Šport

Puščavski izzivalci nared za dirko

Lizbona, 30. 12. 2005 15.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Tradicionalna dirka, na kateri svoje zmogljivosti na poti v Dakar preizkušajo avtomobilisti, motociklisti in tovornjakarji, bo letos že 28.

Miran Stanovnik je okreval po hudi poškodbi in bo branil slovenske barve
Miran Stanovnik je okreval po hudi poškodbi in bo branil slovenske barve FOTO: David Stropnik

Tradicionalna januarska vzdržljivostna dirka, na kateri svoje zmogljivosti in tehnike na poti v Dakar preizkušajo avtomobilisti, motociklisti in tovornjakarji, bo letos na sporedu že 28. Začela se bo v soboto v Lizboni, skupno več kot 9000 kilometrov dolga pot pa bo avanturiste vodila prek Maroka, Mavretanije, Malija, Gvineje do Senegala, kjer se bo dirka 15. januarja končala. Tudi letos reli Dakar ne bo brez slovenske udeležbe, saj bo "puščavski lisjak" Miran Stanovnik, ki je okreval po hudi poškodbi, tokrat celo praznoval jubilejni deseti nastop.

V avtomobilistični konkurenci bo nastopilo 187 posadk, med motociklisti je prijavljenih 240 dirkačev, po puščavi pa se bo podilo še 80 tovornjakov.

Med avtomobilisti bosta največja tekmeca v Mitsubishijevem moštvu. Japonec Hiroši Masuoka - tokrat bo nastopil že na svojem 18. reliju - bi rad na naporni dirki zmagal tretjič, zmagovalec zadnjih dveh sezon Francoz Stephane Peterhansel pa se prav tako ne bi branil tretje zaporedne lovorike. Mitsubishi bo na reliju nastopil z novim modelom pajero evolution. "Novi dirkalnik je zelo močan in hiter in je verjetno najboljši avto te vrste na svetu. Imam dober občutek, v puščavskih razmerah smo že prevozili 10.000 kilometrov in mislim, da težav ne bi smelo biti," je optimističen Masuoka.

Miran Stanovnik bo v puščavi preizkušal svoje zmogljivost že deseto leto
Miran Stanovnik bo v puščavi preizkušal svoje zmogljivost že deseto leto FOTO: David Stropnik

Brez dakarskih izkušenj je Španec Carlos Sainz, ki pa bo skušal nadgraditi svojo izredno uspešno kariero v svetovnem prvenstvu v reliju še z vzdržljivostno preizkušnjo. "Ničesar se ne bojim. Če bi se, me ne bi bilo tukaj. Želim priti čim bližje zmagi, čeprav je to za prvi nastop mogoče preveč optimistično," meni Sainz, svetovni prvak iz let 1990 in 1992, ki bo na Dakarju nastopil v moštvu Volkswagen. V konkurenci avtomobilistov ima visoke cilje tudi nekdanji smukač Luc Alphand, pa tudi najhitrejša ženska na Dakarju Nemka Jutta Kleinschmidt še ni rekla zadnje besede.

Stanovnik že deseto leto na preizkušnji

Pri motoristih bo lansko zmago branil Francoz Cyril Despres. Med opaznejšimi udeleženci pa je tudi slovenski dirkač Miran Stanovnik. Zanj bo Dakar 2006 pomenil majhen jubilej, saj bo to že njegova deseta puščavska preizkušnja. "Značilnosti dirke so mi znane do neke mere, vsekakor pa bo kljub nekaterim varnostnim ukrepom reli gotovo nevaren, saj je to pač takšen šport. S tem, ko so prireditelji omejili uporabo satelitske navigacije, kar meni sicer ustreza, bo dirka gotovo bolj zanimiva in negotova vse do konca. Motorji bodo zaradi določenih omejitev lažji, toda sam prav gotovo ne bom varčeval pri količini goriva in vode, saj želim voziti zanesljivo. Toda to ne pomeni, da bom počasi dirkal v ozadju, ampak se bom vsekakor boril za čim višja mesta," je na nedavni predstavitvi v Ljubljani povedal Stanovnik. Zaradi poškodb in še ne povsem končanega okrevanja ne bo pripravljen povsem stoodstotno, vendar je z dobrim nastopom na reliju v Dubaju nakazal, da se vrača v staro formo. Stanovnik potihoma meri na zmago v svoji kategoriji maraton, skupno pa na preboj med prvo petnajsterico.

Omejena najvišja hitrost

V letošnji izvedbi relija so prireditelji pripravili nekaj pomembnih sprememb, s katerimi bodo predvsem poskrbeli za večjo varnost. Po lanskih dveh smrtnih nesrečah med najbolj ranljivimi udeleženci, motociklisti, so omejili najvišjo hitrost na 150 km/h, omejili pa so tudi uporabo satelitskih navigacijskih pripomočkov in tako večji pomen spet pripisali tradicionalnim "road bookom". Razdaljo med dvema postajama za dotok goriva so s 350 zmanjšali na 250 km, s čimer bodo motoristi naokoli tovorili manj goriva, dvokolesniki pa bodo lažji in bolj obvladljivi. Za dodatno možnost zaščite pa se za zdaj še preizkusno uvaja tudi zaščitna za vrat, podobna tistim iz formule 1 in relija.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15