Po poročanju številnih medijev je odločitev o odpovedi športnikov in športnic iz Severne Koreje v deželi vzhajajočega sonca padla že 25. marca na sestanku tamkajšnjega olimpijskega komiteja, danes pa je bila ta odločitev objavljena na spletni strani ministrstva za šport. V Pjongjangu pravijo, da v njihovi državi ni okužb z novim koronavirusom. Severna Koreja je nazadnje bojkotirala poletne olimpijske igre v Seulu 1988.
"Nadaljevali bomo priprave na olimpijske igre, pri katerih si bomo skupaj z drugimi organizacijami prizadevali, da bi lahko športniki iz vseh držav in območij pokazali svoje znanje v varnem okolju," je nemška tiskovna agencija dpa povzela odziv prirediteljev iger.
Še v Pjongčangu (skupna) ženska hokejska ekipa Koreje
Na novico o odpovedi nastopa severne sosede so se odzvali tudi v Južni Koreji. Na ministrstvu za združevanje so izrazili obžalovanje, ker športniki iz Severne Koreje ne bodo nastopili. "Upali smo, da bomo lahko na olimpijskih igrah naredili korak naprej v prizadevanjih za mir na Korejskem polotoku in poglobili sodelovanje na športnem področju," so sporočili iz Seula.
Na zadnjih igrah, zimskih v Pjongčangu 2018, sta državi že naredili prvi korak v tej smeri. Takrat je Severna Koreja v znak otoplitve političnih odnosov na OI poslala 22 športnikov, pomembna simbolična poteza pa je bil tudi nastop skupne ženske hokejske ekipe, v kateri so igrale hokejistke obeh Korej.
Mok: Uradne odpovedi Severne Koreje še ni
Mednarodni olimpijski komite (Mok) se je na poročanje svetovnih medijev odzval s sporočilom, da uradne potrditve še niso dobili, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Mok trdi, da uradno še ni seznanjen s tem korakom in da tudi ni dobil uradnega sporočila Severnokorejskega olimpijskega komiteja, da se bo ta država odpovedala igram, je v torek odziv Moka povzela dpa.
Mok je še pojasnil, da je že prej skušal večkrat navezati stike s pristojnimi v tej državi, a do pogovora o tej temi (vplivu pandemije koronavirusa na varnost športnikov) s severnokorejsko stranjo ni prišlo.
V Osaki ne bo olimpijske plamenice
Na območju prefekture in mesta Osaka na Japonskem so v torek odpovedali sodelovanje pri projektu poti olimpijske bakle do Tokia, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Razlog so povečano število okužb in strah, da bi se te ob takšnih dogodkih še bolj razširile. Zaradi omejitev, povezanih z obvladovanjem pandemije novega koronavirusa, na Japonskem sicer veljajo strogi ukrepi tudi pri poti olimpijske plamenice na prizorišče iger v Tokiu.
Olimpijske igre, ki so jih zaradi pandemije prestavili na letos, se bodo začele 23. julija. Pot olimpijske bakle se je začela 25. marca v Fukušimi. Po načrtih naj bi plamenica na območje Osake prišla 13. aprila, v mesto pa dan pozneje. A že prejšnji teden so se lokalne oblasti zavzele za odpoved dogodkov, povezanih z olimpijsko baklo. V torek pa so tudi uradno obvestili prireditelje iger, da naj odpovejo za naslednji teden načrtovane aktivnosti v Osaki in širšem območju prefekture. Guverner Osake Hirofumi Jošimura je sporočil, da se s prireditelji iger dogovarjajo o drugačnih možnostih sodelovanja pri tem dogodku.
V ponedeljek so v mestu zabeležili 142 novih primerov okužb, potem ko so pred tem pet dni zaporedoma imeli po več kot 240 novih primerov, poroča dpa. Prireditelji iger v Tokiu so sicer predvideli, da bo olimpijska bakla obiskala vsa večja japonska mesta in vse prefekture. So pa tudi sami poudarili, da ne spodbujajo množičnega zbiranja gledalcev ob načrtovani trasi, priporočili so, da nosilcev bakle, teh bo skupno približno 10.000, ljudje ne pozdravljajo, napovedali pa tudi, da bodo posamezne etape odpovedali, če bo ob trasi prevelika množica.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.