
V moštvu iz Maranella so si po slabem začetku sezone lahko oddahnili, 65. zmaga Michaela Schumacherja je pred napovedanim nastopom z novim dirkalnikom v Barceloni pravo olajšanje. Schumacher pa se zmage ni mogel veseliti; po materini smrti sta se tako on, kot njegov brat Ralf Schumacher, odločila za nastop, Michael pa se je nato razumljivo odpovedal vsem običajnim proceduram ob zmagah. Na stopničke se je sicer povzpel in tudi prevzel pokal, FIA pa ga je oprostila vseh obveznosti po dirki, tako da ga je na tradicionalni novinarski konferenci po dirki zamenjal vodja moštva Jean Todt.
Brata Schumacher, ki sta v soboto dosegla prvi startni mesti za dirko v Imoli, sta se takoj po kvalifikacijah odpravila v Koeln in obiskala mater v bolnišnici. Zvečer sta se vrnila v Italijo, v nedeljo dopoldne pa je 55-letna Elisabeth Schumacher umrla. Oba dirkača sta se nato kljub vsemu odločila za nastop.
Dirko je bolje začel Ralf, ki je prehitel brata, svetovni prvak pa si je vodstvo priboril po postankih v boksih, od 25. kroga pa je bil na vrhu. Tam je tudi ostal, predvsem po zaslugi konstantne vožnje in dobrih postankov. Pri Ferrariju in Williamsu so se odločili za taktiko treh postankov, njihovi tekmeci pri McLarnu pa so stavili na dvakratno menjavo gum in dolivanje goriva. Na ta način se je Raikkoenen približal Schumacherju, na koncu tudi zato, kjer je Nemec nekoliko popustil in enkrat tudi zdrsnil prek robnika v travo. Razlika med najhitrejšima je bila na koncu dve sekundi, a zmaga Ferrarija ni bila ogrožena. Uspeh domačega moštva je dopolnil Barrichello, ki je v prvem delu dirke sledil bratoma Schumacher, ko pa sta se v boj za najboljša mesta vmešala še McLarna, ki sta zaradi težjih dirkalnikov napadala iz ozadja, mu je preostal boj za tretje mesto z mlajšim Schumacherjem, ki ga je na veselje številnih navijačev v Imoli tudi dobil.
Schumacher se je z zmago precej povzpel na lestvici skupnega seštevka, saj je z osmega mesta napredoval na tretje. Še vedno je v vodstvu Raikkoenen, na drugem mestu pa je Coulthard, tako da ima britansko-nemško moštvo precejšnjo prednost tudi v skupnem seštevku med konstruktorji.
Izidi (62 krogov, 305,609 km):
1. Michael Schumacher (Nem/Ferrari) 1:28:12,058 (povp. hitrost: 207,895 km/h)
2. Kimi Raikkoenen (Fin/McLaren-Mercedes) + 1,882
3. Rubens Barrichello (Bra/Ferrari) 2,291
4. Ralf Schumacher (Nem/Williams-BMW) 8,803
5. David Coulthard (VBr/McLaren-Mercedes) 9,411
6. Fernando Alonso (Špa/Renault) 43,689
7. Juan Pablo Montoya (Kol/Williams-BMW) 45,271
8. Jenson Button (VBr/BAR) 1 krog
9. Olivier Panis (Fra/Toyota) 1 krog
10. Nick Heidfeld (Nem/Sauber-Petronas) 1 krog
11. Heinz-Harald Frentzen (Nem/Sauber-Petronas) 1 krog
12. Cristiano Da Matta (Bra/Toyota) 1 krog
13. Jarno Trulli (Ita/Renault) 1 krog
14. Antonio Pizzonia (Bra/Jaguar-Cosworth) 2 kroga
15. Giancarlo Fisichella (Ita/Jordan-Ford) 5 krogov
Skupna uvrstitev F1:
1. Kimi Raikkoenen (Fin) 32
2. David Coulthard (VBr) 19
3. Michael Schumacher (Nem) 18
4. Fernando Alonso (Špa) 17
5. Rubens Barrichello (Bra) 14
6. Ralf Schumacher (Nem) 13
7. Giancarlo Fisichella (Ita) 10
8. Juan Pablo Montoya (Kol) 10
9. Jarno Trulli (Ita) 9
10. Heinz-Harald Frentzen (Nem) 7