Rusinje Ana Bogali Titovec, Olga Anisimova, Irina Malgina in Natalija Guseva so zmagale v štafeti 4 X 6 km za svetovni biatlonski pokal v avstrijskem Hochfilznu (1:18:24,7/2 zgrešena strela). Druge so bile Nemke Martina Glagow, Andrea Henkel, Magdalena Neuner in Kati Wilhelm, ki so zaostale za sedem desetink (7 + kazenski krog), tretje pa so bile Norvežanke (+1:50,4/7). Slovenke Teja Gregorin, Andreja Mali, Dijana Grudiček in Tadeja Brankovič so bile devete med 16 reprezentancami (+4:22,2/8).
Gregorinova, ki je bila sicer najboljša Slovenka na zadnjih dveh posamičnih tekmah v šprintu in zasledovanju, je imela po treh kilometrih in pol že pol minute zaostanka za vodilnimi, 800 m pred predajo pa po treh zgrešenih strelih že minuto in 17 sekund. Z 11. mesta je nazadovala in predala kot 13. Slovenke so s tem praktično izgubile možnost za visoko uvrstitev, saj je Malijeva drugo predajo začela z minuto in 26 sekundami zaostanka za vodilnimi Nemkami.
Na prvem strelskem postanku je nato zgrešila eno tarčo, na drugem pa še drugo. Slovenija je bila pol minute za dvanajstouvrščeno Ukrajino in skoraj dve in pol minute za Nemkami. Slednje so s Henklovo, daleč najboljšo biatlonko prvega dela sezone, najprej povečale prednost pred Kitajkami na 21 sekund, predale pa so 20 sekund pred Švedinjami in 30 pred Kitajkami; slednje so po dobrem začetku končale na 7. mestu.
Neunerjeva je imela pred svojim drugim streljanjem že več kot 50 sekund prednosti pred tedaj drugimi Rusinjami, ki so imele v predaji zelo razpoloženo Malgino. Ta je brez zgrešenega strela opravila tudi zadnji postanek na strelišču ter prevzela vodstvo pred Nemčijo, ki je zaostajala za 1,2 sekunde. Neunerjeva je imela namreč tako veliko tremo, da je morala v puško vstavljati dodatna naboja, nato pa jo je čakal še v kazenski krog.
Tekma, ki je bila videti že odločena, se je začela šele razpletati. Wilhalmova je začela zadnjo predajo kot prva, vendar le sekundo pred Gusevo. Švedinje na tretjem mestu so z Sofijo Domeij zaostajale za 37 sekund, ostale pa več kot minuto. Grudičkova je v tretji predaji napredovala na 11. mesto, vendar 26 sekund za Ukrajinkami, ki so bile na 10. mestu, ter tri minute in 21 sekund za Nemkami. Brankovičeva je v zadnji izmenjavi pridobila dve mesti.
Sedmo streljanje štafet je postreglo s povsem izenačenima nastopoma Guseve in Wilhelmove ter vsega devetimi desetinkami razlike v korist Nemke. Ogorčen boj vodilnih je še povečal razliko, saj so Švedinje zaostajale za več kot minuto, Norvežanke pa za skoraj dve minuti. Najzanimivejši je bil zadnji, osmi strelski obračun med Rusijo in Nemčijo. Guseva in Wilhelmova sta po dobrem začetku skoraj hkrati zgrešili, Guseva pa kmalu nato še drugič.
Kljub temu ji je z veliko mero hladnokrvnosti uspelo nadoknaditi izgubljeni čas že na strelišču; med vodilnima štafetama je bilo le 1,8 sekunde razlike. Ko je Guseva prešla na čelo in začela narekovati ostrejši ritem, je povzročala Nemki veliko preglavic zlasti na vzponih. Wilhelmovi je kljub vsemu v zadnjem vzponu pred ciljno ravnino uspelo ohraniti le nekaj metrov zaostanka, vendar pa je bil tudi ta na koncu prevelik. Guseva je namreč tudi zaključek teka opravila z odliko in bila najzaslužnejša za zmago olimpijskih zmagovalk iz Torina, ki so izdatno izkoristile strelske težave Nemk. Norvežanka Linda Grubben, ki je druga v skupnem posamičnem seštevku pokala, je svoji ekipi priborila tretje mesto in za deset sekund prehitela Švedinjo Domeij.
