Izbor ekipe 13 skakalcev za veliki finale sezone je znan že nekaj časa, selektor A-reprezentance Robert Hrgota pa je na torkovi novinarski konferenci pojasnil, da fantov ni bilo težko izbrati.
"Fantje so najboljši, kar jih imamo ta čas, vsi so dobro pripravljeni na zaključek sezone. Težav zaradi nekoliko daljšega tekmovalnega premora ni bilo, vse je 'po starem'," je uvodoma dejal selektor.
"Bistvenih razlik v pripravah na finale glede na celotno sezono nismo delali, menim pa, da smo zelo dobro tempirali formo za zaključek," je poudaril Hrgota in dodal: "Res nam to sezono zmaga v svetovnem pokalu še manjka in bi si jo gotovo želeli. Morda bi bila v Planici najbolj dobrodošla. Vendar upam, da se fantje na to ne bodo ozirali, ampak bodo gledali nase. Priložnosti bo veliko, izzivov tudi, lahko se skupaj veselimo finala."
Lanišek: Letalnica je poglavje zase
Prvi slovenski adut, Anže Lanišek, ki je imel na prejšnjem svetovnem prvenstvu v Oberstdorfu težave z bolečinami v hrbtu, pa je vseeno osvojil kolajno, je pozdravil nekoliko daljši premor, kot so ga skakalci ob koncu sezone sicer vajeni. Bolečine so pod nadzorom, poškodba ga ta čas ne ovira.
"Še vedno bom šel iz skoka v skok, iz dneva v dan. Menim, da so moji skoki ta čas na vrhunski ravni, vseeno pa se je treba zavedati, da je letalnica poglavje zase. Moj glavni cilj je čim bolj uživati v poletih," je dejal junak slovenskega tabora.
Peter Prevc še vedno čuti strahospoštovanje
Najizkušenejši član slovenske vrste Peter Prevc prav tako poudarja, da je preskok s skakalnice na letalnico kar velik, četudi je v zaletni hitrosti le 10 km/h razlike.
"Sam imam strahospoštovanje do letalnice v Planici vsakič znova že vrsto let. Prelet je res drugačen. A ko prebiješ led in se spustiš po napravi, te letalnica hitro pomiri," pojasnjuje Peter Prevc, ki to zimo na Planico resda nima lepih spominov, a upa na boljši konec sezone.
"Na decembrskem SP v poletih sem tu prvič izpadel iz ekipe, a kljub temu že zelo težko čakam na začetek planiškega tedna. Moja zadnja Planica je bila zame težka, a zdaj je tu nov izziv. Treningi so nakazali, da sem naredil premik na bolje. Ampak tekma je tista, ki šele pokaže, ali si dober ali ne," razmišlja nekdanji dobitnik velikega kristalnega globusa.
Pavlovčič: Zelo težko sem čakal na planiški finale
Zadnje dni je na treningih dobro skakal tudi Domen Prevc: "Od mene se vsako leto v Planici pričakuje nek presežek. Sem dobro pripravljen, ampak šele prvi nastopi na letalnici bodo približno pokazali, kje smo."
Medtem pa se Bor Pavlovčič, sicer član B-reprezentance, ki je to sezono zablestel tudi v svetovnem pokalu in je drugi najboljši Slovenec, močno veseli domače tekme. Mojstrančan pravi, da ima pod Poncami zagotovo največjo podporo domačih navijačev.
"Po premoru se počutim super. Tekmovalni 'oddih' mi je zelo prijal. Prvi teden sem si vzel nekoliko več počitka, zadnji teden pred Planico pa sem spet 'na polno' treniral. Res sem že zelo težko čakal na planiški finale in veselim se tekem," je dejal Pavlovčič.
Justin bo sodeloval s Slatnarjem
Poleg omenjenih bodo v kvalifikacijah nastopili še Timi Zajc, Žiga Jelar, Tilen Bartol, Cene Prevc, Lovro Kos, Anže Semenič in tudi Rok Justin, ki se je odločil, da bo konec tedna končal kariero.
"Ker sem bil vedno profesionalec, sem se odločil, da bom sezono profesionalno izpeljal do konca. V soboto načrtujem en ali dva poslovilna poleta, nato grem v športni pokoj. Za konec tedna imam tako še večjo motivacijo kot sicer. Upam, da me bo poneslo čim dlje," je razmišljal 27-letni skakalec, ki je zadnji dve leti ob treniranju tudi uspešno doštudiral in ob tem tudi delal pri Petru Slatnarju, podjetniku in inovatorju v smučarskih skokih.
