Edini slovenski strelec na letošnjih olimpijskih igrah Rajmond Debevec se v prvi disciplini, v kateri je nastopil v Atenah, ni uvrstil v finale.
V kvalifikacijah streljanja z zračno puško na 10 metrov je z rezultatom 589 krogov (povprečje 9,187 kroga) zasedel 29. mesto, kar je njegova najslabša uvrstitev na OI doslej.
S 96 krogi v prvi seriji z zračno puško na strelišču Markopoulo je Debevec že v štartu zapravil vse možnosti za uvrstitev v finale osmih najboljših, končni rezultat 589 krogov oziroma 29. mesto pa je le potrdil, da olimpijski prvak z malokalibrsko puško v trojnem položaju, ki bo na sporedu v nedeljo, letos z zračno puško ni v dobri formi.
Olimpijski prvak je postal 20-letni Kitajec Qinan Zhu z novih finalnim svetovnim rekordom 702,7 kroga (prej Američan Jason Parker 702,5) in olimpijskim rekordom kvalifikacij 599 krogov (prej Wolfram Waibel ml. 596). Srebro je osvojil njegov rojak 25-letni Jie Li (701,3), bron pa Slovak Jozef Gonci (697,4).
Debevec najslabše na olimpijskih igrah doslej
Čeprav je Debevec v drugi seriji vseh deset strelov poslal v sredino tarče in zbral maksimalnih 100 krogov, sta ga že naslednji dve seriji (99 in 96) dokončno izločili iz finala. Za uvrstitev v popoldanski finale je bilo treba doseči 594 krogov. "Slaba sezona z zračno puško se nadaljuje. Mislil sem, da bo na olimpijskih igrah morda drugače, a se ni izšlo. V prvi seriji sem imel kar precej treme, preveč sem se obremenjeval z rezultatom, pa še sreča ni bila moja zaveznica. Dva strela sta pristala v 9,9. Tudi v drugi seriji se vse ni izšlo po načrtih, četudi sem zadel 100, nato pa je prišla še slaba četrta serija. Skratka, ne pomnim, kdaj je bila puška nazadnje tako nemirna," je dejal šestkratni slovenski olimpijec Rajmond Debevec, ki se letos z zračno puško ni uvrstil niti v en finale svetovnega pokala, na evropskem prvenstvu marca na Madžarskem pa je dosegel enak rezultat kot v Atenah.
"Upam, da ta rezultat ne bo bistveno vplival na nadaljnje nastope, ki me čakajo konec tedna. Gotovo pa bo precej težje ubraniti zlato medaljo, kot sem pričakoval," je dodal 41-letni Ljubljančan. Njegov trener Alojz Mikolič je razložil, da sta letos zaradi olimpijskih iger precej več vadila streljanje z malokalibrskim orožjem, zato je bilo težko pričakovati, da se mu bo z "zračko" odprlo ravno na olimpijskih igrah. "V strelstvu prihajajo na vrh vzhodnjaki, ki imajo doma odlične pogoje za trening in široko bazo mladih tekmovalcev. Samo poglejte mlada Kitajca, ki sta že na treningih streljala fenomenalno, vrhunsko formo pa potrdila v kvalifikacijah in finalu, čeprav nas je večina trenerjev menila, da ju bo trema zlomila," je dejal Mikolič.
Devetindvajseto mesto je najslabša uvrstitev Rajmonda Debevca na olimpijskih igrah v katerikoli disciplini. Z zračno puško je bil v Los Angelesu 12., v Seulu 25., v Barceloni 9., enako kot v Sydneyju, v Atlanti pa šesti. Njegova druga najslabša uvrstitev je 20. mesto v trojnem položaju iz 1984.
Jereb klonil v prvi borbi
Slovenski judoist Sašo Jereb je na olimpijskih igrah v Atenah izgubil svoj uvodni dvoboj v kategoriji do 73 kg. Slovenski tekmovalec je že imel prednost petih točk in v trenutku, ko je krenil v napad, je Irancu Hamedu Maleku Mohamadiju uspelo Jereba z zvitim prijemom vreči na tla, kar je odločilo dvoboj.
