Šport

Spet slovenska zmaga

Celje/Koper, 23. 01. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Slovenija je na 6. EP v rokometu v Celju premagala Češko s 37:33, slavili pa so tudi Madžari, Francozi in Nemci.

Slovenija - Češka 37:33 (15:18)

Slovenski rokometaši so se na islandsko-madžarskem obračunu lahko prepričali, da favoriti vedno ne zmagujejo, tako da so dvoboj s Čehi začeli izjemno motivirano in brez kančka podcenjevanja.

Začetna sedmerica - na vratih Gorazd Škof, na krilnih položajih Roman Pungartnik in Zoran Jovičič, na mestu krožnega napadalca Zoran Lubej, na zunanjih položajih pa Renato Vugrinec, Uroš Zorman in Aleš Pajovič - je uvodoma zagospodarila na igrišču in si že po treh minutah priigrala dva gola prednosti (3:1), toda hitri češki igralci in njihova neugodna obramba 4-2 je Tisljevim varovancem povzročala zelo hude preglavice. Prvi strokovni mož je bil tako prisiljen iskati idealno sedmerico, vendar je v prvih tridesetih minutah - čeprav je do 21. minute zamenjal vse igralce - ni našel. Domača izbrana vrsta je imela tekmeca večji del prvega polčasa pod nadzorom, v zadnjih petih minutah prvega polčasa pa je njihova igra povsem razpadla. Nekoliko se je izgubil tudi Tiselj, ki presenetljivo ni zahteval minute odmora, tako da so si Čehi z delnim izidom 6:0 v 28. minuti priigrali kar štiri gole prednosti (18:14), čeprav so le štiri minute pred tem zaostajali z 12:14.

Slovenskim rokometašem je v drugem polčasu tako ostala na voljo le ena možnost: igra do zadnjega diha. V prvih petih minutah nadaljevanja so s fantastično predstavo in delnim izidom 6:0 - od 28. do 35. minute - zaostanek 15:18 spremenili v vodstvo 20:18. To je bila sanjska predstava Tisljevih rokometnih bojevnikov, ki so se dobesedno poigravali s tekmeci. Na vratih je blestel Dušan Podpečan, v napadu pa so, predvsem Lubej, kot za stavo luknjali mrežo češkega vratarja Martina Galie.

Ko je že kazalo, da je Slovenija našla formulo za tekmečevo igro, pa se je znova ustavilo. Čehi so prišli do zraka in v 38. minuti izenačili na 20:20, le tri minute kasneje pa znova povedli s 23:21. Slovenski rokometaši so bili prisiljeni uprizoriti nov juriš, navzlic zmedeni igri pa so v 45. minuti spet povedli s 26:25. V neusmiljenem boju za vsak košček celjskega parketa so si v 49. minuti znova priigrali vodstvo s 30:27, vendar tudi prednost treh golov ni bila zagotovilo za zmago. Še posebej zaradi tega, ker gostitelji niso blesteli, v njihovi igri so se izmenjavale vrhunske in začetniške poteze. Tekmec je izkoristil omenjeno slabost domače vrste in jih v 51. minuti znova ujel (30:30). Obetala se je razburljiva in negotova končnica. Sreča je bila tokrat na slovenski strani, ki si je z zvrhano mero sreče in veliko težje od pričakovanj šele v zadnjih dveh minutah priigrala drugi par točk na zaključnem turnirju na domačih tleh, čeprav bi se lahko razpletlo tudi drugače...

"To je bila zelo težka tekma. Češka ekipa je odlična, njihovo igro smo spremljali na mnogih turnirjih, na katerih je z agresivno igro in velikim številom kakovostnih igralcev premagovala veliko sijajnih reprezentanc najvišjega kakovostnega razreda. V naši igri je po dobri predstavi z Islandijo prišlo do velikega padca. Imeli smo težave v obrambi in veseli smo, da smo si priigrali tesno zmago. Tekma s Češko je bila v primerjavi s prvim obračunom veliko težja, o tekmi z Madžarsko pa ne razmišljam. Najprej se moramo spočiti," je po tekmi povedal Tone Tiselj, selektor Slovenije.

