Tekmovanje si je ogledalo okrog 5000 gledalcev, ki so pripravili lepo vzdušje na največji atletski prireditvi pri nas v zadnjih desetletjih po balkanskem prvenstvu leta 1986, kjer so zadnjič v Sloveniji v različnih disciplinah nastopali svetovni ter evropski prvaki in rekorderji.
V superligo so se uvrstili Nizozemci (121), Slovenci so bili peti (82). Med ženskmi so si napredovanje v superligo zagotovile Ukrajinke (125 točk), Slovenke pa so bile šeste (86). Slednje bi sicer sodile višje, vendar so v soboto v ženski štafeti 4 X 100 m napravile napako v predaji in ostale brez palice ter tudi brez točk.
Sonja Roman (Pomurje) je drugi dan v teku na 1500 m zmagala s 4:10,50 in ugnala tudi favorizirano 31-letno nekdanjo svetovno prvakinjo Carlo Sacramento s Portugalske. Boštjan Buč (Velenje) je na 3000 m zapreke dosegel četrto zmago za Slovenijo in prvo moško na dvodnevnem tekmovanju, s časom 8:28,42 pa je prepričljivo premagal evropskega rekorderja Nizozemca Simona Vroemena (8:36,55).
Svetovna dvoranska rekorderka Jolanda Čeplak je prvi dan pokala prepričljivo zmagala na 800 m (1:58,30) z enim najboljših izidov sezone na svetu, ta sta sicer tako na 800 kot na 1500 m v njeni lasti. Merlene Ottey, s 35 odličji na največjih tekmovanjih ena izmed najuspešnejših športnic vseh časov, pa je zanesljivo pritekla prva v cilj na 100 m (11,25). Primož Kozmus (Fit Brežice) je bil drugi v metu kladiva (75,73), Meta Mačus (Gorica) je bila druga na 400 m ovire (57,28), tretji je bil Rok Predanič (Mass) na 100 m (10,59) in tudi v moški štafeti 4 X 100 m, v kateri so nastopili še Jakob Jerančič, Boštjan Fridrih in Jan Žimer (39,81), tretji pa je bil tudi Kranjčan Rožle Prezelj v skoku v višino (2,21). Drugi dan pokala je bila druga Merlene Ottey na 200 m (23,06), tretji pa sta bili Tina Čarman (Triglav Kranj) v skoku v daljino (6,32) in Marina Tomič (Kladivar Celje) na 100 m ovire (13,52), kjer dvakratna evropska prvakinja 33-letna Bolgarka Svetla Dimitrova po ogrevanju zaradi poškodbe ni nastopila.
"Dosegli smo napovedane uvrstitve, le dekleta bi bila lahko kakšno mesto višje. To bi se navkljub vsemu zgodilo, če bi denimo na 4 X 400 m dekleta nastopile v najmočnejši zasedbi. Ker pa je Mačusova čutila bolečine, smo nastopili z rezervo. Nismo želeli tvegati njene poškodbe, saj ima možnost, da izpolni normo in nastopi na SP v Parizu. Po odpovedih Igorja Primca, Matica Osovnikarja in Matica Šestaka zaradi poškodb smo pričakovali veliko bolj negotov nastop moške vrste, ki pa je kot celota delovala veliko bolj enotno in borbeno, kot ženska. Med dekleti imamo sicer nekaj športnic, sposobnih najvišjih mest v najmočnejši konkurenci," je menil predsednik strokovnega sveta Atletske zveze Slovenije (AZS) Milan Lorenci.
Slovenska ženska reprezentanca je bila po sobotnih zmagah Čeplakove in Otteyjeve ter drugem mestu Mačusove dolgo časa na drugem mestu, nato pa je strmoglavila na šesto po prvem dnevu. V predzadnji disciplini dneva je ženska štafeta 4 X 100 m po drugi predaji ostala brez palice. Tek naj bi za Slovenijo začela Radmila Vukmirovič (Gorica), namesto nje pa je prva startala Alenka Bikar (Olimpija), ki je uspešno predala Kristini Žumer (Mass), nato pa je prišlo do težav in palica ni prišla do Vukmirovičeve, ki naj bi prehitro startala. Tako Otteyjeva kot zadnja v četverici svojega nastopa v štafeti sploh ni dočakala.
"Krivdo za zaplet prevzemamo v strokovnem vodstvu ekipe. Ne bi smeli popuščati pritiskom tekmovalk, ampak bi morali štafeto postaviti tako, kot je bilo običajno," je dejal Lorenci in dodal, da se bodo gotovo naslednjič odločili drugače in v podobnem primeru, kot tokrat v Velenju, za skok v daljino v ekipo postavili Jana Žumra namesto Gregorja Cankarja. "Cankar se mora dokazati na enem izmed močnih mednarodnih tekmovanj. Na pravi tekmi mora doseči dober rezultat," je dodal Lorenci.