Slovenci gredo domov

Tokio, 26. 08. 2006 09.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min

V četrtfinale so se uvrstili košarkarji Argentine, Litve, Turčije in Španije. Slovenci se vračajo domov.

Veselje Turkov po zmagi nad Slovenijo
Veselje Turkov po zmagi nad Slovenijo FOTO: Reuters

Sloveniji, ki se je z veliko sreče uvrstila v osmino finala košarkarskega svetovnega prvenstva, preboj v četrtfinale ni uspel. Tekmo proti Turčiji so naši izgubili v zadnjih minutah, ker niso znali zaustaviti zunanjega meta. Iz petih poskusov so dobili prav toliko trojk in Turčija je od zaostanka 77:81 prišla do vodstva s 86:81, z rutinirano igro pa je tekmo pripeljala do končnih 90:84 (19:20, 36:44, 60:60).

Nocoj smo izgubili pomembno tekmo. To je bila priložnost generacije, ki se verjetno ne bo več ponovila. Odigrali smo dobro, prepustili pobudo Turčiji in jo na koncu tudi ujeli. Tako izkušena ekipa kot Slovenija ne bi smela zapraviti štirih točk prednosti. Žal smo izgubili vse tri izenačene končnice na tem prvenstvu. Selektor Aleš Pipan

Turčija se bo v četrtfinalu pomerila z Argentino, slovenski igralci pa se morajo krepko zamisliti nad svojo "poražensko" mentaliteto, saj že celo večnost niso dobili tekme v zadnjih minutah.

Nekaj ur pred dvobojem je bilo dokončno jasno, da bo Slovenija igrala zgolj z enajstimi igralci, saj Uroš Slokar po neprijetnem padcu na hrbet na tekmi proti Kitajski še ni bil nared. Tako je Aleš Pipan začel s postavo Jaka Lakovič, Sani Bečirovič, Radoslav Nesterovič, Marko Milič in Željko Zagorac, ki je imela precej težav z branjenjem prostora pod lastnim košem, tako da so Turki večino točk dosegli prav izpod obroča.

Slednji so v šesti minuti povedli s 14:11 in slovenski selektor je moral vzeti prvo minuto odmora. Napotki igralcem so zalegli, saj so naši vzpostavili ravnotežje pod košema in prešli v vodstvo s 16:14. Če ne bi slovenski igralci zgrešili kar pet prostih metov v prvi četrtini (8:13) in izgubili štiri žoge, pa bi se ta del bržkone končal v njihovo korist (19:20).

Vsi smo zelo razočarani. Zavedali smo se, da lahko premagamo Turčijo, želeli smo zmagati, toda nismo znali zaustaviti njihovih metov za tri točke. Ne razumem, zakaj smo v zadnji dve minuti vstopili z vsega eno osebno napako. Po mojem mnenju smo izpolnili zastavljeni cilj, toda ostaja grenak priokus. Jaka Lakovič

Tudi v drugi četrtini bi lahko Slovenija odigrala bolj zbrano, ko je prišla do prednosti 27:24, žal pa sta se naslednja dva napada končala z izgubljeno žogo in slabim metom na koš, kar so Turki obrnili v svojo korist ter povedli s 33:29. Aleš Pipan je vzel minuto odmora in medtem ko je igralcem risal taktične zamisli, so na parketu članice plesne skupine Rdeče lisičke iz Ukrajine plesale na glasbo bratov Avsenik. Žal se selektorjeve zamisli na parketu niso uresničile, saj je Slovenija v zaključku polčasa odigrala najslabše minute na tem prvenstvu. Turki so brez pretiranega napora izkoristili začetniške napake Slovenije in odšli na odmor z visokimi osmimi točkami prednosti (44:36). Tudi statistika ni bila vzpodbudna: devet zgrešenih prostih metov Slovenije, osem izgubljenih žog, zgolj 40-odstotni met za dve točki (10:25) in ena zadeta trojka iz šestih poskusov.

