Panathinaikos evropski prvak

Atene, 06. 05. 2007 10.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Košarkarji Panathinaikosa so v finalu zaključnega turnirja evrolige v Atenah premagali moskovski CSKA s 93:91.

Košarkarji Panathinaikosa so novi evropski klubski prvaki. V finalu zaključnega turnirja v Atenah so premagali CSKA Moskvo s 93:91 (18:17, 46:36, 65:57). Za Grke je to četrti naslov v zadnjih enajstih letih.

Košarkarji Panathinaikosa so bili v finalu premočni za CSKA.
Košarkarji Panathinaikosa so bili v finalu premočni za CSKA. FOTO: Reuters

Panathinaikos je pred 19.000 svojih navijačev v dvorani OAKA četrtič v zgodovini postal evropski prvak. V atraktivnem finalu je premagal branilce naslova iz Moskve ter se tako ustoličil kot najboljši evropski klub zadnjih 25 let. Po številu naslovov (1996, 2000, 2002, 2007) je prehitel splitsko Jugoplastiko in izraelski Maccabi. Trener Panathinaikosa Željko Obradovič je hkrati šestič postal evropski klubski prvak.

Za razliko od polfinalnih obračunov, ko sta se obe ekipi usmerili v obrambne naloge, sta trenerja v finalu na mizo položilo odprte karte. Panathinaikos je odigral odličen prvi polčas v napadu, tako da je prvih dvajset minut igre zaključil s 73-odstotnim metom za dve točki (11:15) in 57-odstotnim za tri (4:7). Moskovčani takemu ritmu niso uspeli slediti. Petnajst minut jim je še uspevalo, z vstopom Vujaniča na parket pa so Grki naredili razliko. Srbski igralec je v nekaj minutah dosegel sedem točk in v 17. minuti popeljal domače v vodstvo z 42:32. Najboljši igralec CSKA Moskve v prvem polčasu je bil Matjaž Smodiš z desetimi točkami (6:6 prosti meti).

Prednost Panathinaikosa se je stopila v pičlih dveh minut in pol nadaljevanja. Pod taktirko Papalukasa, najkoristnejšega igralca evrolige, so gostje z delnim izidom 11:1 izenačili na 47:47, po nešportni napaki Sanija Bečiroviča (4 točke v 1. polčasu) pa tudi povedli z 51:50. Toda tudi izenačenost ni trajala dolgo, saj so Grki do konca tretje četrtine vzpostavili stanje ob polčasu (64:55). Na začetku zadnje četrtine (65:60) je prišlo do enega odločilnih trenutkov na tekmi, akterja pa sta bila slovenska igralca. Matjaž Smodiš je storil nešportno, svojo četrto, osebno napako nad Sanijem Bečirovičem, ki je Panathinaikosu omogočila pet točk v enem napadu in vodstvo s 70:60. To pot se Moskvočani niso več vrnili v igro. Bili so blizu v 35. minuti (73:69), dve minuti kasneje po trojki Smodiša za 83:78 in nato tik pred koncem, ko je Lengdom z dvema trojkama zmanjšal na 87:85. Toda Panathinaikos je zdržal tudi zadnjih 51 sekund in se zasluženo veselil naslova.

Za najkoristnejšega igralca zaključnega turnirja je bil proglašen Dimitris Diamantidis (Panathinaikos).

Dvorana OAKA, gledalcev 19.000, sodniki: Mitjana (Španija), Lamonica (Italija), Beloševič (Srbija)
Panathinaikos: Bečirovič 6 (2:2), Batiste 12, Šiškauskas 20 (12:17), Hatzivretas 10 (4:4), Dikudis 2 (2:2), Diamantidis 15 (5:6), Tomaševič 16 (4:6), Vujanič 12 (9:9)
CSKA Moskva: Papalukas 23 (5:6), Smodiš 18 (11:11), Holden 11 (1:2), Andersen 4 (2:2), Savrašenko 4, Torres 9 (4:7), Langdon 16 (1:1), Van den Spiegel 6 (2:5)
Prosti meti: Panathinaikos 38:46, CSKA Moskva 26:34
Met za dve točki: Panathinaikos 20:33, CSKA Moskva 22:35
Met za tri točke: Panathinaikos 5:13 (Diamantidis 2, Hatzivretas 2, Vujanič), CSKA Moskva 7:15 (Langdon 3, Holden 2, Smodiš, Torres)
Skoki: Panathinaikos 22 (20 + 2), CSKA Moskva 21 (14 + 7)
Osebne napake: Panathinaikos 31, CSKA Moskva 31
Pet osebnih: Torres (35.), Van der Spiegel (39.), Bečirovič (40.), Langdon (40.)

Tušek popeljal Unicajo do brona

Košarkarji Unicaje Malage so v tekmi za 3. mesto na zaključnem turnirju evrolige v Atenah premagali Tau Ceramico s 76:74 (16:15, 35:40, 51:61).