Sašo Jereb je borbo z agresivnim pristopom vseskozi nadzoroval in bil predvsem atraktivnejši, pa tudi boljši tekmec. Iranec je bil popolnoma pasiven in se zatekal k čakanju nasprotnika. Že po 40 sekundah je zato prejel prvo kazen, po minuti in pol pa še drugo in vse je kazalo, da bo Jereb uspešno prestal prvo olimpijsko borbo v karieri, saj je vodil z juko. "Sašo je res začel zelo dobro, a videlo se je, da je mlad in neizkušen tekmovalec. Ko je povedel, bi moral Sašo le še paziti na razdaljo in z nožnimi tehnikami prekinjati Irančeve poskuse. Slednji ni pokazal veliko v napadu. Je izjemno močan, taktično pa je čakal na napako," je povedala trenerka Olga Štirba in dodala, da se njenemu varovancu, še pred dvema letoma je osvojil medaljo na mladinskem evropskem in svetovnem prvenstvu, pozna mladinski judo, kjer je mnogo več aktivnosti, medtem ko izkušeni tekmovalci nastopajo mnogo manj zaletavo in bolj taktično.
Jereb je kljub prednosti še naprej napadal, svoj atraktiven in borben pristop pa je "plačal" 1:32 minute pred koncem, ko je začel akcijo za met, Irancu pa je praktično v zraku uspel protinapad in slovenski tekmovalec je pristal na hrbtu, nasprotnik pa poleg njega. Akcija obeh tekmovalcev in zaključek sta bila zrela za televizijsko reklamo za judo, ki pa se ni iztekla srečno za slovenskega policista. Po krajšem sodniškem posvetu je bil za zmagovalca razglašen Iranec. "Zadeva je bila jasna. Seveda smo protestirali ob blazinah v upanju, da sodniki ne bi ocenili zadeve kot zmago za nasprotnika, vendar je bila odločitev pravilna. Sašo je za poraz kriv sam in to bo dobra šola za naprej. Nikakor ne bi smel ob vodstvu začenjati akcij, kjer nasprotniku obrne hrbet," je še dejala Štirba.
Poraz je športno prenesel tudi Jereb. "Vse skupaj je bila moja napaka. Naredil sem napačen korak, kar je nasprotnik izkoristil. V borbi sem izvajal svojo taktiko, saj sem o nasprotniku vedel le kakšen ima gard in da je izjemno močan. Začetek je bil zelo dober. Ob odločilni akciji je bilo tudi meni takoj jasno, da je zmagal Iranec," je povedal Jereb, ki si bo šele na posnetku ogledal, kaj točno se je zgodilo. Oba sta upala, da lahko Malekmohamadi preseneti še katerega od tekmecev, a tega nista verjela, kar se je izkazalo za pravilno. V drugem nastopu je tudi Iranec predčasno končal svoj nastop.
Gašper Vinčec ostal brez jambora
Močan in sunkovit veter z obale tudi danes povzroča težave jadralcem in jadralkam na morju pred Atenami. Na regatno polje so odpluli le jadralci v razredu finn, med njimi tudi slovenski predstavnik Gašper Vinčec, ki pa se je že po 20 minutah jadranja znašel nemočen sredi morja, saj mu je sunek vetra prelomil jambor na dva dela. Tako je peto regato končal na zadnjem mestu in bo moral v nadaljnje boje z novim jamborom, ki pa ni narejen za tako močan veter, kot že nekaj dni piha v Atenah in naj bi še do konca tedna.
"Trener Nenad Viali ga je pripeljal do obale, kjer smo mu namestili nov jambor, ki pa je narejen za lahke vetrove. Dobro je le, da se Gašper pri tem ni poškodoval," je sporočil vodja jadralcev na olimpijskih igrah Zvonko Bezič.
Udeleženci in udeleženke v ostalih razredih zaenkrat še niso izpluli, saj veter dosega hitrost 30-35 vozlov, kar je precej več, kot dovoljujejo pravila. Za razred 470 je namreč maksimalna hitrost 25 vozlov.