V torek se je v Riu voda v enem izmed olimpijskih bazenov nenadno obarvala zeleno, organizatorji pa so za ta nenavaden pojav okrivili alge v kombinaciji z vročino in slabim prezračevanjem ter zatrdili, da so vodo testirali in da ni nevarna za tekmovalce. Zagotovili so, da bo voda v bazenu spet brezbarvna za sredina tekmovanja. A ne le, da se to ni uresničilo, temveč je zeleno barvo dobila tudi voda v sosednjem bazenu za vaterpolo.
Ne samo, da jim ni uspelo odpraviti težav, temveč so si zdaj premislili tudi glede razloga za obarvanost. Ne alge, težava naj bi bila spremenjena pH vrednost vode v bazenu.
To so v uradni izjavi sporočili tudi iz Mednarodne plavalne zveze (Fina). Zapisali so, da lahko potrdijo, da je razlog za nenavadno barvo vode to, da je črpalkam za vodo zmanjkalo nekaj kemikalij, ki se uporabljajo pri čiščenju vode. Zaradi tega je bila vrednost pH izven običajnega obsega, kar je povzročilo obarvanje. Sporočili so še, da so izvedli teste kakovosti vode in prišli do zaključka, da voda ne prestavlja tveganja za zdravje in varnost športnikov in da ne vpliva na tekmovanje.
Težave naj bi torej povzročila sprememba vrednosti pH. A si Fina in organizatorji niso enotni v tem, kaj je to spremembo povzročilo. Fina namreč trdi, da je spremembi pH vrednosti botrovalo to, da odgovorni niso zagotovili dovolj velike količine kemikalij, ki se uporabljajo za čiščenje vode, zato se je voda obarvala.
Organizatorji pa so prepričani, da je bazičnost v bazenu nenadno padala zaradi tako velikega števila športnikov, ki v času iger uporabljajo bazen. Andrada je dejal, da je eden izmed vzrokov za težave v tem, da ko so v tem bazenu prirejali tekmovanja pred OI, nikoli ni tekmovalo toliko ljudi, kot jih tekmuje (in uporablja bazen) zadnje dni. "Najbrž nam je spodletelo upoštevati dejstvo, da večje število športnikov lahko vpliva na vodo," je dejal predstavnik organizacijskega odbora Mario Andrada.
Težava naj bi bila rešena kmalu, saj se voda v bazenih vsakih šest ur popolnoma prefiltrira.
In čeprav tako organizatorji kot tudi Fina trdijo, da voda ni škodljiva ali nevarna za športnike, pa vseeno povzroča težave. Vodo namreč skušajo očistiti s klorom, zaradi česar pa številni vaterpolisti tožijo o bolečih očeh zaradi vode. "V vodi me bolijo oči, to ni dobro," je podobno kot še številni vaterpolisti ocenil Madžar Gergo Zalanki.
Tudi avstralski vaterpolist Richie Campbell je nakazal, da je krizno ukrepanje v vaterpolskem bazenu terjalo svoj davek: "Ne vem, kaj se je zgodilo. Mislim, da so zvišali količino klora ali nekaj podobnega, saj me pečejo oči."
Medtem zelena barva nekaterih skakalcev v vodo ni prav nič motila. Kot je na primer povedal zmagovalec skokov s trimetrske deske, Britanec Jack Laugher, je voda takšne barve veliko bolje vidna kot siceršnja modrina.
"Pravzaprav smo kar uživali v zeleni vodi. Drugačna je od normale, zelo lahko jo je videti. Tega seveda niso načrtovali, a zdi se, da nam je na nek način pomagalo," je povedal Britanec.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.