"Češka je sijajna ekipa, premagali smo jo veliko težje od pričakovanj. Tekme niso odločili moji goli v končnici, za zmago so bili odločilni prav vsi od prve do zadnje minute," je po tekmi izjavil slovenski igralec Ognjen Backovič.

"Nimam komentarja. Lahko rečem le, da sem pričakoval več korektnosti, saj smo vendarle na evropskem prvenstvu. Igrali smo toliko, kot so nam dovolili," je tekmo komentiral Rastislav Trtik, selektor Češke ekipe.

Dvorana Pod Golovcem, gledalcev: 4.600, sodnika: Vakula in Ljudovik (oba Ukrajina).

Slovenija: Podpečan, Backovič 3, Vugrinec 3, Jovičič 5, Kastelic, Kavtičnik 5 (1), Bedekovič, Pungartnik 4, Škof, Tomšič, Pajovič 4, Ficko, Zorman 4, Lubej 9.

Češka: Nocar 4, Bruna 5, Hruby, Zemanek, Kraus 1, Kubeš 3, Jicha 3, Filip 7, Farar, Musil, Berka 2, Radčenko 1, Galia, Juriček 7 (4).

Sedemmetrovke: Slovenija 2 (1), Češka 6 (4).

Izključitve: Slovenija 18, Češka 14 minut.

__________________________________________________

Madžarska - Islandija 32:29 (15:15)

Madžarski rokometaši so tudi v odsotnosti poškodovanega najboljšega igralca in člana španske Barcelone Laszla Nagyja presenetljivo, a povsem zasluženo premagali islandske igralce. Izbranci Laszla Skaliczkyja so prikazali več želje v uvodnem dvoboju drugega kroga skupine C in v drugem polčasu povsem zasenčili Severnjake, ki so po izjemno napornem četrtkovem dvoboju s Slovenijo delovali utrujeno in brezvoljno.

Že v prvem polčasu so naši vzhodni sosedi prevladovali in narekovali ritem igre, medtem ko so jih Islandci bolj ali manj lovili in si z izjemo uvodnih minut - vodili so z 1:0 in 2:1 - edino vodstvo priigrali v 23. minuti (12:11). V drugem polčasu so Madžari popolnoma zagospodarili na celjskem parketu in si v 47. minuti priigrali tudi najvišjo prednost na srečanju (25:19), Islandci pa jih navzlic nekaterim pogumnim poskusom - v 58. minuti so se približali na dva gola zaostanka (29:31) - niso mogli ujeti, tako da so doživeli še drugi zaporedni poraz na zaključnem turnirju v Sloveniji.

Dvorana Pod Golovcem, gledalcev: 3.000, sodnika: M. in D. Načevski (oba Makedonija).

Madžarska: Szatmari, Buday 4 (1), Ilyes, Csaczar, Mezei 2, Moscai 6 (2), Gal, Ivancsik 3, Rosta, Kertesz 3, Fazekas, Diaz 9, Pasztor 1, Laluska 3.

Islandija: Sighvatsson, Jonsson 1, S. Sigurdsson, D. Sigurdsson, Johannesson 1, G. Sigurdsson 4, Hallgrimsson, Stefansson 7 (2), Hrafnkelsson, Sigtryggsson 4, Oskarsson, Gudjonsson 5, Reynisson, Padron 7.

Sedemmetrovke: Madžarska 4 (3), Islandija 3 (2).

Izključitve: Madžarska 10, Islandija 10 minut.

Rdeči karton: S. Sigurdsson (40.).

__________________________________________________

Srbija in Črna gora - Francija 20:23 (7:13)

Francoski rokometni reprezentant Jerome Fernandez si je na srečanju v Kopru proti Srbiji in Črni gori resneje poškodoval desno roko, zato ne bo mogel nadaljevati z nastopi. Igralec Barcelone si je zlomil kost, zato se bo že v soboto vrnil v Francijo.

