Jutri se bodo tako slovenski rokometaši za naslov evropskega prvaka pomerili z Nemci, ki so v predtekmovanju Slovenijo sicer močno premagali (24:31). Z zmago v polfinalu pa se je Slovenija uvrstila tudi na olimpijske igre v Atenah. Hrvaški rokometaši, ki so si lani priigrali naslov svetovnega prvaka, so bili do tega poraza edino moštvo, ki v dosedanjih tekmah šestega evropskega prvenstva ni bilo poraženo.

Slovenija - Hrvaška 27:25
Ljubljanska ledena dvorana v Tivoliju je bila že dobro uro pred začetkom slovensko-hrvaškega obračuna napolnjena do zadnjega kotička, vzdušje naelektreno, čustveno in v pričakovanju velikega sosedskega spopada na športni areni.
Tiselj se je odločil za naslednjo sedmerko: na vrata je postavil Bena Lapajneta, krilna položaja je zaupal Andreju Kastelicu in Vidu Kavtičniku, mesto krožnega napadalca Zoranu Lubeju, zunanje položaje pa so zasedli Aleš Pajovič, Boštjan Ficko in Renato Vugrinec.

Začetek je bil spektakularen: sodnika sta že po dveh minutah - vsakič na eno stran - pokazala dve sedemmetrovki. Slavko Goluža je svojo zgrešil, Simonovič pa izkoristil. Že uvodne minute so pokazale, da bo šlo za pravo šahovsko-rokometno partijo, v katerem bodo odločilno vlogo imele taktične ukane obeh selektorjev. Slovenski Tone Tiselj se je odločil za obrambo 5-1, hrvaški Lino Červar pa je pričel s plitko postavitvijo 3-2-1.
Na tekmi je prvič zavrelo v peti minuti, ko je Pajovič v preveliki vnemi v obrambi nesrečno zadel oko Petra Metličića. Sledil je nekajminutni premor, med katerim so padale ostre besede, vendar se je kmalu vse umirilo. V nadaljevanju so zagospodarili naši južni sosedi, ki so predvsem po zaslugi Mirze Džombe, v prvih dvajsetih minutah je dosegel šest golov, v 12. minuti povedli z dvema goloma prednosti (5:3). Slovenski rokometaši se seveda niso predali, hitro so strnili svoje vrste in le minuto kasneje izenačili na 5:5, v 15. minuti pa prek Ognjena Backoviča spet povedli z 7:6.
Slovenska igra je bila v prvem polčasu odlična, predvsem pa so znova zelo dobro igrali v trenutkih, ko so imeli igralca manj na igrišču. V teh minutah so v napadu dosegali gole - od 19. do 20. minute so celo dosegli dva -, z granitno obrambo pa tekmecu onemogočili, da jim je ušel. Naše rokometaše v napadu niso zmedle niti pogoste tekmečeve menjave obrambe, Červar je namreč uvodno 3-2-1 zamenjal s 6-0, 5-1, 5+1. Končnica prvega dela je povsem pripadla Tisljevim varovancem, ki so si s fanatično igro priigrali dva gola prednosti, kar je bila lepa spodbuda pred drugim polčasom.
V drugi polčas z dvema goloma prednosti
Tega so naši rokometaši začeli fantastično: z goli Kavtičnika, Tomaža Tomšiča in Boštjana Ficka so prednost v 35. minuti povišali na "velikih" pet golov prednosti (18:13). Hrvati so bili v teh trenutkih povsem izgubljeni in nemočni, prvi gol so dosegli šele v 36. minuti, potem ko so imeli igralca več na igrišču. Slovenija je imela svetovnega prvaka povsem pod svojim nadzorom, ki je le nemočno opazoval igro Tisljevih izbrancev, ki so s suvereno igro še v 43. minuti vodili z 22:17.
Nato pa so se v naši izbrani vrsti prikradle krizne minute. Vugrinec, ki je do tedaj pokazal velemojstrsko predstavo, je z dvema tehničnima napakama tekmecu omogočil dva nasprotna napada, ukrajinska sodnika sta za nameček izključila še enega slovenskega igralca, tako da je Hrvaška z goli Džombe in dobrimi obrambami nekdanjega celjskega vratarja Maria Kelentriča v 48. minuti znižala na 21:22.
Nekoliko je presenetila Tisljeva poteza, ki ni skušal z minuto odmora zaustaviti naleta tekmeca. Kljub temu so njegovi varovanci uredili vrste in si znova priigrali dva gola prednosti, kar pa seveda ni bilo zagotovilo za končno zmagoslavje nad tradicionalnim in velikim tekmecem. Tudi po vodstvu s tremi goli v 55. minuti (25:22) so domači privrženci trepetali za usodo svojih rokometašev. Strah je bil upravičen, Hrvati so le minuto zatem znižali na 24:25, že v naslednjem napadu pa je Kavtičnik s pravim "projektilom" gledalce znova spravil na noge in povišal na 26:24. V zadnjih dveh minutah so slovenski rokometaši s preudarno igro zadržali prednost - izključen je bil Pajovič, pred tem pa je zaradi tretje izključitve rdeči karton prejel Branko Bedeković. Zadnjo minuto so slovenski rokometaši začeli z golom prednosti (26:25) in igralcem manj na igrišču, kljub temu pa je Slovenija zdržala in z zadetkom Boštjana Ficka deset sekund pred koncem tekme zagotovila nastop v finalu evropskega prvenstva in olimpijskih igrah.
Dvorana Tivoli, gledalcev 6.500, sodnika: Vakula in Ljudovik (oba Ukrajina).
Slovenija: Podpečan, Backovič 2, Vugrinec 5 (2), Kastelic 1, Kavtičnik 6, Bedekovič, Škof, Tomšič 4, Simonovič 2 (2), Pajovič 1, Lapajne, Ficko 3, Zorman 2, Lubej 1.
Hrvaška: Kelentrić, Kaleb 3, Sulić, Balić 4, Lacković 2, Zrnić 1, Vori, Dominiković, Džomba 12 (4), Šola, Valčić 2, Goluža, Špoljarić, Metličić.
Sedemmetrovke: Slovenija 4 (4), Hrvaška 5 (4).
Izključitve: Slovenija 16, Hrvaška 8 minut.
Rdeči karton: Bedekovič (53.).
__________________________________________________
Nemčija - Danska 22:20