Nekaj minut pred koncem se je zmaga nasmihala Sloveniji
Nekaj minut pred koncem se je zmaga nasmihala Sloveniji FOTO: Reuters

Upanje je seveda ostalo, saj je bilo jasno, da Slovenija tako slabo ne more nadaljevati in da hkrati tudi Turki ne bodo več metali 68-odstotno za dve točki (17:25). V štiridesetih minutah se vse stvari izenačijo in na srečo so se tudi tokrat. Počasi, a vztrajno je Slovenija nižala zaostanek, da bi po košu in dodatnem prostem metu Sanija Bečiroviča vnovič povedla. V 27. minuti je bilo 53:52 za Slovenijo in tekma je bila spet povsem odprta. Tretji del igre se je končal z izidom 60:60, dirigentsko palico v zadnji četrtini pa je v svoje roke prevzel Beno Udrih.

Slovenija ima odlično reprezentanco, ki je močnejša od turške. Na srečo smo imeli danes izredno dober odstotek metov, kar je na tako velikem tekmovanju, ko se igra za naslov svetovnega prvaka, še toliko bolj nenavadno. Zelo sem zadovoljen, saj, kot sem rekel, smo premagali boljšo ekipo. Selektor Turčije Bogdan Tanjević

S sedmimi zaporednimi točkami je sam držal ravnotežje, dokler ni trener poslal v igro najboljšo postavo Slovenije s štirimi igralci iz lige NBA. Šest minut pred koncem in pri izidu 71:69 za Turčijo so na parket prišli Radoslav Nesterovič, Primož Brezec, Boštjan Nachbar, Beno Udrih in Sani Bečirovič. Bilo je kot v pravljici. Na semaforju se je vse obrnilo na našo stran in Slovenija je bila dobre štiri minute pred zaključkom na poti med osem najboljših reprezentanc na svetu.

A sledil je preobrat. Pri izidu 74:71 je v zadnji sekundi napada trojko zadel Atsur, ki je bil za tri natančen tudi pri 74:77. Dve minuti in 45 sekund pred koncem je imela Slovenija spet 4 točke naskoka (81:77), vendar je najprej Erdogan zadel izza polkroga, isti igralec pa je dvajset sekund kasneje zadel še za 83:81. Za vrhunec je eno trojko dodal še Peker in minuto ter 40 sekund pred koncem je bila slovenska barka potopljena. V vsega 60 sekundah smo prejeli tri trojke in zasluženo odšli domov.

Slovenci in Turki so se v osmini finala košarkarskega svetovnega prvenstva zagrizeno borili FOTO: Reuters

Statistika tekme:

Dvorana Super Arena, gledalcev 10.000, sodniki: Aylen (Avstralija), Facchini (Italija), Carrion (Portoriko).
Slovenija: Jurak 2 (0:2), Lakovič 3, Bečirovič 13 (5:5), Nesterovič 14, Udrih 18, Nachbar 14 (4:9), Zagorac 3 (3:4), Milič 6 (4:7), Brezec 11 (5:8).
Turčija: Akyol 11 (2:3), Kurtoglu 8 (6:6), Atsur 6, Arslan 6 (1:1), Erdogan 24 (6:7), Kutluay 6, Solak 4, Gonlum 11 (3:3), Peker 10 (1:2), Demirel 4.
Prosti meti: Slovenija 21:35, Turčija 19:22.
Met za dve točki: Slovenija 24:48, Turčija 25:43.
Met za tri točke: Slovenija 5:14 (Nachbar 2, Udrih 2, Lakovič), Turčija 7:16 (Atsur 2, Erdogan 2, Akyol, Arslan, Peker).
Skoki: Slovenija 38 (23 + 15), Turčija 28 (22 + 6).
Osebne napake: Slovenija 23, Turčija 25.
Pet osebnih: Bečirovič (40.).

