Porazna zadnja četrtina, ki so jo izgubili za dvanajst točk, je še enkrat več razkrila eno največjih slabosti Dallasa. Luka Dončić je dosegel krepkih, a znova jalovih 38 točk (in jim dodal še 8 podaj ter 7 skokov), a se zdi, da vse preveč energije izgublja s pritoževanji nad sodniki. Tudi tokrat mu je ob strani stal Tim Hardaway Jr. (20 točk, 3 podaje, 7 skokov), po dveh tekmah odsotnosti se je vrnil Dorian Finney-Smith (15 točk, 4 skoki), a se je njihova solidna igra razblinila ob novem bolečem porazu. Moštvo je ob koncu delovalo razglašeno, brez energije in skoraj brez želje po zmagi, saj ni odpovedal le napad, ampak je razpadla tudi obramba.
V drugem polčasu jo je počasi drobil LaMarcus Aldridge (24 točk) in bil med najbolj zaslužnimi za preobrat v zadnji četrtini. San Antonio je imel kar sedem igralcev, ki so dosegli vsaj ducat točk, njihova klop jih je prispevala 47, klop Dallasa 25. Najbolj v oči bode nenaden napadalni zaton Kristapsa Porzingisa, ki je za 9 točk porabil 15 metov (en zadet za tri v osmih poskusih), potem ko se je že zdelo, da se je vrnil na nekdanjo raven iz New Yorka. Z 12 skoki je bil še vedno steber obrambe, a je ob koncu popustil tudi pod domačim košem.
Dallas je znova usahnil
Prva četrtina je potekala po taktirki Dallasa, ki San Antoniu nikoli ni prepustil prednosti. Obroč je zadela polovica njihovih metov za tri točke, v skoku so bili višji od včasih nizke postave domačinov, Dončić in Hardaway pa sta znova odločno polnila koš tekmecev. Slovenski zvezdnik je klub načetemu gležnju, levemu palcu in desnemu zapestju nekajkrat zablestel, znova pa se je pritoževal nad delom sodnikov. A nato razelektril napetost z objemom čez ramo enega od njih in nasmehom. Dve trojki veterana Spursov Marca Belinellija ob koncu četrtine sta poskrbeli, da je razlika znašala le dve točki (29:27).
Mavericksi so drugo četrtino začeli z manjšim jurišem in z osmimi zaporednimi točkami prisilili slovitega trenerja Spursov Gregga Popovicha, da je nalet prekinil z minuto odmora. Najbolj je koristila Rudyju Gayu, ki je začel zaporedoma zadevati. Pri Dallasu se je zdelo, da se je Porzingis otresel nedeljskega napadalnega krča in dobri obrambi dodal tudi tri koše. Toda goste je znova mučila nestanovitnost, San Antonio je izrabil padec njihove igre v drugi polovici četrtine in se nekoliko približal, tako da so na polčas odšli s petimi točkami zaostanka (59:54).
Odmor je Dallasu pomagal, da je po vrnitvi na igrišče znova začel s serijo osmih točk in dosegel dvomestno razliko, razigral se je tudi Finney-Smith, a je San Antonio znova našel odgovor in izničil nalet gostov. Dončićevi nejevolji nad sodniki se je pridružil tudi Hardaway, a je bil za jezikanje ob dosojeni nošeni žogi kaznovan s tehnično napako, domačini pa so dobili priložnost, da izenačijo rezultat. Junior se je hitro oddolžil z zaporednimi petimi točkami, a je posvet s Popovichem Spursom pomagal, da so ob koncu tretjo četrtino dobili za tri in prednost Dallasa znižali na le dve točki (85:83).
San Antonio je v prvem napadu zadnjega dela igre nemudoma izenačil, nato s trojko Gaya nakazal, da se obeta tesen zaključek, kar ni dober obet za Dallas. Spursi so bili v naletu, devet točk brez odgovora je bilo dovolj, da je trener Rick Carlisle Maverickse poklical na minuto odmora. Na igrišče je poslal Porzingisa, kar je nekoliko okrepilo obrambo, a se je Latvijec znova ubadal z razglašenim metom. Ponavljala se je zgodba jalovega napada Dallasa v zadnjih četrtinah, razigrani domačini pa so začeli višati prednost. Gostje so še zmogli en nalet in odgovorili s sedmimi točkami. A je sledil nov razpad igre Dallasa ob koncu in tekma je bila izgubljena (119:109).
