Ne glede na to, da so tekmovanja v Pekingu še v polnem zamahu, je dober teden pred koncem iger že znano prvo ime 29. poletnih olimpijskih iger. To je Američan Michael Phelps, ki je zadnji dan plavalnega dela tekmovanj osvojil že osmo zlato odličje in se v zgodovino vpisal kot edini športnik s tem dosežkom na enih olimpijskih igrah.
"Kamen se mi je utrgal od srca. Do zadnje discipline o svojem lovu na rekord nisem hotel veliko govoriti, zdaj pa lahko glasno rečem. Uresničilo se mi je tisto, za kar sem zadnja leta živel. Uresničile so se mi sanje, za katere sem trdo delal. Ponosen sem, da mi je uspelo nekaj, kar ni še nikoli nikomur. Ne vem več, kaj naj rečem. Toliko čustev je prisotnih, zdaj hočem le videti mamo," je takoj po prihodu iz bazena dejal 23-letni Phelps, ki je z dveh olimpijskih iger prinesel že 14 zlatih kolajn.
Osmi dan finalnih preizkušenj v plavanju je 23-letni Phelps nastopil z ameriško štafeto na 4 x 100 metrov mešano, v kateri je plaval v tretji izmeni v delfinovem slogu in se na koncu veselil še osmega zlatega odličja. Poleg zadnje discipline se je Phelps v Pekingu na najvišjo stopničko povzpel še v disciplinah na 400 metrov mešano, 200 metrov prosto, 200 metrov delfin, 200 metrov mešano, 100 metrov delfin in s štafetama v prosti tehniki na 4 x 100 ter 4 x 200 metrov.
V svojem drugem poskusu, prvič je Phelps na olimpijskih igrah nastopil pred štirimi leti v Atenah, ko je prav tako osvojil osem odličij, le da je bila takrat njegova bera šest zlatih in dve bronasti kolajni, je izjemni Američan le izboljšal rekordni dosežek rojaka Marka Spitza, ki je leta 1972 v Münchnu sedemkrat osvojil prvo mesto.
S skupno 14 zlatimi odličji je Phelps še povečal prednost na večni lestvici najbolj uspešnih olimpijcev, saj so prvi zasledovalci osvojili pet zlatih kolajn manj. Devet najbolj žlahtnih kolajn je uspelo osvojiti štirim športnikom. To so nekdanja telovadka Sovjetske zveze Larisa Latinina, finski atlet Paavo Nurmi, omenjeni Mark Spitz ter še en Phelpsov rojak Carl Lewis, ki je tekmoval v atletiki.
V Vodni kocki so se tako končala olimpijska tekmovanja v plavanju. Gledalci so lahko v enem tednu spremljali fantastične obračune, padlo je kar 25 svetovnih rekordov. Z osmimi zlatimi kolajnami je izstopal Phelps, Američani pa so bili najboljši tudi po številu kolajn, osvojili so jih kar 31, tri več kot pred štirimi leti v Atenah.
Američani so najboljši v plavalnem delu olimpijskih iger, zadnji, ki so bili boljši od njih, so bili leta 1988 reprezentanti nekdanje Nemške demokratične republike. Od 31 kolajn, ki so jih osvojili, je 12 zlatih, devet srebrnih in deset bronastih. Poleg Phelpsa so se z zlatom okitili še Aaron Piersol na 100 metrov hrbtno, Ryan Lochte na 200 metrov hrbtno, Natalie Coughlin na 100 metrov hrbtno in Rebecca Soni na 200 metrov prsno.
Padlo je 25 svetovnih rekordov (vse druge je praktično nemogoče prešteti), tudi tu je seveda prednjačil Phelps, ki je v posamični konkurenci postavil štiri, rekorden pa je bil še v treh štafetah (rekorda ni postavil le na 100 metrov delfin). Kljub velikemu številu rekordnih dosežkov pa so v tem pogledu to šele tretje najuspešnejše igre. V Münchnu leta 1972 so jih postavili 28, dva manj pa sta padla v Montrealu 1976.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.