Po večkratnih odpovedih zadnjih dveh regat zaradi vetra so bili tokrat pogoji za jadranje odlični, veter je pihal s hitrostjo 15 vozlov, trikratni zmagovalec tekmovanja Coutts pa je še enkrat več dokazal svoje mojstrstvo, saj je njegova posadka vodila od starta do cilja. Tudi tokrat so mu delo olajšali dvakratni branilci naslova "Kiviji", kot ljubkovalno imenujejo Novozelandce, saj so imeli težave s spinakerjem, kar jih je od končnih zmagovalcev oddaljilo za pol minute. Kljub temu pa so na novozelandski jadrnici priznali premoč Alinghija v letošnjem tekmovanju. "Bili so preprosto fenomenalni. Prevladali so v vseh elementih in odjadrali popolno dirko," je dejal krmar Novozelandcev Dean Barker.

Na drugi strani je njegovemu kolegu na Alinghiju, sicer tudi Novozelandcu, 41-letnemu Couttsu uspevalo vse mogoče, saj je s 14 zaporednimi zmagami postavil nov rekord tekmovanja, s tremi osvojitvami pokala pa se je pridružil Dennisu Connerju, Haroldu Vanderbiltu in Charlesu Barru, ki so prav tako zmagali po trikrat. Coutts je tudi edini, ki je lovoriko osvojil za dve različni državi. "Ne pozabite, da sem še vedno Novozelandec in da sem na to tudi ponosen. Toda neznansko sem ponosen tudi na to, kar smo uspeli narediti na Alinghiju. Osebno sem imel ogromno dela in sem zato, kot se za poklicnega mornarja spodobi, zelo ponosen na to, kar sem naredil," je ob nazdravljanju s šampanjcem dejal Coutts, ki je zmagal tudi leta 1995 z jadrnico Black Magic in leta 2000 z NZL-60.
Evropski uspeh je financiral Ernesto Bertarelli

Vesel je bil tudi švicarski miljarder Ernesto Bertarelli, ki je prispeval sredstva za jadrnico in ekipo, ki so jo v večini sestavljali prav "Kiviji". Uspelo mu je namreč to, kar v 150 letih ni uspelo nobenemu drugemu evropskemu velekapitalistu - osvojiti lovoriko, ki jo je kot prvemu leta 1851 uspelo prijadrati Američanu Richardu Brownu na jadrnici America. "Zame je to, da je Švici uspelo osvojiti ta srebrni pokal, znamenje upanja za vse ostale. Svetu sporoča, da na tem planetu ni nič nemogoče. Resnično ta zmaga daje ljudem veliko upanja. Kdo bi si mislil - Švica in Pokal Amerike skupaj! Če to lovoriko lahko ponesemo na vrh Matterhorna, bomo to zagotovo storili," je bil zadovoljen 37-letni švicarski mogotec Bertarelli, ki bo naslov najverjetneje branil leta 2007.