Venezuela – država nogometa ali košarke?
Venezuela je sicer bolj znana po nogometu, a večje reprezentančne uspehe so dosegli v košarki. Na olimpijskih igrah je Venezuela igrala že dvakrat, in sicer leta 1992 v Barceloni ter leta 2016 v Riu de Janeiru. Na obeh igrah so z eno zmago in štirimi porazi zasedli peto mesto v skupini in igre končali v skupinskem delu. Trikrat so že bili prvaki Južne Amerike (1991, 2014 in 2016), največji reprezentančni uspeh pa so dosegli z zmago na Vseameriškem prvenstvu (na katerem sodelujejo države zahodne poloble) leta 2015, kar jim je takrat tudi prineslo olimpijsko vozovnico. Sodelovali so že na štirih svetovnih prvenstvih, nazadnje leta 2019, ko so v skupini A končali na drugem mestu in se uvrstili v nadaljnji skupinski del. Tam pa so po dveh porazih izpadli in osvojili končno 14. mesto.
Na prvi tekmi kvalifikacijskega turnirja so igrali z domačo Litvo in izgubili s 76:65. Z 11 ukradenimi žogami, tremi blokadami in 19 osebnimi napakami so pokazali fizično in obrambno košarko ter dali vedeti, da niso lahek nasprotnik. Na drugi tekmi pa so z 94:80 premagali Južno Korejo in se uvrstili v polfinale kvalifikacijskega turnirja. Najboljši strelec je bil s 17 točkami organizator igre Heissler Guillent.
Večina reprezentantov Venezuele igra v domači košarkarski ligi. Povprečna starost njihove ekipe je 31 let, kar je tri leta več od povprečne starosti naše ekipe, je pa njihova povprečna višina s 193 centimetri za pet centimetrov nižja od slovenskega povprečja, ki znaša 198 centimetrov.
V tretje gre rado?
Z dvema suverenima zmagama je Slovenija na pol poti do močno želenega uspeha – prvih kvalifikacij za olimpijske igre v zgodovini samostojne države. Dvakrat je Slovenija že igrala v kvalifikacijah za olimpijske igre: leta 1992 je bil v Zaragozi usoden tesen poraz (84:82) v zadnjem krogu kvalifikacij proti združeni ekipi bivših Sovjetskih držav, ki je pomenil, da je Slovenija za točko zaostala za četrtouvrščeno Nemčijo in ostala brez olimpijskih iger. Leta 2008 v Atenah je Slovenija v skupinskem delu premagala Kanado in Južno Korejo, v četrtfinalu turnirja pa je bil zanjo usoden Portoriko.
Slovenija torej v Kaunasu poskuša še tretjič. Za zdaj jo je odnesla povsem brez praske in dosegla celo zanimiv rekord: Angolo je odpravila kar s 50 točkami razlike, s čimer je dosegla svojo največjo razliko na kvalifikacijskih tekmah za olimpijske igre. Hkrati je bila to tudi največja razlika na vseh kvalifikacijskih tekmah za olimpijske igre po letu 2008, ko je Grčija premagala Libanon s 57 točkami razlike. Če Angola in Poljska nista mogli konkurirati Sloveniji, bo naloga v polfinalu in finalu nekoliko težja. Venezuela, ki sicer ni košarkarska velesila, bo precej trši oreh od Angole in verjetno tudi Poljske. Litvi so dopustili zadeti le 76 točk in tudi proti Sloveniji lahko pričakujemo trdno obrambo. Litva pa je reprezentanca, ki redno sodeluje na velikih tekmovanjih in občasno tudi posega v boj za medalje. Litovnci imajo že kar tri bronaste olimpijske medalje (1992, 1996, 2000) in sedem medalj z evropskih prvenstev, od tega kar tri zlate.
Sloveniji lahko 'uslugo' naredi Poljska in v polfinalu izloči domačine. Potem bo Slovenijo na odločilni tekmi čakal še en obračun z že poraženimi Poljaki. A najprej bodo seveda naši fantje morali premagati Venezuelo.
Drugi polfinale bo v soboto ob 18.30. V njem se bosta pomerila domača reprezentanca Litve, ki je premagala tako Venezuelo (76:65) kot tudi Južno Korejo (96:57). Na drugi strani bo stala Poljska, ki je brez težav odpravila Angolo (83:64), a bila nemočna proti Sloveniji (77:112).
Polfinale boste lahko v soboto od 15.10 spremljali na Kanalu A in VOYO, finale pa v nedeljo ob 18.30.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.