šesto zaporedno zmago na dirki Po Franciji in Nemec Michael Schumacher, ki je zmagal na rekordnih 13 dirkah v eni sezoni formule 1. Za dve točki (259) je bil uspešnejši Teksačan.

Michael Schumacher je zmagal na rekordnih 13 dirkah v eni sezoni formule 1 (Foto: Reuters)
Michael Schumacher je zmagal na rekordnih 13 dirkah v eni sezoni formule 1 (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Da med najbolj vplivnimi dogodki ne bodo le odlični športni dosežki je poskrbelo 24 pozitivnih dopinških primerov na OI v Atenah (189). Slednje so poskrbele tudi za šesto mesto na tej lestvici, saj si je z osmimi olimpijskimi kolajnami to prislužil ameriški plavalec Michael Phelps (185).

Teniški svet, vsaj ženski, je bil letos popolnoma v prevladi ruskih igralk, ki so zasedle sedmo mesto (181). Anastazija Miskina je osvojila odprto prvenstvo Francije, Marija Šarapova je bila najboljša v Wimbledonu, Svetlana Kuznjecova pa na US Opnu. Kitajska se je pred OI 2008 v Pekingu že v grški prestolnici z 32 zlatimi medaljami izkazala za velesilo in si s 170 točkami zagotovila osmo mesto.

Federer je v letu 2004 osvojil kar tri naslove grand slam (Foto: Reuters)
Federer je v letu 2004 osvojil kar tri naslove grand slam (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Med deseterico so uvrstili še švicarskega teniškega igralca Rogerja Federerja (154) s tremi osvojenimi turnirji za grand slam in angleški nogometni klub Arsenal (147), ki na kar 49 zaporednih tekmah v prvenstvu ni doživel poraza.