"Kljub naporom in željam, da bi Uleb-evroliga in Fiba-Evropa sodelovali, smo prišli do zaključka, da je to pretežka naloga. Na žalost so se naša nesoglasja in razhajanja še poglobila na sestanku 21. avgusta 2001, zato smo odločili, da je za evropsko košarko bolje, če gre vsaka struja v svojo smer," je Fiba zapisala v sporočilu za javnost in nato posledice enostranskega dejanja obrazložila v osmih točkah.
Pod prvo točko je omenjeno, da se bo evropski "board" Fiba ravnal po zaključkih generalne skupščine iz Bad Kreuznacha maja letos, torej ne bo priznal Uleb niti evrolige. "Fiba je edino pooblaščeno mednarodno telo, odgovorno za sodnike in delegate, zato bo sodnik, ki se bo odločil za sojenje v evroligi, avtomatično izključen iz Fiba seznama za mednarodna klubska tekmovanja," je zapisano pod drugo točko, nato pa sledi: "Vsaka nacionalna zveza ima pravico, da ravna po lastni presoji in pravilih. Enako velja tudi za delegate in generalni sekretar Fiba je edini odgovoren za pravne nasvete. V mednarodnih tekmovanjih lahko igrajo le košarkarji z licencami Fiba, ki so tudi edine, ki jih priznava NBA. Edine veljavne antidopinške teste opravljata Fiba ali Wada. Fiba bo natančno preučila zaključke zasedanja vrha evropske unije v Nici in na podlagi teh sprejela določene zaključke," je zapisala Fiba in še dodala, da lahko vsak klub igra, kjer hoče, in da naj nacionalne zveze v svojih okvirih določijo pravila za nastopanje v mednarodni konkurenci.
O prekinitvi sodelovanja je spregovoril tudi direktor evrolige Jordi Bertomeu. "Uleb oziroma evroliga se ne bo ozirala na odločitev Fiba, ampak bo nadaljevala v začrtani smeri in za prihodnjo sezono že pripravlja novo, drugorazredno tekmovanje." Direktor evrolige je bil kar malce presenečen nad nenadno reakcijo Fiba, saj je kljub razhajanjem pričakoval, da bo z mednarodno zvezo našel skupni jezik.
"Žalosten sem, da se je to zgodilo, hkrati pa šokiran nad načinom, kako je bilo to izpeljano. Predsednik evropske cone Fiba Grk Giorgios Vassilakopulos je namreč po našem sestanku 21. avgusta v Münchnu začel podtalne pogovore z nacionalnimi zvezami in jim prikrival informacije, ki smo jih naslovili nanje v upanju na skupno rešitev težav. Ob tej priložnosti bi se še enkrat zahvalil generalnemu sekretarju Fibe Stankoviću, ki je naredil vse, kar je bilo v njegovi moči, da bi pozabili na preteklost in se usmerili zgolj v prihodnost. Žal ima v svoji organizaciji preveč izdajalcev in premalo somišljenikov," je dejal Bertomeu.