
Novi tekmovalni dan v plavanju je Phelpsu navrgel še dve novi zlati kolajni (200 m delfin, 4 x 200 m prosto) in v svojo bogato zbirko je triindvajsetletni Američan tako pospravil že 13 odličij, od tega kar enajst zlatih, poleg prvih mest je bil še dvakrat tretji. Michael Phelps torej niza uspeh za uspehom, vsakega pa tudi podkrepi s svetovnim rekordom. Tako je bilo v obeh današnjih disciplinah, kakor tudi v minulih dneh na 200 metrov prosto, na 400 metrov mešano in z ameriško štafeto na 4 x 100 metrov prosto.
Dokler bo plaval Michael Phelps, se bodo morali vsi drugi plavalci bolj ali manj zadovoljiti z drobtinicami. Tako pač je in tega se ne da spremeniti. Oči svetovne javnosti so ves čas uprte v Američana, ki vsak dan poskrbi za vsaj eno novo žlahtno odličje. Danes je v svojo zbirko dodal kar dve, kar je že njegova peta zlata kolajna v petih nastopih na letošnjih olimpijskih igrah in enajsta v karieri, skupna zbirka odličij pa se je povzpela že na 13, saj je v Atenah vknjižil tudi dve tretji mesti. Zdaj se je dokončno prebil na prvo mesto na lestvici večnih, saj do zdaj ni
bilo nikogar, ki bi osvojil toliko zlatih odličij. Telovadka nekdanje
Sovjetske zveze Larisa Latinina, atlet Paavo Nurmi (Finska) in rojaka Mark Spitz ter Carl Lewis, ki sta odličja nizala v plavanju in atletiki, so osvojali po devet najbolj žlahtnih odličij.
Phelps poleg zlatih odličij niza tudi svetovne rekorde. Da je njegov zmagovalni čas na 200 metrov delfin (1:52,03) tudi nov svetovni rekord, pa ni potrebno posebej poudarjati. Phelps je bil nedotakljiv tudi navkljub očitnim težavam v vodi. Takoj, ko je priplaval v cilj, ni kazal veselja, saj je imel ob plavanju veliko težav in smole. "V očalih se mi je nabirala voda. Iz metra v meter sem videl slabše. Toda dejal sem si, ti kar plavaj in se ne oziraj na to, čeprav sem imel precej težav pri obratih, saj zidu skoraj niti videl nisem," je po nastopu dejal Phelps.

Za Phelpsom je zdaj ena "skrb" manj, še vedno pa ostaja vprašanje, ali mu bo uspelo zrušiti tudi rekord že omenjenega Spitza, saj si neverjetni Američan želi izboljšati tudi Spitzev rekord sedmih zlatih odličij na enih samih igrah. Pred štirimi leti je bil v Atenah temu dosežku povsem blizu. Takrat 19-letni plavalec je na svojih prvih olimpijskih igrah osvojil šest zlatih in dve bronasti kolajni.
Sicer pa so bili svetovni rekordi doseženi v vseh končnih odločitvah. Tudi v najbolj zanimivi disciplini za Slovence (200 metrov prosto), kjer je bila pred Saro Isakovič le Italijanka Federica Pellegrini, ki je rekord izboljšala na skoraj neverjetnih 1:54,82. Poleg Pellegrinijeve in že omenjene ameriške štafete, ki je svojo staro znamko izboljšala za kar 4,68 sekunde, je bila rekordna tudi nova olimpijska zmagovalka na 200-metrski razdalji v mešanem slogu Stephanie Rice (2:08,45). Avstralki, ki se je že drugič v Pekingu povzpela na najvišjo stopničko, se je resneje upirala le Kirsty Coventry iz Zimbabveja (2:08,59), tretja Američanka Natalie Coughlin pa je za najhitrejšo zaostala že za skoraj dve sekundi, a je vseeno za seboj pustila rojakinjo Kathryn Hoff, ki je bila danes četrta tudi na 200 metrov prosto.
Zanimivo je bilo tudi v kraljevski disciplini 100 metrov prosto v moški
konkurenci, čeprav so bili na sporedu le polfinali. Gledalci so namreč
videli kar dva svetovna rekorda. Tistega, ki bo obveljal dlje časa,
vsaj do jutrišnjega finala, je postavil avstralski plavalec Eamon Sullivan. Dosegel je čas 47,05 sekunde, medtem ko je v prvi polfinalni skupini rekordno plaval tudi Francoz Alain Bernard (47,20), a je ta obveljal le nekaj minut.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.