"Gregorinova je v prvem odseku preveč zaostala za prvo skupino in tega potem ni bilo več mogoče nadoknaditi. Preveč je čakala na strelišču, mogoče tudi zaradi prevelikega strahu. V štafeti je pač potrebno več tvegati in hitreje streljati. Skupna ocena zadnjih nastopov v Hochfilznu je solidna, manjkala je le pika na i na današnji štafeti. Pričakovali smo več in najmanj osmo mesto je bilo dosegljivo," je pojasnil slovenski trener Tomaš Kos. Biatlonke čaka sedaj krajši počitek in v Hochfilznu v drugi polovici naslednjega tedna nadaljevanje tekem v svetovnem pokalu.
Tudi Rusi zmagali v biatlonski štafeti
Rusi Ivan Čerezov, Dimitrij Jaročenko, Maksim Čudov in Sergej Rožkov so zmagali na štafetni tekmi za svetovni pokal biatloncev na 4 X 7,5 km v Hochfilznu v Avstriji (1:25:118,4/3 zgrešeni streli) ter dopolnili uspeh ruske ženske štafete. Drugi so bili Nemci, ki so zaostali 32,8 sekunde (7), tretji pa Francozi (+1:03,1/11). Slovenci Danilo Kodela, Janez Marič, Klemen Bauer in Klemen Lauseger so bili 16. med 20 ekipami (+6:27,7/15 + 5 kazenskih krogov).
Kodela je bil po prvem streljanju, ki ga je opravil brez napake, z 11 sekundami zaostanka na šestem mestu v prvi zasledovalni skupini, ki je lovila vodilne Nemce. Zaradi dveh zgrešenih strelov je nato nazadoval na 10. mesto, z dobrimi 30 sekundami zaostanka pa je bil še vedno v skupini zasledovalcev. Predal pa je kot 12., 45,7 sekunde za Nemci. Po prvem zgrešenem strelu Mariča se je slovenski zaostanek povečal še za deset sekund, Marič pa je nato prehitel Ukrajinca Aleksandra Bilanenka.
To pa je pokvaril na drugem streljanju, po katerem je imela Slovenija skupaj šest zgrešenih strelov in še dva kazenska kroga za povrh, kar je pomenilo že več kot dve minuti zaostanka in 16. mesto, ki pa ga je do predaje izboljšal za tri mesta. Dotlej vodilne Nemce so medtem na čelu zamenjali Rusi z Jaročenkom v glavni vlogi. Nasledil ga je Čudov, ki je imel za tekmeca legendarnega Svena Fisherja. Slednji pa ni uspel zmanjšati polminutnega zaostanka.
Bauer je uspešno opravil prvi strelski nastop in bil 12., po drugem pa je moral po zgrešenih strelih še v kazenskih krog (14.). Lauseger je kot zadnji slovenski biatlonec že po prvem streljanju tekel kazenski krog, po drugem pa še drugič. Skupaj je imela četverica 15 zgrešenih strelov in pet kazenskih krogov ter bila pri repu med 20 udeleženimi ekipami.
Rusi so medtem pridno nabirali prednost in po šestem streljanju nemške tekmece ugnali za 42 sekund. Sergej Rožkov je v zadnji predaji le še nadzoroval položaj. Bil je pol minute pred Nemcem Andreasom Birnbacherjem, ta pa še naslednje pol minute pred Francozom Raphaelom Poireejem. Tak je bil vrstni red tudi na cilju. Norvežani so nastopili brez Oleja Einarja Bjoerndalna, ki je v tej sezoni zmagal na vseh petih posamičnih tekmah. Ne le, da jim ni uspelo ogroziti tretjeuvrščenih Francozov, na koncu so jih prehiteli tudi Avstrijci in zasedli četrto mesto.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.