Argentina kot prva v četrtfinalu

Argentina se je kot prva uvrstila med najboljših osem
Argentina se je kot prva uvrstila med najboljših osem FOTO: Reuters

Čeprav je bil prvi obračun osmine finala 15. svetovnega prvenstva na papirju med najmanj privlačnimi, je približno 12.000 gledalcev v dvorani Super Arena v Saitami pri Tokiu uživalo v trdi in privlačni borbi.

Argentina je upravičila vlogo favorita in v tretji četrtini po zaslugi Manuela Ginobilija in Fabricia Oberta rešila vse dvome o zmagovalcu. Novo Zelandijo je odpravila z 79:62 (21:16, 37:29, 59:44), v četrtfinalu pa se bo pomerila s Tučijo.

Ginobili z 28 točkami (meta za dve točki 9:11) in Oberto s 23 točkami in 10 skoki sta bila nerešljivi uganki za novozelandske igralce, ki so se ob nemoči zatekli k precej trdi, na trenutke celo grobi igre. Končna razlika ni povsem merodajna, saj so si jo Gavči zagotovili v zadnjih minutah z delnim izidom 12:0, s katerim so prišli tudi do najvišje razlike na tekmi, 79:58.

Dvorana Super Arena,
gledalcev 12.000, sodniki: Zavlanos (Grčija), Bachar (Izrael), Jovčić (Srbija).
Argentina: Scola 10 (6:8), Ginobili 28 (7:8), Sanchez 4 (2:2), Oberto 23 (3:5), Herrmann 2, Delfino 2 (2:4), Prigioni 4 (2:2), Nocioni 2, Wolkowyski 4.
Nova Zelandija: Dickel 15 (4:4), Penney 11 (0:2), Henare 5 (1:2), Jones 9 (2:2), Cameron 6, Frank 5 (1:2), Bradshaw 9, Rampton 2.
Prosti meti: Argentina 22:29, Nova Zelandija 8:12.
Met za dve točki: Argentina 27:45, Nova Zelandija 18:31.
Met za tri točke: Argentina 1:18 (Ginobili), Nova Zelandija 6:30
(Cameron 2, Dickel, Penney, Jones, Bradshaw).
Skoki: Argentina 46 (29 + 17), Nova Zelandija 31 (22 + 9).
Osebne napake: Argentina 15, Nova Zelandija 23.
Pet osebnih: Boucher (32.).

Litva po drami izločila Italijo

Litva je po ostrem boju izločila Italijo
Litva je po ostrem boju izločila Italijo FOTO: Reuters

Zmaga Litve proti Italiji ne sodi v kategorijo presenečenj, je pa to prvi primer v osmini finala petnajstega svetovnega prvenstva, da je nižjeuvrščena reprezentanca izločila višjeuvrščeno. Olimpijski podprvaki Italijani, ki so bili drugi v skupini D v Saporu in so rešili Slovenijo pred predčasnim izpadom, morajo po dramatični končnici zapustiti SP. Tekma se je končala s tesnim izidom 71:68 (17:20, 36:35, 50:49). Litva se bo v četrtfinalu pomerila s Španijo.

Tekma se je odločala v zadnjih petih minutah, ko je stvari v svoje roke prevzel najboljši posameznik Litve Arvidas Macijauskas. Z dvema zaporednima trojkama je naredil razliko 66:56 (36. minuta), ki pa je košarkarji Litve niso znali zadržati. Dve minuti pozneje so se Italijani približali na 68:65 in imeli nato vse možnosti za zmago ali podaljšek. Sedem sekund pred iztekom časa je Marco Belinelli zgrešil en prosti met za izenačenje na 69, Darius Lavrinovič je v naslednjem napadu povišal na 71:68, 0,7 sekunde pred koncem pa je ameriški sodnik Moore dosodil osebno napako Macijauskasa pri poskusu trojke Basila. Italijan je imel možnost za izenačenje, toda zgrešil je vse tri mete.