Kosanje na jugozahodu
Jugozahodna divizija zahodne konference je naphana z dobrimi moštvi, Dallas in San Antonio pa sta se bodla še pred desetletjem soočenj med velikanoma NBA, Dirkom Nowitzkim in Timom Duncanom. Spursi so osemkrat pometli z Mavericksi, zmagali vsa štiri srečanja v eni sezoni, nazadnje v prejšnji. Dallasu se je ponujala priložnost, da jim prvič vrnejo milo za drago. Toda nastopi Mavericksov zadnje tedne nihajo med bleščečimi predstavami, kot je bila sredina tekma proti New Orleansu, in razglašeno igro, ki smo jo spremljali v Chicagu. Tako proti Indiano kot proti Spursom smo bili znova priča starim mukam, suši pri zaključevanju srečanj. Proti Pacerosom v zadnjih treh minutah niso dosegli niti ene točke, v zadnjih štirih minutah niti enkrat zadeli iz igre. Podobno je neučinoviti bil napad ob koncu v San Antoniu.
Močno se pozna odsotnost Setha Curryja in njegovh metov za tri, še bolj nenaden padec forme Porzingisa. Po odlični igri zadnjih tednov je imel v nedeljo izjemno slab večer, tudi proti San Antoniu mu ni šlo veliko bolje. "Včasih je tako, preprosto ne zadeneš. Na koncu so bili pomembni ti meti. Zelo veliko stvari bi lahko naredili bolje, zelo veliko stvari bi jaz lahko naredil bolje," je dejal v nedeljo. O težavah moštva pri zaključevanju tesnih tekem je bilo prelitega že precej črnila.
"Ko imaš težave ob koncu, lahko najdeš veliko razlogov in veliko izgovorov," je dejal trener Rick Carlisle. Toda po njegovih besedah jih ne bodo iskali, "na stvari moramo pogledati objektivno, videti, kaj lahko izboljšamo, in potem to tudi izboljšamo". Brez krivde ni niti najboljši Maverick Dončić, Saad Yousuf iz časnika The Athletic meni, da "prepogosto v ključnih trenutkih predolgo preigrava in porabi prvih 14 sekund, nato pa šele v zadnjih desetih začne organizirati napad z drugimi soigralci, kar povzroči ovirane in slabe mete na koš".
Dallas ima prav tako težave s kopičenjem poškodb, ki se jim je pridružilo še serijsko obolevanje igralcev. Dončića je staknil poškodbo desnega zapestja (zadnji teden se je sicer bodel z zvinom palca na levi roki). Na tekmi z Indiano so ga pošteno pretepli, zaradi česar je bil izjemno razkačen na sodnike, ki niso piskali v skladu z njegovim videnjem dogajanja. Toda poročilo vodstva lige je srečanje njegovega obraza s komolcem Victorja Oladipa označilo kot napako Slovenca, ker se je "po podaji še naprej z nizko sklonjeno glavo premikal v Oladipovo roko, medtem ko je Oladipo stal v pravilnem položaju pod obročem".
Porzingis ob tem ugotavlja, da nasprotna moštva proti njim načrtno igrajo zelo ostro obrambo, ves čas na robu prekrška. "V takšnih primerih agresivne košarke sodniki ne piskajo vseh prekrškov, saj ne morejo kaznovati čisto vsega. Zdi se mi, da z izkušnjami in potem ko si boljše moštvo, začno bolj soditi v tvojo korist," je opisal realnost sojenja. Ker recept trde igre proti izrazito napadalnemu moštvu deluje, lahko Mavericksi ob koncu sezone in še bolj v končnici pričakujejo podoben pristop od večine tekmecev. Kar pomeni, da se morajo bolje pripraviti na ostro obrambo in najti način, da jo preigrajo.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.