Presečnik zaradi okužbe brez nastopa, z njim je moral hotel zapustiti tudi Grilc
"Najbolj sem ponosen na vse zmage v celinskem pokalu, v svetovnem žal nisem bil tako uspešen. O koncu sem razmišljal že lani, pa sem nato potegnil še eno sezono zaradi svetovnega prvenstva v Oberstdorfu, a se mi ta žal ni izšla, kot bi si želel," je dejal novopečeni inženir strojništva, ki bo nadaljeval delo pri Slatnarju.
Nastopiti bi morala tudi Jernej Presečnik in Tjaš Grilc, a je bil Presečnik pozitiven na testiranju za okužbo z novim koronavirusom. Skupaj z Grilcem, pri katerem so ugotovili rizičen stik, je moral Presečnik zapustiti reprezentančni hotel, Hrgota pa bo po večernem sestanku vodij ekip sporočil imena zamenjav.
Jasnič: Finančni rezultat panoge bo drugačen od načrtovanega
Predsednik zbora in odbora za smučarske skoke in nordijsko kombinacijo pri Smučarski zvezi Slovenije (SZS) Ljubo Jasnič se je pred velikim finalom skakalne sezone 2020/21 v Planici ozrl na z organizacijskega vidika zelo težko sezono. Pod črto bo finančni rezultat panoge drugačen od načrtovanega, je poudaril Jasnič. Moška sezona svetovnega pokala je kljub "koronski" pandemiji potekala razmeroma nemoteno skoraj do zadnjega, ko so norveški prireditelji odpovedali celotno norveško turnejo, ki je tradicionalno pred finalom v Planici.
Pri SZS so razmišljali tudi o nadomeščanju vseh norveških tekem v Planici, vendar so se zaradi velikega finančnega bremena odločili, da bodo nadomestili le eno tekmo. Tako bodo konec tedna pod Poncami na finalu sezone kar štiri tekme, prva že v četrtek.
Zmanjkalo sredstev za še eno tekmo
"V imenu panoge gre zahvala predsedniku SZS Enzu Smrekarju, da je v imenu firme prevzel finančno breme četrtkove tekme. Žal nam ni uspelo pridobiti financ še za eno tekmo norveške turneje. Za nami je zelo težka sezona, nepredvidljiva," je pojasnil Jasnič o sezoni, ki je prinesla mnogo dobrih in tudi slabše rezultate.
"Vsa dogajanja so vplivala, da bo finančni rezultat drugačen od načrtovanega. A počakajmo na april. Kot veste, je lanski marec z odpovedjo svetovnega prvenstva v poletih izkopal veliko finančno luknjo, globoko preko milijona evrov. Ker smo finale organizirali, ne pa izpeljali. Posledica je, da smo v panogi ostali brez plačil TV-pravic decembra lani in tudi teh marca. To je prispevek panoge k sanaciji Planice. Čimprejšnja sanacija Planice pomeni tudi čimprejšnjo nadaljnjo pomoč skokom in tekom. Gre za vzajemno odvisnost, gre za sobivanje v dobrem in slabem," je poudaril predsednik zbora in odbora za skoke in NK.
Pojasnil je še, da so veliko denarja pri SZS to sezono vložili v preventivo okužb z novim koronavirusom, da v največji možni veri zaščitimo tekmovalce: "Vesel sem, da so ta čas vsi zdravi in da lahko tekmujejo. A dogajanja v športu od odgovornih zahtevajo analizo, kaj s športniki, ki predstavljajo državo po svetu. Načrt prednostnih skupin cepljenja proti covidu-19 jih nima na seznamu. Mislim, da bi morali razmisliti o tem, da se nanj uvrsti tudi športnike. Vsa velika tekmovanja so bila organizirana, mi pa smo z življenjem v mehurčkih upali, da se vrnemo domov brez dodatnih karanten."
Pogreša pozornost do športa
Jasnič se je obregnil tudi ob program države za izhod iz krize.
"V njem sta zapisana turizem in kultura, nikjer pa ni športa. Prepričan sem, da je treba športu ravno tako nameniti pozornost, če želimo zadržati svetovno pojavnost slovenskega športa in obvarovati športne objekte v Sloveniji pred propadom. S tem vprašanjem je povezana tudi tesnoba, ki me spremlja vse od začetka ukrepov," je priznal Jasnič in opisal težave slovenskega športa, tudi skakalnega.
"Mladi skakalci so imeli to sezono le en mesec normalnega treninga na skakalnicah. Temu dodajmo predčasno končano lansko sezono in pridemo so poraznega stanja pripravljenosti tekmovalcev, reprezentantov jutrišnjega dne. Zaprte telovadnice, skakalni objekti, prepoved zbiranja in s tem treniranja so vzroki, da je marsikdo opustil vadbo smučarskih skokov. Ocenjujem, da je osip nekje 20-odstoten. Težko bo ponovno zagnati kolesje," je priznal.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.