Messi boljši od Ronaldinha

Peking, 19. 08. 2008 15.30 |

STA, T.Š.
11

Nogometna reprezentanca Argentine je z zanesljivo zmago proti Braziliji v finalu olimpijskega turnirja. V odločilnem boju za zlato se bo pomerila z Nigerijo, ki je ugnala Belgijo.

Messi (levo) in Ronaldinho (desno)
Messi (levo) in Ronaldinho (desno) FOTO: Reuters

Nogometaši Argentine so kar s 3:0 porazili Brazilijo in se zanesljivo uvrstili v finale olimpijskega turnirja. V prvem polčasu zadetkov ni bilo, v drugem pa so Argentinci z dvema zadetkoma Sergia Aguera in enim Juana Romana Riquelmeja porazili južnoameriškega tekmeca. Lionel Messi in druščina, ki v kitajski prestolnici branijo prvo mesto iz atenskega turnirja pred štirimi leti, se bodo v sobotnem velikem finalu na pekinškem Ptičjem gnezdu pomerili z Nigerijci, zmagovalci olimpijskih iger v Atlanti leta 1996.

V prvem polčasu se je na pekinškem Delavskem stadionu odvijala šahovska bitka med velikimi tekmeci svetovnega nogometa, južnoameriški virtuozi na eni in drugi strani pa si praktično niso priigrali nobene priložnosti za zadetek. V drugem polčasu pa so po "zaspani" predstavi v prvem delu v polnem sijaju zablesteli Argentinci, ki so si v obdobju od 52. do 58. minute priigrali prednost dveh golov, strelec obeh golov pa je bil Sergio Aguero.

V nadaljevanju so Brazilci pritisnili z vsemi "topovi". V 65. minuti je Ronaldinho zadel vratnico, v nadaljevanju akcije pa se je celo zatresla mreža Argentincev, vendar je urugvajski sodnik Martin Vazquez zadetek razveljavil zaradi prepovedanega položaja.

Zadnji žebelj v brazilsko nogometno krsto je z natančnim strelom z 11-metrovke zabil argentinski kapetan Juan Ramon Riquelme, po tako sramotnem porazu pa so izbranci brazilskega selektorja Dunge izgubili razsodnost in uprizorili vrsto nevarnih prekrškov, ki jih urugvajski sodnik ni spregledal, tako da je predčasno z igrišča poslal dva groba Brazilca. Najprej v 81. minuti Lucasa, le tri minute kasneje pa še Thiaga Nevesa.

Veselje Argentincev ob zmagi
Veselje Argentincev ob zmagi FOTO: Reuters

Nigerijci gladko odpravili Belgijce

Nigerijski nogometaši so se s prepričljivo zmago uvrstili v veliki finale olimpijskega turnirja, v prvi polfinalni tekmi pa so dobesedno povozili tekmece iz Belgije. Igralci iz Belgije so prvič "kapitulirali" v 17. minuti, ko je njihovo mrežo zatresel Olubayu Adefemi. V nadaljevanju so vzpostavili ravnotežje, najlepšo priložnost pa sta zamudila Tom de Mul in Kevin Mirallas. V drugem polčasu so bili Nigerijci absolutni gospodarji na šanghajskem stadionu, mrežo belgijskega čuvaja mreže pa je po lepi akciji zatresel Chinedu Ogbuke Obasi. Afričani so v nadaljevanju dosegli še dva spektakularna zadetka, oba z velike razdalje. Najprej je z močnim strelom s 30 metrov znova zadel Ogbuke Obasi, nato pa je vajo ponovil še Chibuzor Okonwo po natančnem strelu s 25 metrov.

Belgijska zasedba je bila po četrtem golu povsem potolčena. Čakala je le na zadnji sodnikov žvižg, kljub temu pa ji je dve minuti pred koncem tekme le uspelo doseči časten zadetek, ki je bilo delo rezervista Laurenta Cimana.

Izida:

Argentina - Brazilija 3:0 (0:0)

Strelca: 1:0 Aguero (52.), 2:0 Aguero (58.), 3:0 Riquelme (76., 11m).

Nigerija - Belgija 4:1 (1:0)

Strelci: 1:0 Adefemi (17.), 2:0 Ogbuke Obasi (59.), 3:0 Ogbuke Obasi (72.), 4:0 Okonkwo (78.), 4:1 Ciman (88.).