Slovenska vaterpolska reprezentanca je na EP v Beogradu doživela še pričakovan četrti poraz. "Azzurri" so se veselili z 20:7 (7:1, 3:1, 4:2, 6:3). Višji razliki v golih je botrovala predvsem slaba igra v prvi četrtini. Italijani so zaigrali oster presing v obrambi, na trenutke od igre odrezali glavnega organizatorja slovenske vrste Mateja Nastrana in tesno pokrili najnevarnejše Slovence ter našo izbrano vrsto prisilili v številne napake, ki so jih kaznovali s hitrimi protinapadi in polprotinapadi, za nameček pa so bili na začetku stoodstotni z igralcem več. "Poznalo se je, da smo morali nastopiti brez obolelega prvega vratarja Igorja Belofastova. Luka Prelc je sicer talentiran, a je breme zanj le še preveliko in še ni povsem enakovredna zamenjava. Vendar to ni bil glavni razlog za hiter zaostanek. V prvem delu je manjkala borbenost, ki so jo igralci na prvenstvu pokazali doslej. To je pomembno za naprej, saj se tekme v končnicah lahko odločajo le, če je tudi začetek dober," je bil nad uvodom razočaran selektor Slovenije Željko Tonkovič. Nemočno je z rameni skomignil tudi najizkušenejši igralec Primož Troppan, ki slabega prvega dela niti ni skušal opravičevati: "Enostavno ne vem, kaj se je zgodilo. Nismo varčevali z močmi. Igrali smo slabo, si privoščili preveč lastnih napak in prejeli precej cenenih golov."
V nadaljevanju so Slovenci le vzpostavili ravnotežje s kakovostnim tekmecem in naslednji dve tretjini izgubili za dva gola. Posebej razveseljivo je, da so končno začeli zadevati tudi mlajši igralci. Med novinci na EP sta se ob Andriji Šuliču na tekmi z Italijo na lestvico strelcev vpisala še Andraž Verač in David Kecman. Selektorju Tonkoviču se na ta način počasi veča seznam tistih, ki so v karieri že dosegli gol na EP, kar je pred končnico, ki bo za slovenski tabor najpomembnejša, vsekakor lep obet: "Doslej niti niso vedeli, kaj je EP, saj je to njihovo prvo tekmovanje na tej ravni, saj so igrali le slovensko ligo. Zdaj pa so spoznali, da tudi v tekmah z najmočnejšimi tekmeci lahko dosežejo gole," je bil nad soigralci navdušen kapetan ekipe Troppan.
"Spet delamo majhne korake, ki jih morda opazi le trener. Zavedati se je treba, da smo doslej igrali le z vaterpolskimi velesilami, katerim trenutno nismo dorasli. Kljub temu pa se mladi lepo vključujejo v ekipo in so vsak dan boljši. Nabirajo neprecenljive izkušnje in se doživljajo popolnoma pričakovan razvoj," je dodal Tonkovič. Pri majhnih korakih je mislil na 19-letnega Andraža Verača, ki na prvi tekmi na EP ni upal vreči na gol, na naslednji je pogumno poskušal in na četrti tudi zadel. Podobno je bilo tudi pri nekaterih drugih in David Kecman je na centrski poziciji v dvoboju z Italijani že dosegel tudi najlepši gol na tekmi.
Do "ure resnice" na bazenu v Tašmajdanu in tekem za razvrstitev od 9. do 12. mesta Slovenijo loči še torkov obračun s Hrvati (10.00) in prost dan v sredo. Tam vodstvo Slovenije od svojih varovancev pričakuje največ. "Dihamo kot ena ekipa in stalno napredujemo," pravi Tonkovič, četrtek in petek pa bosta v srbski metropoli pokazala, ali se Slovenija lahko enakovredno meri z ekipami, ki ne sodijo v sam evropski in tem tudi svetovni vaterpolo.
Kazen za Verača ostaja
Evropska plavalna zveza (LEN) je zavrnila pritožbo Slovenije na odločitev LEN, da je kazen za Blaža Verača, ki je bil kaznovan s petimi tekmami prepovedi igranja, ker je na tekmi med Slovenijo in Grčijo udaril nasprotnega igralca, preostra. Pri VZS preučujejo možnost nove pritožbe.
Pri LEN pa so obrazložili, da so že v prvem primeru kaznovali igralca v skladu s pravilnikom in svoje odločitve seveda niso mogli spremeniti. "Kazen je res ostra, vendar nikakor ne moremo dopuščati takšnih dejanj na evropskem prvenstvu, zato je bila kazen s strani LEN še enkrat potrjena," je povedal nekdaj odlični vaterpolist in trener Italijan Marco Birri, ki je na EP v vlogi menedžerja LEN.
LEN je v primeru Verač res ravnala izjemno strogo, mnogo strožje kot je bila to praksa doslej, enako pa velja za oba sodnika, ki sta bila kaznovana s prepovedjo sojenja do konca prvenstva. Pri VZS poudarjajo, da je Verač prejel najvišjo možno kazen po disciplinskem pravilniku, ob tem pa ni imel možnosti, da bi svoje dejanje razložil, kar je običajna praksa. Posebej se pri VZS čudijo odločitvi LEN, ker prekršek v očeh sodnikov ni bil najhujše vrste, saj je bil igralec izključen s pravico zamenjave.
Obenem pa se pri VZS čudijo, saj so Grki po tekmi grdo napadli slovenskega vaterpolista in ob tem ni bil nihče kaznovan, Veraču so morali ob robu bazena v bran stopiti igralci, vmešati pa so se morali tudi varnostniki ob igrišču. Tudi v tem primeru je šlo po mnenju VZS za obravnavanje podobnih dogodkov s povsem različnega zornega kota.
"LEN je organizacija, pri kateri je težko kaj doseči in pogosto ravna zelo samovoljno in je sebi namen. Pritožba je edina pot, da nas vidijo in da razmišljajo. Ne moremo vsega kar prezreti in biti tiho. Prav tako pa ne nameravamo zapustiti tega športa," je že dan pred odločitvijo LEN povedal slovenski selektor Željko Tonkovič in takrat tudi pravilno napovedal odločitev krovne evropske plavalne organizacije.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.