Na dirki za VN Kanade v Montrealu je drugo mesto osvojil svetovni prvak Michael Schumacher (Ferrari), tretji pa je bil drugi Ferrarijev dirkač Brazilec Rubens Barrichello. Vodilni v skupnem seštevku SP Španec Fernando Alonso je kljub odstopu obdržal prvo mesto, prav tako pa je njegova ekipa Renault prva med konstruktorji.

Prvi del severnoameriške turneje ni prizanašal favoritom. Osmoljenec dirke izpred 14 dni na Nuerburgringu Kimi Raikkoenen je bil eden redkih, ki je preizkušnjo na montrealskem dirkališču končal brez težav, ob uspehu Finca pa so imeli razlog za slavje tudi pri Ferrariju, prvič letos z obema dirkačema na stopničkah.

Raikkoenen je imel zadnjih 15 krogov za letošnjo sezono kar nenavadnega tekmeca v boju za zmago. Preganjal ga je svetovni prvak Schumacher, ki je imel potem, ko je zmanjšal razliko na dve sekundi, celo priložnost, da bi napadel za svojo prvo zmago v sezoni, a se je na koncu odločil za varnejšo različico in zanesljivo drugo mesto. Za moštvo iz Maranella je pomemben tudi dosežek Barrichella, ki je zaradi okvare menjalnika na kvalifikacijah startal iz boksov in se prebil do stopničk.
"Sem več kot zadovoljen. Ko me je Michael začel loviti, sem moral nekoliko bolj paziti," je zmagovalec hladnokrvno ocenil svoj nastop, z drugim mestom pa je bil zadovoljen tudi Ferrarijev voznik: "Na koncu sem bil morda hitrejši od Kimija, ampak nisem želel tvegati kaj nespametnega. V normalnih okoliščinah ga ne bi mogel prehiteti."
Skorajda pri vseh preostalih ekipah z izjemo Ferrarija so otok Notre Dame zapuščali nezadovoljni. Pri McLarnu so zapravili dvojno zmago, potem ko je njihov drugi dirkač Pablo Montoya 18 krogov pred ciljem, ko je bil na progi varnostni avto, prezrl rdečo luč na izhodu iz boksov, zato ga je vodstvo dirke diskvalificiralo. Pri Renaultu so lahko opremo začeli pospravljati že v 38. krogu. Takrat je po trčenju v zid odstopil vodilni v svetovnem prvenstvu Alonso, ki tako prvič v sezoni ni končal dirke, Giancarla Fisichello pa je že šest krogov prej izdala tehnika dirkalnika in je lahko le še zapeljal v bokse. Pri BAR Hondi so imeli na odličnem tretjem mestu še 25 krogov pred koncem Jensona Buttona, sicer najhitrejšega iz kvalifikacij, toda naredil je napako v zadnjem zavoju in se zaletel v zaščitni zid. Ob tolikšnem osipu favoritov se je do visokega četrtega mesta povzpel Brazilec Felipe Massa v Sauberju, Mark Webber je bil peti, mlajši Schumacher šesti, do točk pa sta pred razočaranim domačim junakom Jacquesom Villneuvom na devetem mestu prišla oba voznika Red Bulla David Coulthard in Christian Klien.
------------------------------------------------------------------------------------
Izidi (70 krogov, 305,279 km):
1. Kimi Raikkoenen (Fin/McLaren-Mercedes) 1:32:09,290
(povp. hitrost: 198,754 km/h)
2. Michael Schumacher (Nem/Ferrari) + 1,137
3. Rubens Barrichello (Bra/Ferrari) 40,483
4. Felipe Massa (Bra/Sauber-Petronas) 55,139
5. Mark Webber (Avs/Williams-BMW) 55,779
6. Ralf Schumacher (Nem/Toyota) 1 krog
7. David Coulthard (VBr/Red Bull Cosworth) 1 krog
8. Christian Klien (Avt/Red Bull Cosworth) 1 krog
9. Jacques Villeneuve (Kan/Sauber-Petronas) 1 krog
10. Tiago Monteiro (Por/Jordan-Toyota) 2 kroga
11. Christijan Albers (Niz/Minardi-Cosworth) 3 krogi
Skupno (8):
Dirkači:
1. Fernando Alonso (Špa) 59
2. Kimi Raikkoenen (Fin) 37
3. Jarno Trulli (Ita) 27
4. Nick Heidfeld (Nem) 25
5. Michael Schumacher (Nem) 24
6. Mark Webber (Avs) 22
7. Rubens Barrichello (Bra) 21
8. Ralf Schumacher (Nem) 20
9. Giancarlo Fisichella (Ita) 17
10. David Coulthard (VBr) 17
11. Juan Pablo Montoya (Kol) 16
12. Felipe Massa (Bra) 7
13. Alexander Wurz (Avt) 6
14. Jacques Villeneuve (Kan) 5
15. Pedro de la Rosa (Špa) 4
16. Christian Klien (Avt) 4
17. Vitantonio Liuzzi (Ita) 1
Konstruktorji:
1. Renault 76
2. McLaren-Mercedes 63
3. Williams-BMW 47
4. Toyota 47
5. Ferrari 45
6. Red Bull Cosworth 22
7. Sauber-Petronas 12