Moška reprezentanca se bo med 14. in 17. marcem v španskem Granollersu pomerila s Španijo, Brazilijo in Bahrajnom, ženska pa med 11. in 14. aprilom v nemškem Neu Ulmu z Nemčijo, Črno goro in Paragvajem. Na obeh turnirjih bosta napredovali dve najboljši izbrani vrsti.
Na seznamu Uroša Zormana ni večjih presenečenj, pod zastavo je poklical svoja najmočnejša "rokometna orožja". Od prvokategornikov bo v predmestju Barcelone manjkal že dlje časa poškodovani Domen Makuc, v primerjavi z nedavnim evropskim prvenstvom v Nemčiji, kjer so slovenski rokometaši zasedli šesto mesto, pa je na njegovem seznamu tudi Blaž Janc, ki je januarsko celinsko tekmovanje izpustil zaradi zdravstvenih težav.
Na širšem seznamu je prvič tudi njegov brat Mitja Janc, pa Vid Cokan, Uroš Knavs in Vid Miklavec ter nekateri povratniki, kot so Matej Gaber, Staš Skube, Urh Kastelic, Miha Žvižej, ... Slovenski igralci si bodo na marčevskem turnirju na Pirenejskem polotoku skušali izboriti četrti nastop na poletnih olimpijskih igrah po Sydneyju 2000, Atenah 2004 in Riu de Janeiru 2016.
Na Zormanovem seznamu so vratarji Jože Baznik, Klemen Ferlin, Urh Kastelic, Urban Lesjak in Miljan Vujović, krilni igralci Tim Cokan, Blaž Janc, Staš Slatinek Jovičič, Uroš Knavs, Tilen Kodrin, Gašper Marguč in Domen Novak, zunanji igralci Dean Bombač, Nejc Cehte, Jure Dolenec, Timotej Grmšek, Gašper Horvat, Mitja Janc, Aleks Kavčič, Tadej Kljun, Grega Krečič, Borut Mačkovšek, Vid Miklavec, Staš Skube, Tilen Strmljan, Peter Šiško, Aleks Vlah in Miha Zarabec ter krožni napadalci Blaž Blagotinšek, Jernej Drobež, Matej Gaber, Kristjan Horžen, Matic Suholežnik in Miha Žvižej.
Druga kvalifikacijska turnirja bosta v Hannovru in Tatabanyi. V Nemčiji bodo poleg domače reprezentance nastopile še Alžirija, Hrvaška in Avstrija, na Madžarskem pa Norveška, Portugalska in Tunizija. Na olimpijske igre so se že uvrstili Francija (gostiteljica), Danska (svetovna prvakinja), Japonska (zmagovalka azijskih kvalifikacij), Argentina (južnoameriška prvakinja), Švedska (najvišje uvrščena reprezentanca evropskega prvenstva brez mesta na olimpijskih igrah) in Egipt (afriški prvak).
Rokometašice v boj za EP
Slovenske rokometašice bodo na Bavarskem naskakovale svoj prvi olimpijski nastop. Pred tem jih čakata še dve kvalifikacijski tekmi s Francijo za EP 2024 – 29. februarja se bodo v Velenju pomerile s Francozinjami, 3. marca pa z njimi vnovič na povratni tekmi v Orleansu. Tik pred odhodom v Nemčijo se bodo 4. aprila pomerile z Latvijkami v gosteh, 7. aprila pa še z Italijankami v Ljubljani.
Na Adžićevem seznamu so sama preverjena in prekaljena imena, na čelu s prvo damo slovenskega rokometa Ano Gros. Velenjčanka iz zvezdniškega Györa zaradi poškodbe nosu in pretresa možganov na tekmi Lige prvakinj proti Budućnosti nekaj časa ni igrala, a se počasi vrača v tekmovalni proces, tako kot dlje časa odsotna Elizabeth Omoregie po operaciji kolena.
Za bližnje reprezentančne akcije kandidirajo vratarke Dijana Đajić, Amra Pandžić in Maja Vojnovič, krilne igralke Ema Abina, Ema Markovič, Tamara Mavsar, Maja Svetik in Alja Varagić, zunanje igralke Ana Abina, Nena Černigoj, Nuša Fegic, Ana Gros, Ema Hrvatin, Barbara Lazović, Erin Novak, Elizabeth Omoregie, Nina Spreitzer in Tjaša Stanko ter krožne napadalke Tina Klemenčič, Nataša Ljepoja in Lana Puncer.
Preostala kvalifikacijska turnirja bosta na Madžarskem in v Španiji. V Debrecenu bodo igrali Švedska, Madžarska, Japonska in Kamerun, v Torrevieji pa Nizozemska, Češka, Argentina in Španija. Na olimpijski turnir so se že uvrstile Francozinje, Norvežanke, Danke, Angolke, Brazilke in Korejke.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.