gledalcev 15.000, sodniki: Jungebrandt (Finska), Moore (ZDA), Viator (Francija).
Italija: Belinelli 9 (1:4), Basile (0:3), Soragna 5, Marconato 4 (0:1), Mordente 8 (2:3), Pecile 3, Rocca 15 (1:4), Di Bella 15 (2:2), Gigli 9 (0:2).
Litva: Macijauskas 15, D. Lavrinovič 12 (1:1), Gustas 6 (4:6), Songaila 12 (8:10), Kalnietis 7 (1:2), Kleiza 7 (3:6), K. Lavrinovič 6, Javtokas 6 (2:5).
Prosti meti: Italija 6:19, Litva 19:30.
Met za dve točki: Italija 16:38, Litva 20:42.
Met za tri točke: Italija 10:21 (Di Bella 3, Mordente 2, Belinelli 2, Soragna, Pecile, Gigli) Litva 4:12 (Macijauskas 3, D. Lavrinovič).
Skoki: Italija 35 (25 + 10), Litva 40 (29 + 11).
Osebne napake: Italija 26, Litva 18.
Pet osebnih: Mordente (40.), Žukauskas (40.).

Španija kot četrta v četrtfinale

Španski reprezentant Pau Gasol pri zabijanju.
Španski reprezentant Pau Gasol pri zabijanju. FOTO: Reuters

Košarkarji Španije pa so v osmini finala svetovnega prvenstva v Tokiu premagali Srbijo in Črno goro s 87:75 (20:10, 43:31, 66:52). Španija se je zanesljivo uvrstila v četrtfinale svetovnega prvenstva na Japonskem. Z dvanajstimi točkami razlike je premagala branilce lovorike iz Indianapolisa 2002, ki so le še bleda senca ekipe, v kateri so tedaj med drugimi nastopali Vlade Divac, Dejan Bodiroga, Predrag Stojaković, Marko Jarić,... Španija se bo v četrtfinalu pomerila z Litvo, ki je bila boljša od Italije.

Španci nadaljujejo z odličnimi predstavami. Zabeležili so petnajsto zaporedno zmago in ne poznajo poraza že od lanskega evropskega prvenstva v Beogradu, ko so izgubili tekmo za tretje mesto proti Franciji. Devetkrat so zmagali v pripravljalnem obdobju, šestkrat pa na svetovnem prvenstvu na Japonskem. Zmago proti ekipi Srbije in Črne gore, s katero so nazadnje izgubili v polfinalu evropskega prvenstva v Turčiji, niso niti za trenutek postavili pod vprašaj. Prvo četrtino so dobili z desetimi točkami razlike, ob polčasu je bilo 43:31, v 25. minuti pa je semafor v dvorani Super Arena v Saitami kazal 56:38.

Najboljši posamezniki Španije so bili: Pau Gasol z 19 točkami in 15 skoki, Rudy Fernandez, ki je dosegel eno točko manj, in Jose Manuel Calderon (13), pri SČG pa je izstopal le Darko Miličić z 18 točkami in 15 skoki.

Dvorana Super Arena, gledalcev 12.000, sodniki: Rush (ZDA), Homsy (Kan), Vasquez (Portoriko).
Španija: P. Gasol 19 (7:11), Fernandez 18 (7:8), Cabezas 3 (1:2), Navarro 7, Calderon 13 (3:3), Jimenez 2, S. Rodriguez 2, M. Gasol 9 (3:4), Mumbru 8, Garbajosa 6 (6:8).
SČG: Popović 10 (5:5), Jorović 5, Raičević 9, Rakočević 11 (2:2), Ilić 2, Tripković 3, Miličić 18, Nikolić 2, Marinović 15 (4:5).
Prosti meti: Španija 27:36, SČG 11:12.
Met za dve točki: Španija 21:38, SČG 23:55.
Met za tri točke: Španija 6:20 (Fernandez 3, Mumbru 2, Navarro), SČG 6:21 (Popović, Jorović, Raičević, Rakočević, Tripković, Marinović).
Skoki: Španija 42 (30 + 12), SČG 35 (19 + 16).
Osebne napake: Španija 16, SČG 29.