Brežiški atlet Primož Kozmus, svetovni podprvak v metu kladiva, je na olimpijskih igrah v Pekingu v finalu osvojil zlato odličje.
Za njim sta se zvrstila Belorusa Vadim Devjatovski, ki je za srebro kladivo vrgel 81,61 metra, ter bronasti Ivan Tihon, svetovni prvak, ki je zmogel 81,51 metra. Kozmus je s slovensko trobojnico opravil častni krog ob 20.27 uri po lokalnem času (14.27 po slovenskem). Ob 21.15 (ob 15.15 po slovenskem) se je začela podelitev medalj, ko so zaigrali slovensko himno, med Zdravljico pa se je na drogu dvigala slovenska zastava. Pred tem sta podobno čast, le da brez Zdravljice, doživeli srebrna Brigita Bukovec v teku na 100 m ovire leta 1996 v Atlanti in bronasta Jolanda Čeplak leta 2004 v teku na 800 m v Atenah.

Kozmus je s tem uspehom postal tudi prvi olimpijski prvak v atletski zgodovini. Slovenski junak je vse skozi vodil in bil tudi edini, ki mu je v vseh poskusih uspelo kladivo zalučati preko meje 80 metrov. Dosegel je izjemne mete in sicer 80,75, 82,02, 80,79, 80,64, 80,98 in 80,85.
Brežičan je začel kot deveti med 12 finalisti. Pred njim je metala večina favoritov, nihče pa ni presegel 80 m. Ko je stopil v krog za izmet, je Brežičan najprej zatisnil oči in med kratko meditacijo premikal ustnice. Zavrtel se je, kladivo pa je pristalo pri 80,75 m. Prva osemdesetica finala in prevzem vodstva. V drugi seriji je magično mejo drugi presegel Tihon (80,56 m), ki je lani v Osaki postal svetovni prvak. Na tem položaju je že vse od leta 2003, tri SP zapored.

V tretji seriji je le Kozmus vrgel prek 80 m (80,79 m), čeprav je bil ta met tehnično še slabši od drugega in je koleno 'dvignil skoraj do brade'. "Kaj hočem, po težavah s poškodbo kolena, ki so mi preprečile nadaljevanje sezone (v kateri je nanizal pet zmag ob enem drugem mestu), imam težave s tehniko in sem metal na moč." Čakal je le še Parsa, ki pa je kladivo vrgel v zaščitno mrežo.
Po tretji seriji in pred končnim bojem najboljše osmerice so se od stadiona poslovili Nemec Markus Esser, četrti na EP leta 2006 in finalist zadnjih OI in SP, Kanadčan James Steacy, Hrvat Andras Haklits in David Nazarov iz Tadžikistana.
V izredni peti seriji so bile dosežene štiri osemdesetice. Prvo je dosegel dotlej 'nevidni' Tihon, ki je bil srebrn že na OI leta 2004 v Atenah. Slednji je tudi edini pridobil in napredoval na tretje mesto. "Tihon je najbolj nevaren tedaj, ko ga ni videti," se je lanskega SP v Osaki spomnil Kozmus, ko je po Belorusovem zadnjem metu izgubil tedaj že skoraj dobljeno zlato odličje.
Zadnja serija se je začela zelo nenavadno. Edini uspešni met v tej, za večino nesrečni seriji, je uspel Parsu, ki pa je z 79,83 m v tem poskusu ostal četrti in ponovno brez stopničk. Na vrsti je bil Tihon. V domačem Brestu je 3. julija leta 2005 s 86,73 metra le za centimetre zaostal za svetovnim rekordom Rusa Jurija Sediha, ki je bil dosežen 30. avgusta leta 1986. Tekmovalec z drugim najboljšim izidom vseh časov je v svojem prvem nastopu v tej sezoni in po ugibanju, kako resna je njegova poškodba, vse dvome o svoji pripravljenosti odpravil 9. julija v domačem Grodnem, kjer je s 84,51 metra dosegel daleč najboljši izid sezone na svetu. V pekinškem Ptičjem gnezdu je svoj olimpijski nastop končal z 80,87 metra in Kozmus je bil že najmanj srebrn. Ko je Devjatovski še drugič zadel mrežo, skupno pa je bilo to že petič na tekmi, je bilo jasno, da se je začela 'slovenska pravljica'.
Pred nastopom je pričakoval, da bo moral izboljšati slovenski rekord (82,30 m), ki ga je dosegel 10. junija leta 2007 v Bydgoszcu na Poljskem. "Pričakoval sem, da bi me lahko proti koncu, ko so se izboljševali dosežki tekmecev, kdo prehitel. Pa se to ni zgodilo. Danes so se vse 'domine' sestavile v moj mozaik," je v nekaj besedah tekmo povzel Kozmus, ki je imel pred finalom peti izid sezone na svetu (81,64 m, 18. junija v Celju).
Potem, ko je Kozmus že v kvalifikacijah pokazal izjemno formo in se brez težav uvrstil v veliki finale je tudi v finalu opravil z odliko. "Zadnji met sem opravil za svojo dušo. Izjemno sem vesel. Teh občutkov se ne da opisati. So enkratni. Le redki imajo priložnost, da so olimpijski zmagovalci," je vrelo iz do ušes nasmejanega Kozmusa.
Kozmus je dobil tudi priložnost, da postavi še en mejnik. Svetovni rekorder Sedih je bil zadnji, ki je ubranil olimpijsko zlato v kladivu (prvi leta 1976 in 1980). "Tudi po tem olimpijskem zlatu je ostalo še veliko ciljev. Dolgoročni, do OI leta 2012 v Londonu, je svetovni rekord, dotlej pa bo še lepo število velikih tekmovanj," je svetovni rekord omenil Kozmus. Iz njegovih ust je slišati zelo verjetno osvojljiv Mt. Everest. Triglav je Brežičan že davno presegel.
Slovenija ima skupaj štiri odličja, poleg zlata Kozmusa še srebro plavalke Sare Isakovič ter bronasti kolajni judoistke Lucije Polavder in Rajmonda Debevca v strelstvu.
Izidi:
1. Primož Kozmus (Slo) 82,02 m
2. Vadim Devjatovskij (Blr) 81,61
3. Ivan Tihon (Blr) 81,51
4. Krisztian Pars (Mad) 80,96
5. Koji Murofuši (Jap) 80,71
6. Olli-Pekka Karjalainen (Fin) 79,59
7. Szymon Ziolkowski (Pol) 79,22
8. Libor Charfreitag (Slk) 78,65
KOMENTARJI (252)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.