Po zaslugi 18 točk Marka Tuška so košarkarji Unicaje osvojili tretje mesto na zaključnem turnirju evrolige v Atenah. FOTO: Reuters

Po zaslugi koša Marcusa Browna v zadnji sekundi tekme in 18 točk Marka Tuška, od tega devet v zadnji četrtini, so košarkarji Unicaje osvojili tretje mesto na zaključnem turnirju evrolige v Atenah. Slovenski igralec v dresu Unicaje je bil najboljši strelec tekme - v 21 minutah na parketu je zadel pet od šestih metov izza polkroga, dodal še en koš izpod obroča in en dodatni prosti met. Zraven je zbral še pet skokov, od tega štiri v napadu. Marko Tušek je tako izenačil dosežek iz leta 1997, ko je kot član Uniona Olimpije v tekmi za tretje mestu na "final fouru" v Rimu premagal Asvel Villeurbanne.

"Ogrevalna tekma" pred večernim spektaklom v dvorani OAKA, ko se bosta za evropski naslov udarila Panathinaikos in CSKA Moskva, je minil v sproščenem, lahkotnem vzdušju. Vsaj prve tri četrtine so bile bolj prijateljske, v zadnjih desetih minutah pa so oboji pritisnili na plin in poskusili osvojiti tolažilno nagrado. Marko Tušek je bil glavni pobudnik preobrata. Njegova trojka na začetku zadnje četrtine je Unicaji vlila upanje (61:54), naslednji uspešen poskus Kranjčana za tri točke pa je južne Špance povsem približal tekmecem s severa Pirinejskega polotoka (69:67). Odločitev o zmagovalcu je padla v zadnji sekundi, ko je Brown uspešno prodrl pod koš in zadel na veselje Unicaje.

Statistika tekme:

Dvorana OAKA, gledalcev 10.000, sodniki: Pitsilkas (Grčija), Sahin (Turčija), Viator (Francija)
Tau Ceramica: Scola 14 (2:5), Prigioni 13, Rakočevič 16, Vidal 2, Planinič 15 (1:1), Splitter 10, House 4 (2:2)
Unicaja Malaga: P. Sanchez 5 (2:2), Vasileiadis 8, Welsch 4, Pietrus 2, De Miguel 9 (1:2), Tušek 18 (1:1), Jimenez 10 (2:2), Faison 5, Brown 14 (2:2), A. Sanchez 1 (1:2)
Prosti meti: Tau Ceramica 5:8, Unicaja Malaga 9:11
Met za dve točki: Tau Ceramica 21:40, Unicaja Malaga 14:33
Met za tri točke: Tau Ceramica 9:18 (Rakočevič 4, Prigioni 3, Planinič 2), Unicaja Malaga 13:27 (Tušek 5, Brown 2, Vasileiadis 2, Jimenez 2, Faison, P. Sanchez)
Skoki: Tau Ceramica 24 (14 + 10), Unicaja Malaga 25 (11 + 14)
Osebne napake: Tau Ceramica 17, Unicaja Malaga 18
Pet osebnih: /

Smodiš med najboljšimi

Grška košarka v zadnjem obdobju spet kroji sam vrh, novo potrditev tega dejstva pa je dobila z uvrstitvijo Panathinaikosa v finale evrolige in s sobotno razglasitvijo najboljših košarkarjev v sezoni 2006/07. Na njej je namreč pred 1500 gledalci v koncertni dvorani Megaron nagrado za najkoristnejšega igralca evrolige dobil grški reprezentant Theodoros Papaloukas, ki bo skupaj z moskovskim CSKA prav v dvoboju proti Panathinaikosu skušal ubraniti lanski naslov prvaka najboljšega evropskega klubskega tekmovanja.

Matjaž Smodiš v elementu
Matjaž Smodiš v elementu FOTO: Reuters

Grški branilec Papaloukas je v tej sezoni Moskovčanom pomagal s povprečno 9,3 točke, 3,3 skoka in 5,3 podaje na tekmo in priznanje MVP osvojil drugič zapored. Grki so se veselili tudi nagrade za najboljšega obrambnega igralca, saj jo je prav tako prejel grški reprezentant - Dimitrios Diamantidis iz atenskega Panathinaikosa. Diamantidis, ki se je priznanja za najboljšega obrambnega igralca veselil že tretjič zapored, si je prislužil tudi mesto v prvi peterki lige, kjer so poleg njega še Španec Juan Carlos Navarro (Barcelona), Američan Trajan Langdon (CSKA Moskva), Argentinec Luis Scola (Tau Ceramica) in Hrvat Nikola Vujčić (Macabbi Tel Aviv).

Druga peterka evrolige je tudi nekoliko slovensko obarvana, saj si je s konstantno dobrimi igrami mesto v njej prislužil tudi eden nosilcev igre moskovskega CSKA Matjaž Smodiš. Ob njem so v tej peterki še Italijan Pablo Prigoni, Srb Igor Rakočević (oba Tau Ceramica), ki je dobil tudi nagrado za najboljšega strelca evrolige, Litovec Ramunas Šiškauskas (Panathinaikos) in Grk Lazaros Papadopoulos (Dinamo Moskva).

Ob vseh priznanjih so odgovorni možje tega tekmovanja podelili tudi priznanje za vzhajajočo zvezdo, tega pa si je prislužil španski branilec Rudy Fernandez, ki je za Joventut povprečno dosegel po 15,8 točke, 3,8 skoka in 1,7 podaje na tekmo.