Šport

Pet maskot za OI

Peking, 11. 11. 2005 21.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Za olimpijske igre v Pekingu so izbrali kar pet maskot: pando, krapa, tibetansko antilopo, lastovko in olimpijski ogenj.

Za olimpijske igre v Pekingu so izbrali kar pet maskot
Za olimpijske igre v Pekingu so izbrali kar pet maskot FOTO: Reuters

Tisoč dni pred začetkom olimpijskih iger v Pekingu so v pekinški športni dvorani predstavili kar pet maskot, ki bodo predstavljale največji športni dogodek leta 2008. Izbrali so risane verzije pande, krapa, tibetansko antilopo, lastovko in olimpijski ogenj, vsako v eni izmed barv petih olimpijskih krogov. Imena maskot so Bej Bej, Jing Jing, Huan Huan, Jing Jing in Ni Ni, ki skupaj tvorijo dobrodošlico: "Peking vas pozdravlja!" To je največje število maskot na enih OI; po tri so imeli v Salt Lake Cityju (2002) in Sydneyju (2000).

"Kitajska je lahko srečna, ker ima toliko živali, ki lahko poosebljajo olimpijske ideale," je pred 400 gledalci in skoraj celotnim politbirojem kitajske komunistične partije, dejal predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Jacques Rogge. Pripravili so tudi risani film, v katerem glavno vlogo igrajo maskote, režiral pa ga je Han Meilin.

Organizatorji OI pričakujejo, da bodo od maskot in drugih več kot 300 licenčnih proizvodov dobili približno toliko denarja kot so jih na prejšnjih OI; v Sydneyju in Atenah je ta del navrgel okrog 255 milijonov evrov. Najnižja cena posameznega izdelka s maskoto, to so pisala, je osem 8 juanov (85 centov), kovanci iz dragih kovin pa bodo presegli nekaj tisoč evrov.

Maskota
Maskota FOTO: Reuters
Maskota
Maskota FOTO: Reuters
Maskota
Maskota FOTO: Reuters
Maskota
Maskota FOTO: Reuters
Maskota
Maskota FOTO: Reuters
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20