V derbiju skupine D med Srbijo in Črno goro ter Francijo so rokometaši SČG vodili le z 1:0, nato pa so Francozi z razpoloženim Gregoryjem Anquetilom dosegli kar pet golov zapored, od šestih zadetkov "galskih petelinov" jih je štiri prispeval omenjeni igralec. Srbski igralci, ki so v 16. minuti zaradi poškodbe izgubili Vladimirja Petriča, so do prvega izenačenja prišli v 18. minuti (7:7) z zadetkom igralca Celja Pivovarne Laško Žikice Milosavljeviča. Nato so pobudo spet prevzeli Francozi, ki so s trdo obrambo in učinkovito igro v napadu prišli do petih golov prednosti, v zadnji sekundi prvega dela pa so jo z golom Guillauma Gilla povišali na plus šest.

Drugi del je bil precej bolj izenačen, vendar so si dvakratni svetovni prvaki pomembno prednost priigrali že v uvodnih 30 minutah. Ko je kazalo že na pravo katastrofo igralcev SČG, so se ti v zadnjih minutah le prebudili, vendar prepozno, saj so uspeli le še znižati zaostanek na končnih 20:23.

Dvorana Bonifika, gledalcev: 2.700, sodnika: Rančik in Beno (oba Slovaška).

Srbija in Črna gora: Šijan, Djurkovič, Čuruvija 3 (2), Kokir, Ma. Krivokapič 2, Mi. Krivokapič, Djukanovič, Maksič 5 (3), Lapčevič 1, Perič, Petrič 1, Milosavljevič 2 (1), Andjelkovič 3, Nikolič 3.

Francija: Ploquin, Fernandez 2, Dinart, Burdet 2, Gille G. 4, Gille B., Anquetil 6, Golic, Girault 1, Karabatic 5 (1), Kempe 1, Omeyer, Abati 2, Cazal.

Sedemmetrovke: Srbija in Črna gora 7 (6), Francija 3 (1).

Izključitve: Srbija in Črna gora 16, Francija 10 minut.

Rdeči karton: R. Djurkovič.

__________________________________________________

Poljska - Nemčija 32:41 (13:21)

V dvoboju poražencev uvodnega dne 6. evropskega prvenstva v skupini D med Poljaki in Nemci so slednji že od vsega začetka pokazali, da so veliki favoriti ter si v drugem krogu priigrali več kot zasluženo zmago ter prvi par točk. Po začetnem otipavanju so že v 12. minuti povedli s 6:2, nato pa so dobro kombinirali ter z odlično igro na zunanjih položajih prišli do visokega vodstva plus devet (16:7). Poljakom je ob popolni prevladi Nemcev na parketu do odmora uspelo znižati na 13:21.

Tudi drugi del tekme je minil povsem v znamenju Nemcev, saj se jim Poljaki nikakor niso mogli približati. Da so bili poljski rokometaši povsem nemočni v obrambi priča tudi podatek, da so prejeli kar 41 zadetkov. Pri zmagovalcih je bil z 12 goli strelsko najbolj razpoložen Markus Baur, Florian Kehrmann in Daniel Stephan pa sta jih k zmagi dodala sedem oziroma pet. V sivini poljske izbrane vrste pa je z devetimi doseženimi zadetki najbolj izstopal Grzegorz Tkaczyk.

Dvorana Bonifika, gledalcev: 1.500, sodnika: Repenšek in Požežnik (oba Slovenija).

Poljska: Marszalek, Paluch, Lijewski 1, Przybecki, Tkaczyk 9 (3), Nilsson 4, Bielecki 4 (1), Lis 3, Wisniewski 4, Starczan 2, Szmal, Jurasik 4, Wasiak 1, Jurkiewicz, Bernacki.

Nemčija: Fritz, Hens 1, Dragunski 1, Immel 1, Schwarzer 3, Petersen, Zerbe 5, Ramota, Baur 12 (5), Zeitz 1, Jansen 4, Grimm 1, Stephan 6, Kehrmann 6.

Sedemmetrovke: Poljska 5 (4), Nemčija 6 (6).

Izključitve: Poljska 18, Nemčija 16 minut.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20