Prvi polfinalni nemško-danski obračun je bil neusmiljen boj za vsak košček ljubljanskega igrišča, v izjemno izenačenem dvoboju pa so si finalno vozovnico priigrali nemški rokometaši.
Igralci obeh moštev se poznajo do obisti, večina danskih rokometašev namreč brani barve klubov nemške Bundeslige. Med obema ekipama torej ni bilo veliko skrivnosti, že pred prvim sodniškim žvižgom pa je bilo jasno, da bodo odločale malenkosti. Začetek je sicer pripadel Dancem, ki so si v sedmi minuti priigrali prednost dveh golov (3:1), toda Nemci so jih pet minut kasneje ujeli in izenačili na 4:4. V nadaljevanju se je odvijala prava šahovska igra, atraktivnih in spektakularnih potez ni bilo veliko, ekipi sta preudarno gradili svoje napade, zaletavosti praktično ni bilo, pomembna je bila vsaka žoga...
Danci so bili resda vseskozi v rahli rezultatski prednosti, toda v napadu jim je silne težave povzročal nemški obrambni blok, ki so ga le stežka premagali. V napadu so prikazali solidno igro, dodatno zanesljivost pa jim je prinašal vratar Kasper Hvidt, ki je zaustavil številne 100-odstotne priložnosti in v prvem polčasu zbral spoštljivih deset obramb. Tudi Nemci so le stežka premagovali tekmečevo obrambo 6-0, tu in tam sta zablestela Volker Zerbe in rezervist Jan-Olaf Immel, ki sta dosegla sedem od skupno enajstih nemških golov v prvem polčasu. Zato pa so Nemci sijajno odigrali sklepne minute: v obdobju od 27. do 28. minute so se ubranili z dvema igralcema manj v polju, v 29. minuti pa prvič na tekmi povedli z 11:10.
V drugem polčasu se podoba na igrišču ni bistveno spremenila - še naprej se je odvijal pravi taktični boj. Tokrat so bili v prvi polovici drugega polčasa v rahli prednosti varovanci nemškega stratega Heinerja Branda, ki so si v 35. minuti prvič priigrali prednost dveh golov (14:12), medtem ko si jih Danci večinoma lovili. V 46. minuti so jih tudi ujeli in izenačili na 17:17, le minuto kasneje pa povedli z 18:17. V negotovi in izjemno dramatični končnici so si Nemci v 54. minuti znova priigrali gol vodstvo 20:19, minimalno prednost pa držali vse do konca tekme, ko je dansko usodo z golom v zadnjih sekundah zapečatil Daniel Stephan in postavil končni izid 22:20.
Švedska z zmago nad SČG do sedmega mesta
Rokometna reprezentanca Švedske je z zmago nad Srbijo in Črno goro tekmovanje na evropskem prvenstvu končala na sedmem mestu. Švedski ter srbsko-črnogorski rokometaši so nekoliko razočarani z doseženim na letošnjem zaključnem turnirju v Sloveniji ter osvojenim četrtim mestom v drugem delu tekmovanja odigrali zelo povprečno tekmo, brez pravega tekmovalnega naboja.
V prvem polčasu si nobena selekcija ni priigrala zavidljive prednosti, drugi polčas pa so bolje pričeli varovanci Veselina Vujovića, ki so v 34. minuti vodili s tremi goli prednosti (20:17). Varovanci Bengta Johanssona so v nadaljevanju strnili svoje vrste in v 39. minuti izenačili na 21:21, v 45. pa povedli s 26:25. V naslednjih minutah so na tivolskem parketu znova bili boljši Srbi in Črnogorci ter si v 51. minuti znova priigrali tri gole prednosti (30:27). V negotovi in zelo izenačeni končnici so si zmago s 35:34 priborili švedski rokometaši.