
Svetovni prvaki in evropski podprvaki Španci so se tako uvrstili šele v drugi olimpijski finale po Los Angelesu leta 1984, kjer so izgubili z ZDA, medtem ko so bili tretji takrat igralci SFRJ. Litovcem pa je še na petih zaporednih igrah, na katerih nastopajo kot neodvisna država, spodletelo v polfinalu. V Barceloni leta 1992, Atlanti leta 1996 in Sydneyju leta 2000 so osvojili bronasto kolajno, medtem ko so bili v Atenah pred štirimi leti četrti.
Španci so dobili prvo četrtino z 21:19, a so nato Litovci predvsem po zaslugi trojk njihovega igralca tekme Simasa Jasaitisa prevzeli pobudo in na premor med polčasoma odšli s prednostjo 42:40. Prednost so igralci iz košarkarsko nore baltske države ohranili tudi v tretji četrtini, ki so jo končali s prednostjo štirih točk.
V zadnji četrtini pa so Španci našli svojo igro in na krilih njihovega najboljšega strelca, zvezdnika košarkarske lige NBA Paua Gasola, prešli v vodstvo s 73:71. Vajeti nato niso spustili vse do konca in dosegli svojo peto zmago v šestih srečanjih z Litvo.
Medtem ko so se Španci veselili, so Litovci tako polfinalno tekmo olimpijskih iger znova zapuščali sklonjenih glav, in to kljub temu, da so imeli s 46 odstotki boljši odstotek meta od Špancev (43 odstotkov), ujeli pa so tudi eno odbito žogo (34) več od igralcev z Iberskega polotoka. So pa igralci Litve naredili več osebnih napak ter izgubili več žog (18:11) in tako v napetem in izenačenem srečanju, v katerem so Španci vodili za največ osem točk, Litovci pa za šest, zapravili možnost za prvi olimpijski finale.
Američani v finalu košarkarskega turnirja

Košarkarji ZDA so se uvrstili v finale olimpijskega turnirja v Pekingu. V drugem današnjem polfinalu so s 101:81 (30:11, 49:40, 78:64) gladko premagali branilce olimpijskega naslova Argentince in se jim tako maščevali za polfinalni poraz pred štirimi leti. V nedeljskem finalu se bodo pomerili s Španci, Argentinci pa bodo za bron zaigrali z Litovci.
Američani so silovito začeli in si že v prvi četrtini priigrali veliko prednost. Argentinci, ki so zaradi poškodbe gležnja že v prvi četrtini do konca iger izgubili največjega zvezdnika Emanuela Ginobilija, se kljub podpori nogometne legende Diega Maradone s tribun proti zvezdnikom lige NBA niso znašli in kazalo je na pravo ponižanje.
V drugi četrtini so se nato gavči presenetljivo vrnili v igro, pri tem pa so jim pomagali tudi igralci s sicer kratke in ne ravno zvezdniške klopi. Med njimi je bil najboljši organizator igre Alfredo Paolo Quinteros, ki je na koncu dosegel 12 točk. Argentinci so se z agresivno consko obrambo in agresivno igro približali celo na šest točk, na premor pa odšli z zaostankom devetih točk.
Že takoj na začetku tretje četrtine pa so Američani, ki jih je vrnitev Južnoameričanov kar malo zmedla, pokazali, da se tokrat ne bodo pustili presenetiti. Z nekaj hitrimi točkami prvega igralca kluba Cleveland Cavaliers LeBrona Jamesa, ki ga v prvem polčasu skoraj ni bilo videti, so Američani znova ušli, nato pa z zbrano igro kljub žilavemu odporu Argentincev uspešno pripeljali do konca polfinale, ki ga sicer niso krasile košarkarske vragolije, s katerimi so se ameriški zvezdniki na turnirju že izkazali.
Dokaj izenačen napad Američanov je z 21 točkami vodil zvezdnik kluba Denver Nuggets Carmelo Anthony, medtem ko je pri Argentincih odsotnost Ginobilija v največji meri nadomestil Luis Scola, ki je dosegel 28 točk.
"Zmago smo zapravili v prvi četrtini in za to smo plačali visoko ceno. Potem smo imeli zares težko nalogo, še posebej po poškodbi Ginobilija. Nismo odigrali po načrtu in tega si ne smeš dovoliti proti ekipi, kot je ZDA," pa je poraz opisal Carlos Delfino.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.