Phelpsu še tretje zlato in nov rekord

Peking, 12. 08. 2008 07.31 |

Ameriški plavalni zvezdnik Michael Phelps nezadržno napreduje po večni lestvici najboljših olimpijcev. Na 200 metrov prosto je osvojil še tretjo zlato medaljo.

Michael Phelps
Michael Phelps FOTO: Reuters

Phelps je s časom 1:42,96 za 90 stotink izboljšal svoj stari rekord. Srebro je osvojil Korejec Park Tae-hwan (1:44,85), bron pa Američan Peter Vanderkaay (1:45,14). V svojo bogato zbirko je tako pospravil že 11 odličij, od tega kar devet zlatih, poleg prvih mest pa je bil še dvakrat tretji. Na lestvico najboljših olimpijcev se je tako povzpel na peto mesto.

Triindvajsetletni Michael Phelps torej niza uspeh za uspehom. Ne le, da osvaja najbolj žlahtna odličja, temveč iz nastopa v nastop ruši tudi svetovne rekorde, ponavadi kar svoje. Na OI v Pekingu je v disciplini 200 metrov prosto v času novega svetovnega rekorda osvojil že svoje tretje zlato odličje na teh igrah. Izjemni Američan je nov mejnik v tej disciplini s časom 1:42,96 prestavil kar za devet desetink, podobno pa je bilo tudi na 400 metrov mešano in z ameriško štafeto na 4 x 100 metrov prosto.

S tremi novimi zlatimi odličji, ki pa so le del tega, kar Phelps obljublja na teh olimpijskih igrah, se je po zlatih odličjih že izenačil s prvimi štirimi na lestvici večnih, telovadko nekdanje Sovjetske zveze Lariso Latinino, atletom Paavom Nurmijem (Finska) in rojakoma Markom Spitzom ter Carlom Lewisom, ki sta odličja v plavanju in atletiki nizala v osemdesetih in devetdesetih letih prejšnjega stoletja. Phelpsa torej do prvega mesta na večni lestvici loči le še osvojitev enega prvega mesta, za to pa ima na olimpijskem turnirju v Pekingu še kar pet priložnosti.

Coughlinova ubranila naslov olimpijske prvakinje

Ameriška plavalka Natalie Coughlin je ubranila naslov olimpijske prvakinje v disciplini 100 m hrbtno. Coughlinova je za zlato kolajno odplavala čas 58,96. Srebrno kolajno je osvojila Kirsty Coventry (59,19) iz Zimbabveja, bronasto pa Američanka Margaret Hoelzer (59,34).

Tudi Piersol z rekordom na najvišjo stopničko

Ameriški plavalec Aaron Piersol je v disciplini 100 m hrbtno v času novega svetovnega rekorda (52,54) osvojil zlato kolajno. Stari rekord je izboljšal za 35 stotink. Srebrno kolajno si je priplaval Američan Matt Grevers (53,11), medtem ko sta si bron z enakim časom (53,18) razdelila Avstralec Hayden Stoeckel in Rus Arkadij Vjačanin.

Na 100 m prsno olimpijska prvakinja Avstralka Jonesova

Leisel Jones
Leisel Jones FOTO: Reuters

V disciplini 100 m prsno je avstralska plavalka Leisel Jones osvojila zlato kolajno v času novega olimpijskega rekorda 1:05,17. Srebrno medaljo si je priplavala Američanka Rebecca Soni (1:06,73), bronasto pa Hrvatica z avstrijskim potnim listom Mirna Jukić (1:07,34).